Thermometer Blue 2,20

Nika Križnar Nika Križnar Ema Klinec Ema Klinec smučarski skoki Lahti

Petek, 24. 3. 2023, 18.23

smučarski skoki, posamična tekma (ž), lahti

Za konec sezone zmaga Juki Ito, Ema Klinec zadržala tretje mesto skupnega seštevka

Ema Klinec | Ema Klinec je na zadnji tekmi zasedla deseto mesto in za las zadržala tretje mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala. | Foto Sportida

Zmagovalka zadnje tekme sezone svetovnega pokala je Japonka Juki Ito. Na odru za zmagovalke sta se ji pridružili Norvežanka Anna Odine Ström in Nemka Katharina Althaus. Ema Klinec je bila na koncu deseta in za las zadržala tretje mesto v skupnem seštevku – za tri točke je prehitela četrto Strömovo. Globus za skupno zmago je osvojila Avstrijka Eva Pinkelnig.

Ema Klinec Vikersund
Sportal Ema Klinec: Vesela, da sem postavila zadnji košček v sestavljanko

Smučarske skakalke so v Lahtiju s posamično tekmo končale 12. sezono svetovnega pokala. Zmage na zadnjem dejanju, ki ga je ob koncu ukrojilo vreme, saj so imele najboljše tekmovalke prve serije v finalu slabše pogoje, se je veselila Japonka Juki Ito. Ta je po prvi seriji zasedala sedmo mesto, v finalu pa s skokom, dolgim 123 metrov, napredovala do zmage.

Itova je za 1,2 točke ugnala drugo Anno Odine Ström. Tudi Norvežanka je v finalu napadala iz "ozadja", na drugo mesto je skočila z osmega po prvi seriji – v finalu ji je s 123,5 metra uspel najdaljši skok. Na najnižji stopnici zmagovalnega odra je končala Nemka Katharina Althaus, ki je po prvi seriji zanesljivo vodila, v finalu pa v slabših razmerah, začel je padati dež, nazadovala na tretje mesto. Za zmagovalko je zaostala 1,9 točke.

Najboljša trojica zadnje tekme sezone | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Najboljša trojica zadnje tekme sezone Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Klinčeva v boju za skupno tretje mesto za tri točke prehitela Norvežanko

Strömova se je na daljavo borila za tretje mesto v skupnem seštevku z Emo Klinec. Ta je bila po polovici na četrtem mestu, po finalnem skoku (115,5) pa nazadovala na deseto. Štiriindvajsetletna Slovenka je na koncu za las zadržala tretje mesto v skupnem seštevku svetovnega pokala, zbrala je tri točke več od Strömove.

Do točk še tri Slovenke

Do točk so v finalu svetovnega pokala – nastopilo je lahko 30 najboljših iz svetovnega pokala, Finke pa so imele pravico nastopa s štirimi predstavnicami – prišle tudi preostale tri Slovenke. Nika Prevc je v finalu z 18. mesta napredovala na 14., Nika Križnar z 22. na 19., Maja Vtič, ki je v finalu zamenjala Uršo Bogataj, pa je s 26. mesta nazadovala na 28.

Planica Letalnica bratov Gorišek
Sportal Zaključni spektakel pred vrati: konec tedna velika akcija planiških delavcev #video

"Vrhunec sezone zagotovo kolajna na svetovnem prvenstvu, pa RAW AIR turneja, noro, svetovni rekord in na koncu še tretje mesto v skupnem seštevku," je po sezoni dejala Ema Klinec. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko "Vrhunec sezone zagotovo kolajna na svetovnem prvenstvu, pa RAW AIR turneja, noro, svetovni rekord in na koncu še tretje mesto v skupnem seštevku," je po sezoni dejala Ema Klinec. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko "Lep temelj za naprej, se že veselim naslednje sezone"

"Sezona 2022/23 je zaključena, zame je bila izredno uspešna. Čez celotno sezono sem bila zelo konstantna. Mogoče na začetku malce na slabši ravni na tekmah, a na treningih je bilo dobro in zelo sem vesela, da se je to pokazalo tudi rezultatsko. Vrhunec sezone zagotovo kolajna na svetovnem prvenstvu, pa RAW AIR turneja, noro, svetovni rekord in na koncu še tretje mesto v skupnem seštevku. Zelo lep temelj za naprej in se že veselim naslednje sezone," so po koncu sezone besede Klinčeve povzeli pri Smučarski zvezi Slovenije.

Eva Pinkelnig je osvojila kristalni globus. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Eva Pinkelnig je osvojila kristalni globus. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Kristalni globus avstrijski veteranki

Skupna zmagovalka sezone je bila znana že nekaj časa. Kristalni globus je osvojila veteranka Eva Pinkelnig. Štiriintridesetletna Avstrijka je sezono končala s 1.662 točkami, na drugem mestu je končala Nemka Katharina Althaus (1.497), tretja je bila Ema Klinec (1.281), četrta pa Anna Odine Ström (1.278).

Nika Križnar je v skupnem seštevku zasedla 9. mesto, Nika Prevc 19., Urša Bogataj 23., Maja Vtič 31., Katra Komar 37. Do točk svetovnega pokala sta v tej sezoni prišli še Ajda Košnjek, ki je 45., in Nika Vetrih na 62. mestu.

Najboljše tri v seštevku svetovnega pokala. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Najboljše tri v seštevku svetovnega pokala. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Pinkelnigovi z nagradami dobrih 100 tisoč evrov, Klinčevi slabih

Zmagovalka skupnega seštevka svetovnega pokala v smučarskih skokih Eva Pinkelnig je zgolj z nagradami to zimo zaslužila 98.980 švicarskih frankov (približno 100.061 evrov). Za Avstrijko je na drugem mestu po zaslužkih v sezoni najboljša Slovenka Ema Klinec, ki je z nagradami zaslužila 96.240 (97.252 evrov).

Klinec je bila v svetovnem pokalu skupno tretja, drugo mesto na lestvici dobitnic največjih nagrad pa ji je prinesla zlasti skupna zmaga na norveški turneji surovi zrak, ki je bila vredna 40.000 frankov (40.418 evrov).

Med deseterico skakalk, ki so v poolimpijski zimi osvojile največ nagrad, je od Slovenk tudi Nika Križnar na devetem mestu s skupno 33.640 franki (33.987 evrov).

Vir: STA

Avstrijkam pokal narodov, Rodlauer se poslavlja

V pokalu narodov, ki so ga lani premierno osvojile Slovenke, so zmagale Avstrijke (4.154 točk), druge so bile Nemke (3.904), tretje Norvežanke (3.720), četrte pa Slovenke s 3.184 točkami.

Po dveh kristalnih globusih in treh osvojenih pokalih narodov se je od avstrijske ženske reprezentance poslovil glavni trener Harald Rodlauer.

Izidi, Lahti:

1. Yuki Ito (Jap)          238,8 točke (117 m/123)
 2. Anna Odine Stroem (Nor) 237,6 (117,5/123,5)
 3. Katharina Althaus (Nem) 236,9 (123/116)
...
10. Ema Klinec (Slo)        225,4 (118/115,5)
14. Nika Prevc (Slo)        220,3 (111/118)
19. Nika Križnar (Slo)      216,6 (111/122)
28. Maja Vtič (Slo)         180 (106/106,5)