Sreda, 4. 8. 2010, 14.55
9 let, 2 meseca
Sedmerica po novozelandske temelje

Moški del smučarske reprezentance spoznava, da je bilo uvodno navdušenje ob prevratu na vrhu zveze in vetru sprememb v alpskem delu upravičeno. Če so bile priprave na južni polobli v minulih letih večinoma rezervirane zgolj za najboljše, ki so morali ob tem pogosto sami prispevati kakšen evro za letalske vozovnice, pa bo letos na jug odpotovala celotna vrsta, tudi za tisti, ki so "domovali" le na evropskih ledenikih. Medtem, ko bo smukaško sekcijo pot znova vodila v Čile, pa bo že ob koncu tega tedna proti Novi Zelandiji odpotovala sedemčlanska ekipa za tehnični disciplini pod vodstvom islandskega povratnika Pavlija Čebulja. "Zaradi premikov v zvezi in logističnih težav ter posledično poznejšega potrjevanja programov smo izgubili del priprav. Verjamem, da bomo manko nadoknadili na Novi Zelandiji," pravi Čebulj, s katerim se na novozelandske priprave podajajo prvi slalomist minule zime Mitja Valenčič, njegov predhodnik v tej vlogi Bernard Vajdič, "ubežnik" iz ekipa za hitri disciplini Aleš Gorza, predstavniki mlajšega rodu Matic Skube, Miha Kürner in Janez Jazbec ter edini samoplačnik Mitja Dragšič.
Čeprav gre v prvi vrsti za tekmovalce, ki se najbolj domače počutijo med slalomskimi in veleslalomskimi količki, pa Čebulj vsaj v prvem delu priprav načrtuje tudi kar nekaj superveleslalomskega treninga, kar veseli predvsem Gorzo in Jazbeca. Monotonost treningov pa bodo fantje ob koncu meseca razbili še s tekmami kontinentalnega pokala na Coronet Peaku. "S smučišč, na katerih bomo trenirali, prihajajo informacije o odličnih pogojih. Tereni so tam res fantastični. Predvsem proge so precej daljše. Prepričan sem, da bodo fantje dobili ustrezno podlago za sezono, ki se nezadržno bliža. V ekipi vidim velik potencial, predvsem pa ocenjujem, da gre za posrečeno kombinacijo bolj izkušenih in seveda mlajših. Motiv ni sporen. Slednji me je ob vabilu predsednika alpskega zbora Jureta Koširja tudi vrnil v domovino," še dodaja Čebulj, ki je z delom ekipe sodeloval še pred leti, predvsem mlajše pa pravzaprav šele spoznava. "Zagotovo se bomo v tem mesecu dodobra spoznali," še dodaja odgovorni trener za slalom in veleslalom.
Sedem smučarjev, sedem izhodišč
Čeprav Čebuljeva ekipa slabe tri dni pred odhodom poudarja precejšnjo enotnost, pa je dokaj zanimiv pregled različnih izhodišč zgoraj omenjene sedmerice. Tako se Valenčič v osrednji del pripravljalnega obdobja podaja na jadrih najboljše sezone v karieri. Vajdič po ne najboljši zimi, v kateri je plačeval davek težav s hrbtom in posledično operacije, išče pot do stare smučine. Gorza bo na drugi strani skušal obrniti nič kaj ugledno veleslalomsko krivuljo in ob tem osvojil novo opremo (selitev s Fischerja na Elan). Podobno velja za oba nekdanja mladinska svetovna prvaka v slalomu Skubeta (z Rossignola na Elan) in Dragšiča (s Fischerja na Rossignol), čeprav sta njuni zgodbi vendarle precej različni. Prvi je namreč prav v minuli sezoni vendarle dočakal prvi preboj med dobitnike točk, medtem ko pa je njegov starejši reprezentančni tekmec po eni najslabših sezon v karieri ostal celo brez statusa v ekipi. "Priprave si resda krijem sam, a bom dobil vložene zneske povrnjene, če bom na koncu sezone med trideseterico. Zato trdim, da gre pravzaprav le za posojilo smučarski zvezi. No, a cilji so vendarle še višji," zagotavlja Dragšič.
Po prvih točkah v karieri zagnanost in želje po širitvi repertoarja ne skriva Jazbec, medtem ko pa bo Kürner skušal dokazati, da so zdravstvene težave premagane in se priključiti druščini s točkami. "Po pripravah na evropskih ledenikih se resnično že zelo veselim priprav na južni polobli. Želim si predvsem številnih dobrih kilometrov, da bi nato ob vrnitvi v Evropo le še 'pilil' zadnje podrobnosti," pravi Kürner, ki je lani na uvodu sezone sam branil slovenske barve v Söldnu.