Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
18. 11. 2011,
15.13

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 18. 11. 2011, 15.13

9 let

Zaključna razstava Meseca oblikovanja: Pokaži svoje sanje!

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Sinoči se je v Slovenskem etnografskem muzeju s podelitvijo nagrad in odprtjem razstave študentov, ki so sodelovali na mednarodnem natečaju A.L.I.C.E., končal letošnji Mesec oblikovanja.

Mednarodni projekt A.L.I.C.E., h kateremu je Visoka šola za dizajn povabila tudi partnerske fakultete iz Evrope in Zahodnega Balkana, je osnovan okoli znanstvene konference, ki so jo v preteklem akademskem letu organizirali pri nas. Na konferenci z imenom A.L.I.C.E. – Architecture, Landscape, Interior, Culture, Emotion (Arhitektura, krajinska arhitektura, interier, kultura, emocije) so predavatelji razpravljali o vlogi oblikovanja pri razvoju trajnostne družbe in zmanjševanju klimatskih sprememb. Ob konferenci so razpisali tudi mednarodni študentski natečaj na temo Show Me Your Dream, katerega rezultate so včeraj postavili na ogled v Slovenskem etnografskem muzeju.

Kaj je A.L.I.C.E.?

Umetniško-raziskovalna platforma z imenom A.L.I.C.E. je svoj navdih poiskala v literaturi. Zgodba o deklici Alici avtorja Lewisa Carolla je danes prav tako zanimiva, navdihujoča in provokativna, kot je bila ob izidu leta 1865. Alica je med tekom za zajcem padla v globoko luknjo, v svet, ki je bil obrnjen na glavo ter se je igral z logiko na način, da je vzpostavil nova pravila, odnose in družbene dogovore. Z navdihom o svetu, kjer je vse obrnjeno na glavo, nagovarjajo mlade, da odgovorijo na vprašanje, kakšna bo naše skupna prihodnost – nova zajčja luknja, kjer oblikovanje poteka in se razvija v okviru nepričakovanega scenarija domišljije in ustvarjalnosti.

Prav to so na včerajšnji prireditvi poudarili tudi govorniki: prodekanka za umetniško dejavnost na Visoki šoli za dizajn Lenka Kavčič, direktor Zavoda BIG in organizator Meseca oblikovanja Zmago Novak ter dekanka Visoke šole za dizajn Nada Rožmanec Matitčič. Vsi so se v svojih nagovorih oprli predvsem na – sanje. Lenka Kavčič je poudarila pomen sodelovanja v sodobni individualizirani družbi, v znamenju katerega je tudi nastal mednarodni projekt A.L.I.C.E, ter čestitala drznim in ustvarjalnim posameznikom, ki se upirajo dolgčasu. Zmago Novak je Mesec oblikovanja opisal kot prostor in čas, v katerem nagrajujejo najboljše, najbolj drzne in nore ideje, ki spreminjajo svet.

Študenti ustvarjali na temo Show Me Your Dream

Podelili so tudi nagrade in priznanja študentom ter njihovim mentorjem, ki so se na natečaju Show Me Your Dream najbolje izkazali ter pokazali svojo drznost in vizijo za prihodnost. Na natečaju je sodelovalo 22 projektov iz petih držav, ocenila jih je mednarodna žirija v sestavi Sandra Bašič Hrvatin, Ingrid Huljev, Peter Gabrijelčič, Lenka Kavčič, Ljubica Marčetić, Vladimir Sansharov in Julian Soriano. Po prepričanju žirije so prispela dela izpostavila pereče probleme zdajšnjega sveta in omogočila drugačen, morda celo heretičen, vsekakor pa svež pogled na razvoj civilizacije.

Nagrajeni projekti po mnenju žirije izpostavljajo "nove kvalitete presenetljivih in čudovitih arhitektur, smelih ekološko luksuznih pokrajin, inovativnih interierjev, socialno vključujočih družbenih procesov in modne premisleke. Iščejo nove kulturne vrednote in vzbujajo nova čustva."

Zmagovalec natečaja je tako postal Španec Javier Gasco Bou, ki je žirijo prepričal s projektom Views to the Eternity (Pogledi v večnost), častno omembo pa si je po mnenju žirantov prislužilo še šest na natečaj prispelih projektov.

Razstava prispelih del bo v pritličju SEM-a na ogled še do 27. novembra, danes pa bo, prav tako v Slovenskem etnografskem muzeju, sledila še okrogla miza na temo Invisibles (Nevidni), na kateri bodo sodelovali sociologi, andragogi, komunikologi, oblikovalci in arhitekti, ki bodo predstavili primere dobrih praks, pri katerih oblikovanje spreminja nevidno v vidno, zapostavljene skupine v nove družbene akterje in omogoča ljudem novo prepoznavnost v prostoru.

Ne spreglejte