Sreda, 1. 4. 2009, 15.53
9 let
Težave Svilanita in drugih podjetij za Kamnik socialna bomba

Kot je pojasnila direktorica Svilanita Mojca Šubic, ki je skupaj z direktorjem računovodstva in financ Sašem Pušnikom v prvi polovici lanskega leta od tržiškega BPT odkupila Svilanit, je z objavo v uradnem listu 31. marca stekel postopek likvidacije podjetja. Ta bo tekel v fazah in 250 zaposlenih bo postopoma izgubljalo službe in dobivalo odpovedi.
V ostalih podjetjih skupine odpuščanj ne bo
Upa, da bo del proizvodnje Svilanita vseeno obstal, saj se po zagotovilih direktorice v vodstvu trudijo, da bi manjši del podjetja obdržali. "V prihodnjih mesecih se bo glede na situacijo na trgu videlo, ali bo proizvodnja še možna," je dejala Šubičeva in dodala, da blagovna znamka skupaj z razvojem v skupini Svilanit vsekakor ostaja, saj je to tisto bogastvo, ki ga je potrebno ohraniti. Zato Šubičeva tudi ne predvideva odpuščanj v ostalih podjetjih skupine Svilanit, kjer je skupaj 480 zaposlenih, so pa v Svili, ki je prav tako proizvodno podjetje, prešli na 36-urni delovni teden.
Na prvem seznamu za odpuščanje ni socialno občutljivih skupin
Poleg tega je prvi seznam sestavljen tako, da na njem ni socialno občutljivih skupin, kot so matere samohranilke, prav tako pa naj bi v podjetju poskrbeli, da ne bosta službe naenkrat izgubila zakonska partnerja, če oba delata v Svilanitu. Vsekakor bo za odpuščene delavce tekstilne industrije težko. Med njimi prevladujejo ženske s povprečno delovno dobo 25 let, najtežje pa bo tistim, ki jim do upokojitve manjka od deset do pet let, saj so le težko zaposljive, medtem ko jim nadomestilo za brezposelne pripada največ 24 mesecev, je opozorila Kregarjeva.
Titan bo v kratkem odpustil 19 delavcev
Na Kamniškem, kjer je bilo konec februarja prijavljenih 633 brezposelnih, se število ljudi, ki potrebujejo socialno pomoč, povečuje. Poleg Svilanita je odpuščanja, sicer v manjšem obsegu, napovedal tudi Titan, kjer je trenutno 280 zaposlenih, v pripravi pa je seznam za dodatnih 19 delavcev, ki bodo izgubili službo. Razlog je obsežen upad naročil zaradi krize, ki vodi upravo v znižanje stroškov, predvsem na račun delavcev, opozarjajo v sindikatu podjetja, kjer imajo velike težave tudi zaradi slabe komunikacije s francoskim lastnikom podjetja.
Vodja oddelka za gospodarske dejavnosti in finance na kamniški občini Alojz Kolar je dejal, da so sredstva za enkratno denarno pomoč povišali z 9000 na kar 35.000 evrov. Prvič so uvedli tudi pomoč ob rojstvu otroka, za kar ima občina letos rezerviranih 60.000 evrov. 10.000 evrov več sredstev bo občina namenila za subvencioniranje najemnin, kar 27.000 evrov več pa za zdravstveno zavarovanje za brezposelne občane. Več denarja bo šlo tudi za doplačilo vrtcev in za šolo v naravi za socialno ogrožene otroke ter za odpiranje novih delovnih mest in za javna dela.