Torek, 26. 10. 2010, 10.37
9 let
Philippe Starck, ikona oblikovanja

Rojeni Parižan se je v svet dizajna prebil v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko je dobil priložnost in uredil dva nočna kluba v Parizu: La Main Bleue in Les Bains-Douches.
Kluba sta postala zelo priljubljena in oblikovalcu dala nove posle (projekt obnove zasebnih apartmajev v palači Elyseé, oblikovanje notranjih prostorov Café Costes v Parizu in notranjosti hotelov Royalton in Paramount v New Yorku, Delanou v Miamiju in Mondrian v Los Angelesu …)
V tem času je začel izdelovati tudi stole, luči, kuhinjski pribor in druge kuhinjske pripomočke. Njegova dela so izjemno raznolika. Od futurističnega, zdaj že zelo slavnega ožemalnika limon Juicy Salif do vseh vrst različnih stolov, kopalniške opreme, ogromnih plastičnih zof, ročnih ur…
"Nimam ne računalnika ne telefona. Hočem reči: danes sem hitrejši in boljši kot računalnik, ki jih lahko kupiš na trgu. Zakaj bi izgubljal čas, da bi uporabljal računalnik? Zakaj bi upošteval pravila računalnika, če sem sam hitrejši in predvsem svobodnejši," je povedal v intervjuju za Delo.
Njegova dela so stalne kolekcije po muzejih po vsem svetu, od Pariza, Marseilla, Rima, prek Münchna, Düsseldorfa do Tokia, Chicaga, Los Angelesa in New Yorka.
Širši javnosti je najbolj poznan po stolih za dve veliki podjetji: Kartell in Vitra. Njegovi stoli niso zgolj stoli, ampak imajo značaj.
Tistim, ki želite resnično doživeti Starckov ambient, svetujemo, da obiščete hotel Sanderson v Londonu ali Mama Shelter v Parizu.
Na otvoritvi letošnjega Bienala industrijskega oblikovanja v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani je eden najvplivnejših svetovnih oblikovalec Philippe Starck spregovoril o tem, kakšna bo naloga oblikovalca v prihodnosti, in pozival k bolj moralnemu oblikovanju, osvobojenemu banalnosti in cinizma.
Philippe Starck je po mnenju številnih avtoritet revolucionarno spremenil svet, v katerem živimo.