Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Sreda,
8. 10. 2008,
15.23

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 8. 10. 2008, 15.23

8 let, 7 mesecev

Boljši časi za Planico?

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Planica naj bi v nekaj letih vendarle prišla do sodobnega nordijskega centra. V nasprotnem primeru bo zvok planiških fanfar pod Poncami zamenjala smrtna tišina.

Že lep čas je znano, da ima Planica dva obraza. Če se ob tradicionalnih marčevskih preizkušnjah na letalnici ljubitelji smučarskih skokov navdušujejo nad festivalom dolgih poletov, pa ob umiku karavane svetovnega pokala skakalni center v dolini pod Poncami kaže dokaj klavrno podobo. Za nameček je Gorenjcem požugala tudi Mednarodna smučarska zveza in dala jasno vedeti, da zgolj izjemna tradicija, prijetna naravna kulisa in pa lov na rekordne daljave niso dovolj. Ker je največjo svetovno letalnico že dodobra načel zob časa, za nameček pa imajo tudi vsi ostali obstoječi objekti že skorajda muzejski prizvok, je predstavnik FIS Wolfgang Happle ob julijskem obisku opozoril, da Planica brez posodobitve leta 2009 ne bo dobila certifikata, ki ga med drugim nujno potrebuje za izvedbo svetovnega prvenstva v poletih leta 2010.

Po grobih ocenah naj bi nujna dela na letalnici bratov Gorišek stala okrog 400.000 evrov, zato v Planici že zatrjujejo, da prvenstvo čez slabi dve leti ni ogroženo. Če pa se bodo uresničili smeli na črti, pa letalnica ne bo deležna zgolj kozmetičnih popravkov in nove sedežnice, temveč bodo ta dela le del celotne prenove iz gradnje sodobnega nordijskega centra. Slednji bi bil tudi temeljni kamen za slovensko kandidaturo za finale svetovnega pokala vseh nordijskih disciplin in tudi svetovnega prvenstva nordijskih disciplin. V načrtih, ki jih je dalo izdelati Ministrstvo za šolstvo in šport, so namreč zapisani tudi obnova Bloudkove velikanke oziroma velike naprave (K-125), ki je zaradi podrtega hrbtišča že več sezon neuporabna, rekonstrukcija srednje skakalnice, oblikovanje skakalnice K-35, izgradnja tekaškega štadiona, večnamenska rekreativna površina in še nekaj objektov. Po zadnjih podatkih naj bi celoten projekt – brez že odkupljenih zemljišč – stal dobrih 34 milijonov evrov. Poleg zasebnega kapitala vidijo strokovnjaki priložnost za polnjenje proračunske blagajne tudi iz evropski sredstev, natančneje iz sklada za regionalni razvoj, kohezijskega sklada in evropskega socialnega sklada. "Če ne bo prišlo do popolne posodobitve, se lahko poslovimo od tekmovanj na najvišji ravni," opozarja generalni sekretar organizacijskega komiteja planiških tekmovanj Primož Finžgar. Več o tem v spodnjem video-zapisu …

Ne spreglejte