Petek, 26. 4. 2013, 9.13
5 let, 3 mesece
Sukulente: kaktusi brez bodic
Kaktusi in sukulente so trpežne lončnice, za katere se ponavadi odločijo minimalisti in tisti, ki nimajo časa, da bi se posvečali rastlinam. Kakšna so pravila gojenja sukulent, preberite spodaj.
Sukulente ali sočnice so rastline, razmeroma nezahtevne za gojenje. Nekateri jih zamenjujejo s kaktejami, od katerih pa se razlikujejo po najbolj očitnem – nimajo bodic. Prihajajo iz vročih dežel, kot so Afrika, Cejlon in Indija, zato ni čudno, da so izjemno prilagojene ekstremnim razmeram za bivanje in uspevajo tudi v sušnih predelih. Za rast ne potrebujejo veliko vode, to shranjujejo v mesnatih listih.
Poznamo več vrst sukulent, predvsem pa jih najdemo v mnogo oblikah. Za večino je značilna matirana srebrna povrhnjica, zaradi katere se izjemno lepo podajo v minimalistično opremljene prostore. Prav tako so prva izbira tistih, ki si želijo v dom vnesti nekaj zelenja, pa jim gojenje cvetja ne gre ravno najbolje od rok. Sukulente zalivamo zmerno, pozimi le enkrat mesečno, spomladi pa jim posvetimo malo več nege, saj se sočnice takrat pripravljajo na vegetacijsko obdobje.
V toplejših mesecih lahko sukulente prenesemo tudi na prosto, saj ljubijo toploto in svetlobo. Ti pogoji sočnice tudi spremenijo na pogled – nekatere spremenijo barvo, spet druge zacvetijo, a le v sušnem obdobju. V hladnejših jesenskih mesecih jih postopoma nehamo zalivati, zimo pa naj sukulente preživijo na suhem in zmerno toplem kraju (okoli 20 stopinj Celzija).
Ko sukulente kupimo v trgovini, so posajene v šotni substrat, zato jih moramo presaditi v lonec z mešanico humusa, ilovnate zemlje in kremenčevega peska.