16.05

4 leta, 2 meseca

Thermometer Blue 0,57

1

Johannes Thingnes Boe Martin Fourcade Miha Dovžan Rok Tršan Klemen Bauer Jakov Fak Jakov Fak svetovno prvenstvo

Sobota, 15. 2. 2020, 16.05

SP v biatlonu 2020 (moški šprint)

Najboljši Slovenec tokrat Rok Tršan, Jakov Fak brez točk, zmaga Rusu

1

Jakov Fak | Jakov Fak na svoji prvi tekmi letošnjega svetovnega prvenstva ni bil najbolje razpoložen. | Foto Peter Podobnik/Sportida

Najboljši slovenski tekmovalec na sobotnem šprintu svetovnega biatlonskega prvenstva v Anterselvi je bil Rok Tršan, ki je zasedel 29. mesto in edini od naših osvojil točke svetovnega pokala. Naš prvi adut Jakov Fak je ostal brez, a si je ob Tršanu zagotovil mesto na nedeljski zasledovalni tekmi. Na tej pa ne bomo videli Mihe Dovžana in Klemna Bauerja, ki je moral danes že po prvem streljanju v štiri kazenske kroge. Zmagal je Rus Aleksander Loginov, pred Francozoma Quentinom Fillonom Mailletom in Martinom Fourcadom.

Lea Einfalt
Sportal Drugo zlato na Norveško, Einfaltovi točke, dve Slovenki na zasledovanje

Strelsko brezhibni Loginov se je svojega prvega naslova svetovnega prvaka veselil s časom 22:48,1, bil je za 6,5 sekunde hitrejši od Fillona Mailleta in za 19,5 od Martina Fourcada. Fillon Maillet je pobelil vseh deset tarč, Fourcade pa je en strel poslal mimo. Norvežani so ostali brez odličja, Tarjei Boe je bil četrti, mesto za njim pa je deset kilometrsko preizkušnjo končal njegov mlajši brat Johannes Thingnes.

Loginov je imel nekoliko višjo štartno številko (43) od favoritov, ki so tekmo začeli v prvi ali drugi štartni skupini. "To je bila prednost zame, vedel sem, v kakšnem tempu sta tekla Quentin in Martin, odločilno pa je bilo danes vendarle streljanje," je povedal zmagovalec.

Tršan edini Slovenec z novimi točkami

Rok Tršan: Želja je bila seveda strelska ničla, sam tek pa je bil zelo dober. | Foto: Grega Valančič/Sportida Rok Tršan: Želja je bila seveda strelska ničla, sam tek pa je bil zelo dober. Foto: Grega Valančič/Sportida Rok Tršan je bil najboljši Slovenec na 29. mestu, za zmagovalcem je zaostal 1:36,7, v edini kazenski krog pa je moral po drugem obisku strelišča. Na tem se je roka zatresla tudi prvemu slovenskemu adutu Jakovu Faku, ki se je nato še nekoliko zmedel in stekel mimo vhoda v kazenski krog, se nato sicer hitro obrnil in odtekel dodatnih 150 metrov, a zaradi strelske napake že izpadel iz boja za najvišja mesta. Bauer je na streljanju stoje dodal še en zgrešen strel. V cilj je prišel z 2:03,7 zaostanka za Loginovim in pristal na 45. mestu.

"Malo predolgo sem v prvem in drugem krogu tekel s Francozom Jacquelinom, zato sem prišel preutrujen na strelsko preprogo, noge me niso pravilno držale in en naboj je zletel mimo tarče. Sicer bi bil izid lahko še precej boljši. Želja je bila seveda strelska ničla, sam tek pa je bil zelo dober," je edino napako na strelišču obžaloval Tršan.

Fak: Nastop je bil katastrofalen

Fak je bil po ponesrečeni predstavi močno razočaran. "Nastop je bil katastrofalen. S tem bi z eno besedo lahko opisal dan," je za STA dejal Fak, o skoraj zgrešenem vstopu v kazenski krog pa dodal: "Sam sem se na srečo spomnil in obrnil. A ko sem videl, da še na strelišču nisem zdržal, se je enostavno zgodil polom." Tudi umestitev v četrto štartno skupino ga ni navdušila: "Za to se nisem odločil sam. To morate vprašati druge. Sam bi nastopil v prvi skupini. A o tem nočem razpravljati."

Dovžan in Bauer brez zasledovanja

Klemen Bauer: Ne vem, kdaj sem bil nazadnje tako slab. | Foto: Grega Valančič/Sportida Klemen Bauer: Ne vem, kdaj sem bil nazadnje tako slab. Foto: Grega Valančič/Sportida Tršan in Fak bosta edina slovenska predstavnika na nedeljski zasledovalni tekmi, Miha Dovžan in Klemen Bauer sta namreč današnji šprint končala izven šestdeseterice. Dovžan je bil blizu, po dveh kazenskih krogih je z zaostankom 2:44,9 zasedel 63. mesto, Bauer pa daleč, saj se je že po prvem streljanju leže kar štirikrat podal v kazenski krog, nato enkrat zgrešil še stoje in tekmo končal na 87. mestu (+ 3:49,2).

En zgrešen strel preveč je Dovžana ločil od zasledovalne tekme, Bauerju pa že po prvem streljanju ni bilo pomoči: "Na strelišču se je s štirimi zgrešenimi streli začelo katastrofalno. Ne vem, kdaj sem bil nazadnje tako slab, tukaj pa se mi je to v nekaj dneh zgodilo drugič zaporedoma. Moram najti razloge in ostati optimističen za naprej."

Velepec: Za nastop Bauerja in Faka prevzamem vso odgovornost

"Danes je treba pohvaliti Roka, ki je nastopil zelo dobro. Žal je zgrešil en strel stoje in vemo, da on to zna zadeti. Vseeno, 29. mesto je njegov najboljši rezultat v šprintu, in ker imajo jutri večjo prednost dobri strelci, se že veselimo zasledovanja," je dosežek Tršana pohvalil trener Uroš Velepec.

Uroš Velepec: Prepričan sem bil, da bo proga tako kot včeraj postala hitrejša, a se to ni zgodilo.  | Foto: Peter Podobnik/Sportida Uroš Velepec: Prepričan sem bil, da bo proga tako kot včeraj postala hitrejša, a se to ni zgodilo. Foto: Peter Podobnik/Sportida Priznal je tudi taktično napako: "Za nastop Bauerja in Faka pa osebno prevzamem vso odgovornost, ker sem ju postavil v zadnjo skupino. Prepričan sem bil, da bo proga tako kot včeraj postala hitrejša, a se to ni zgodilo. Na koncu na progi ostaneš sam in je zelo težko držati visok ritem. Škoda za Klemna, da je leže ustrelil, tako kot je. To so napake, ki se pri njem ne dogajajo pogosto, a je imel celo skupino nizko. Jakov je začel dobro in šel iz prvega postanka kot 19. Upali smo, da se bo zbral tudi pri streljanju stoje, a je zgrešil zadnji strel. Nato je zgrešil še vhod v kazenski krog in moral se je vrniti. V zadnjem krogu je deloval hitro in verjamem, da se bomo do konca prvenstva še sestavili, saj je tekmovanje še dolgo. Še enkrat poudarjam, da danes za Klemena in Jakova prevzamem vso odgovornost."

Zasledovalni tekmi s slovensko zasedbo

V nedeljo bosta na SP na sporedu zasledovalni tekmi. Najprej se bodo ob 13. uri pomerile biatlonke na deset km, ob 15.15 pa bodo začeli še biatlonci na 12,5 km. Lea Einfalt in Rok Tršan se bosta v lov podala z 29. štartnega mesta, Jakov Fak s 45. in Nika Vindišar pa s 46.