2. 2. 2008,
9.59

Sobota, 2. 2. 2008, 9.59

Morgenstern tudi v Saporu, Kranjec 14.

Avstrijski smučarski skakalec Thomas Morgenstern je osvojil novo zmago v svetovnem pokalu.

V Saporu na Japonskem je prepričljivo ugnal Finca Janneja Haponena in rojaka Martina Kocha. Med Slovenci je najvišjo uvrstitev s 14. mestom osvojil Robert Kranjec, Primož Peterka je bil 26., Jurij Tepeš in Jure Bogataj pa sta obtičala v prvi seriji. Morgenstern je tudi na Japonskem dokazal, da je trenutno najboljši skakalec na svetu. Že v prvi seriji (125,5 m) je kljub slabim pogojem dosegel največjo daljavo in zmago nato potrdil z najboljšim dosežkom druge serije (131,5 m).

Morgenstern je z osmo zmago v sezoni seveda povečal tudi naskok v skupnem seštevku svetovnega pokala, kjer ima že 1.355 točk, prva zasledovalca Finec Janne Ahonen (845) zaradi gripe in njegov rojak Gregor Schlierenzauer (839) zaradi premora, pa na Japonskem sploh ne nastopata. "Sam ne seštevam točk in ne spremljam razlike do tekmecev. Seveda sem že pomislil na to, da bi morda lahko osvojil svetovni pokal, veliko bolj pomembno pa je, da sem v izredni formi, zato sem nehal dvomiti v lastne sposobnosti in v skokih prav uživam," pa je seštevek pokomentiral današnji zmagovalec.

Tekma se je v drugi seriji začela razpletati z Norvežanom Andersom Jacobsenom, ki je po prvem nastopu (118,5 m) delil osmo mesto s Kranjcem. S 129 metri je napovedal, da bo morda meril celo na stopničke. Tako je kazalo do nastopa najboljših treh. Najprej je bil na vrsti Finec Happonen in bil celo meter daljši od Jacobsena. Popolno skandinavsko zmagoslavje, takrat sta bila na tretjem in četrtem mestu Norvežan Tom Hilde in Finec Harri Olli, sta lahko preprečila le še Avstrijca Koch in Morgenstern. Po naletni smučini se je najprej spustil Koch, ki je imel po prvi seriji slabih šest točk prednosti pred Fincem. Koch je pristal pri 127,5 metra, skupaj s sodniškimi ocenami pa si je Happonen ohranil šest desetink prednosti pred Kochom. Vprašanje je bilo le še, kaj lahko naredi Morgenstern, ki je imel veliko prednost 12 točk iz prve serije. Slednji pa ni prav nič preračunaval. S 131,5 metra dolgim skokom je pokazal največjo daljavo med vsemi in zasluženo še enkrat stopil na najvišjo stopničko.

Kranjec dosegel letošnjo najboljšo uvrstitev

Med Slovenci je bil tokrat najboljši Robert Kranjec. Po prvem nastopu je bil slovenski skakalec skupaj z Jacobsenom celo na osmem mestu, v drugi seriji pa je nato ponovil daljavo 118,5 metra in nazadoval za šest mest. Kljub temu je s 14. mestom osvojil svojo najboljšo letošnjo uvrstitev. Svoj položaj in 26. mestu pa je obdržal Primož Peterka, ki je bil v drugo s 116 metri vendarle za štiri metre boljši kot v prvem nastopu. Ob tem velja dodati, da skakalnica na Japonskem nikoli ni bila pisana slovenskemu šampionu, saj gre za eno redkih naprav, na kateri Peterka tudi v najboljših letih ni uspel osvojiti stopničk. Na tekmi sta nastopila še dva Slovenca. Jurij Tepeš je v mladinski konkurenci že dokazal, da je blizu svetovnemu vrhu, v članski pa mu manjka še nekaj treninga in izkušenj, da bi nasledil očeta Mirana, ki je denimo prav v Saporu leta 1987 osvojil drugo mesto, ko je Primož Ulaga na tej napravi dosegel doslej edino slovensko zmago. Tepeš je tekmo končal na 37. mestu. Pa tudi Jure Bogataj se na skakalnici, na kateri je leta 2005 z 12. mestom osvojil svojo doslej najboljšo uvrstitev v svetovnem pokalu, ni znašel najbolje in je končal kot 49.