Francija Norveška Rusija Lovro Planko Rok Tršan Miha Dovžan Jakov Fak Jakov Fak biatlon olimpijske igre zimske olimpijske igre Peking 2022 Peking 2022 Peking 2022

Torek, 15. 2. 2022, 9.15

ZOI Peking, biatlon, štafeta (moški)

Rusi potrti, peto zlato Norvežanom, Slovenci enajsti

Peking, biatlon, Rusija, Edvard Latipov | Rusom se je nasmihala zlata kolajna, nato je na strelišču odpovedal Edvard Latipov, ki je še rešil kolajno, a tekmo končal v solzah. | Foto Guliverimage

Norveški biatlonci so na olimpijskih igrah v Pekingu osvojili peto zlato kolajno. Za to je zaslužna moška štafeta, ki je premagala Francijo in Rusijo. Slovenci v postavi Miha Dovžan, Jakov Fak, Lovro Planko in Rok Tršan so zasedli 11. mesto in se v boj za visoka mesta niso vmešali.

Štafetna preizkušnja je postregla s preobrati in z dramatičnem zaključkom. Rusija je vodila od prvega do zadnjega streljanja, na zadnjem strelskem nastopu stoje pa je povsem odpovedal Eduard Latipov, ki je zgrešil štiri strele, moral v kazenski krog, s tem pa zapravil prednost.

Zmago je tako prepustil Norvežanom, ki so bili po nastopu prvih dveh tekmovalcev že povsem v izgubljenem položaju, toda druge reprezentance so jim ponudile priložnost, ki so jo izkoristili. Norveška je tako po Vancouvru 2010 in dveh igrah brez zlata spet olimpijski prvak.

Norvežani so se veselili še pete zlate kolajne. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Norvežani so se veselili še pete zlate kolajne. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Boe, ki je bil ob začetku iger zlat z mešano štafeto, najboljši je bil tudi v sprintu, je skupno na pekinških igrah osvojil doslej štiri kolajne; ob treh zlatih je bil še bronast na posamični tekmi.

"To je bilo zelo razburljivo. Takšne tekme so razlog, da je biatlon tako priljubljen v Evropi. Da smo se tako borili na olimpijski tekmi, je res dobra reklama za naš šport," je za organizatorje po tekmi dejal mlajši od bratov Boe in priznal, da je imel tokrat z reprezentančnimi kolegi tudi nekaj sreče.

"V ekipi sem že od leta 2011 in vsako leto skupaj potujemo po svetu več mesecev, zato imamo veliko skupne zgodovine. Zelo smo se borili in za nagrado osvojili olimpijsko krono," je še dejal norveški zvezdnik, ki je bil v ekipi skupaj z bratom Tarjeijem Boejem, Vetlejem Sjaastadom Christiansenom in Sturlo Laegreidom.

Na prejšnjih igrah je bila Norveška druga, v Pjongčangu 2018 so zmagali Švedi, ki so bili tokrat peti, mesto pred njimi pa so bili še Nemci, ki so upali, da bi se v zadnjem krogu prebili do brona, toda Latipov je z zadnjimi atomi moči vendarle ubranil kolajno. Francija je z drugim mestom dosegla svoj največji uspeh na olimpijskih igrah.

Slovenija, na prejšnjih igrah deseta, je tekmo končala z desetimi popravami, a brez kazenskega kroga. Dovžan je predal kot 12., Fak je štafeto spravil na sedmo mesto, Planko je spet padel na 12., Tršan pa je v zadnjih metrih prehitel Švicarja in ekipi zagotovil 11. mesto.

Miha Dovžan je Jakovu Faku predal 12. mesto, ta se je nato prebil na sedmo, na koncu pa so bili Slovenci 11. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Miha Dovžan je Jakovu Faku predal 12. mesto, ta se je nato prebil na sedmo, na koncu pa so bili Slovenci 11. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko