Leteči Kranjec, kot kličejo Roberta Kranjca, je v zadnjih letih začel povsem drugače gledati na skoke. Mirnost, ki jo je pridobil, črpa tako iz družine, ki se je pred slabimi tremi leti povečala, kot pod gladino morja, na motorju … V sobotnem intervju se je dotaknil tudi odnosa s Petrom Prevcem in zmožnosti hitre regeneracije.
Železni skakalec bi lahko napisali, ko beseda nanese na Roberta Kranjca, ki je v dolgoletni karieri prestal že marsikaj. A nič ga ni ustavilo. Čeprav šteje 34 pomladi, na skakalnici še vedno deluje mladostno in je sposoben skakati med najboljše. Kljub poškodovanemu komolcu je v pretekli sezoni poletel do novih dveh zmag, pravi pa, da je zaradi izkušenj začel razmišljati drugače, bolj zrelo. Ne zaganja se več in se ne skuša dokazovati drugim, ker so ga v mladih letih potiskali v ozadje. Skače za svoje zadovoljstvo. Na nov zrelostni izpit se je podal pred slabimi tremi leti, ko sta z ženo Špelo iz afriške države Gvineje Bissau posvojila Piko. Kot ponosnemu očku je tudi njemu hčerka dodatna motivacija, njegova velika skakalna želja pa je, da bi na olimpijskih igrah leta 2018 osvojil posamično medaljo.
V tem času imate dva treninga na dan, polno pa ste zasedeni še ob popoldnevih, ko hodite na predavanja za trenerski izpit. Kako to, da ste se odločili, da ga opravite?
Vsako leto lahko obiskuješ eno kategorijo. Najprej C, nato B in A. Če bi to izpustil, bi moral čakati štiri leta, da bi lahko prišel na B. Če delam spotoma, me nič ne ovira. Kakšno predavanje sem izpustil, tista, ki so se mi zdela pomembna, pa sem obiskoval.
Morate opraviti tudi prakso?
Šli smo na trening mladih in se z njimi pogovarjali ter gledali, kako se dela. Sicer pa mislim, da bi tisti, ki je enkrat član A-reprezentance, moral imeti trenerski izpit C in B že avtomatično opravljen.
Saj potem ne nameravate vzeti dela Goranu Janusu?
(Smeh, op. p.) Ne.
Imate po koncu kariere trenerske ambicije?
Za zdaj še nimam izdelanega načrta, kaj bom potem počel, ampak nikoli ne veš, kaj boš potreboval.
Skakalni slovar v režiji Roberta Kranjca (video)
So na predavanjih tudi študentje, ki nikdar niso skakali?
Veliko jih je. Lažje bi bilo meni študirati za trenerja nogometa, kot da bi se šel brez poznavanja skokov učiti za trenerja skokov, ker moraš dostikrat govoriti s svojimi občutki.
Vam je dopust po naporni sezoni dobro del?
Povsem. 23 dni je bilo ravno prav, toliko, kot sem potreboval. Veliko sem se potapljal, veliko časa sem preživel s hčerko Piko. Učili smo jo plavati brez rokavčkov. Nič nismo hiteli in menjavali mest. Umirjeno je bilo.
Ste opravili potapljaške izpite?
Kar sem hotel, sem naredil, le reševalnega tečaja nisem šel delat, ker sem si vzel čas za potapljanje.
Ste pod vodo videli kaj posebnega?
Vse sem že videl, res pa je, da do zdaj v enem potopu še nisem videl osem morskih psov, ki so mi bili povsem blizu. Na "shark pointu" sem bil že približno šestkrat, videl sem po enega, morda dva hkrati, če je bil dober dan. Zdaj pa sem jih v enem potopu videl osem.
Kakšne vrste?
Koralni beli morski psi.
Pika se je v Indoneziji učila plavati, Robi pa je prosti čas izkoristil za potapljanje, pri katerem je videl bele morske pse.
So nevarni?
Ne, ker smo zanje preveliki. Veliki so od 2 do 2,5 metra in imajo majhen gobec.
Ali vam potapljanje pomaga pri smučarskih skokih?
Precej. Če se želiš približati ribam, moraš biti umirjen, ko pridejo tokovi, se moraš obrniti pravilno. Pri skokih pa je veter in tukaj so vzporednice.
Kako to, da ste se zaljubili v potapljanje?
Prvič sem se potapljal, ko smo šli z Vasom (skakalni trener Vasja Bajc, op. p.) na priprave na Dugi otok, kjer smo vsi opravili potapljaški izpit. Le Peti (Primož Peterka, op. p.) je bil na obali in je rekel, da to ni zanj. Potem se kar nekaj let nisem potapljal, v bistvu do poroke. Takrat sem se spet začel potapljati in ko se enkrat potopiš še kam drugam kot v Jadransko morje, vidiš, kaj imamo mi – zelo malo v primerjavi z drugimi morji, kjer je več kot štiri tisoč vrst rib
Kaj vas žene v Indonezijo, da se redno odpravljate v tiste kraje?
Tam imamo prijatelje, Slovenko, ki je poročena z Indonezijcem. Ko smo prišli domov, je rodila. Živi na Lomboku in nam je vse organizirala. Sicer pa so še štirje Slovenci na Gili Trawanganu in tudi z njimi smo se družili. Mi smo bili še na otoku Gili Airu.
Morda hodite tja, ker sta se s Špelo v tistih koncih poročila?
S Špelo sva se poročila na Baliju. Lani smo šli v Malezijo v neznano, zdaj pa sva približno vedela, kako bo. Samo za Lombok nisva vedela, zato nama je prijateljica pomagala. Naš namen je bil, da se gremo malce podružit in spočit.
1