Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Četrtek,
7. 2. 2013,
8.49

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 7. 2. 2013, 8.49

9 let, 2 meseca

Najbolj iskren pristop k razumevanju svetila

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Luč Dome newyorškega oblikovalca Todda Bracherja je navdihnilo sonce, iskal je občutljive kontraste med svetlobo in senco.

Todd Bracher pravi, da je bistvo oblikovanja občutljivo razmerje med premalo in preveč oblikovalnimi objekti. To je za ustvarjalca doseženo, ko se ob pogledu na svoj izdelek vse zdi točno tako, kot bi moralo biti, in nič drugače. "Kot da je vse nastalo v dolgem naravnem toku," njegove izjave navajajo na spletni strani pohištvenega podjetja Frizt Hansen. Pomembno se mu zdi, da objekt ne potrebuje preveč razlag. Da na njem ni nič, kar bi morali razumeti, temveč da gre zgolj za določeno materializacijo.

Tako preprosto se zdi in tako logično hkrati, kot ob pogledu na Bracherjevo luč Dome, ki jo je ustvarjalec zasnoval za podjetje Mater. Ta sije v zaobljeni polnosti, opazno, a hkrati zadržano. Kot svetilo, v katerem je avtor iskal pravo napetost med svetlobo in senco.

Njegov premislek in izvedbo so leta 2009 nagradili tudi v angleški reviji Wallpaper, ko so luč Dome okitili z nazivom najboljša luč leta.

Luč, ki sveti kot sonce Za svetilo pravijo, da je ikonična predstavitev tega, kar naj bi luč bila. Iz svojega vira prostor osvetljuje v obsegu 360 stopinj, točno tako, kot to počne sonce. Ravno zato produktu pripisujejo najbolj iskren pristop k oblikovanju svetila in realizaciji njegove rešitve. Takšna "matematično naravna" rešitev pa objektu prinaša domačnost in brezčasnost.

Ne spreglejte