Nedelja, 10. 2. 2008, 14.54
8 let, 8 mesecev
Björndalnu zmaga v zasledovanju
Björndalen je na 12,5 kilometra dolgi preizkušnji za 10,1 sekunde prehitel Rusa Maksima Čudova, tretji pa je bil Nemec Alexander Wolf (+42,8). Edini slovenski predstavnik na tekmi Klemen Bauer je bil 44. (+4:00,4).
Prvi favorit biatlonskega SP na Švedskem, Norvežan Ole Einar Björndalen, je ubranil lansko zmago iz Anterselve v zasledovanju in osvojil jubilejno 10. medaljo na SP. "Danes sem nastopil res dobro. Zadel sem kar 18 strelov, kar je zame precej optimalno, temu pa sem dodal dober tek. Pomembno je bilo, da sem zadel vseh pet strelov na koncu, saj sem vedel, da je Čudov prav tako zelo hiter v smučini. Šele na zadnjem ovinku sem bil res prepričan v zmago," je po zmagi povedal 33-letni Björndalen in Čudova povabil na večerjo v norveški tabor ter se Rusu oddolžil za sobotno vabilo na pijačo, ko je zmagal Čudov.
Norvežan ohranil mirno kri
Dolgo časa je kazalo, da bodo medalje osvojili isti tekmovalci kot na sobotnem sprintu - svetovni prvak Čudov, podprvak Hanevold in Björndalen. Začetek je pripadel Norvežanoma, ki sta prvič na strelišču zadela vseh pet tarč, Čudov pa je moral dvakrat v kazenski krog. Med zasledovalci je bil najboljši Nemec Michael Rösch, ki je zaostajal 31 sekund, kar 15 tekmovalcev pa je šlo po prvem streljanju v smučino z minuto ali manj zaostanka za Björndalnom. Ko se je po drugem streljanju v kazenskem krogu zavrtel še Björndalen, so bili vsi trije praktično skupaj, tekmeci pa so že začeli zaostajati, a tekma še zdaleč ni bila končana.
Najboljši so prišli še tretjič na strelišče, Čudov je moral spet dvakrat v kazenski krog, Norvežana pa po enkrat in jasno je bilo, da bo odločalo zadnje streljanje. Napake pa so izkoristili tudi zasledovalci in se spet približali medaljam. Björndalen je imel kar precej naskoka pred zasledovalcema, Čudov je zaostajal 22 sekund, Hanevold pa 19, a se je v boj za odličja vključila še četverica, ki je za zasledovalcema zaostajala okrog 20 sekund. Na zadnjem streljanju, ko je bilo to najbolj potrebno, je Norvežan ohranil mirno kri, zadel vseh pet tarč in takrat pravzaprav že osvojil zmago, saj je vseh pet tarč zadel tudi Čudov, a se je na zadnja 2,5 km odpravil z zaostankom 21 sekund.
Wolfu silovit boj za bron
Povsem drugače je bilo v boju za bron. Halvard Hanevold je še drugič na tekmi zavil v kazenski krog in prehiteli so ga Francoz Simon Fourcade, Rus Dmitrij Jarošenko in Nemec Alexander Wolf, le malo so zaostajali Čeh Michal Šlesingr, Nemec Michael Rösch in Rus Ivan Čerezov. Vseh sedem tekmovalcev je bilo v boju za bronasto odličje, a je že naslednje merjenje vmesnega časa pokazalo, da sta najbližje Rus Jarošenko in Nemec Wolf, v ozadju je bil blizu še Francoz Fourcade. Dober kilometer in pol pred ciljem pa je odločilni napad uspel Wolfu, ki se je znebil obeh tekmecev in Nemčiji priboril tretjo medaljo, ob dveh zlatih Andreje Henkel še bron. Boljši od Nemcev so doslej le Rusi, ki so osvojili že pet odličij, a le eno zlato, tri, od vsake barve eno, pa imajo tudi Norvežani. "Jarošenko mi je sprva celo ušel, skušal sem slediti in ko se je utrudil, sem to izkoristil za svojo prvo medaljo na SP," je po bronu povedal Wolf.
Slovenci smo bili na moški tekmi zastopani le s Klemnom Bauerjem, ki je pokazal enega najboljših tekaških nastopov letos. Na prvih treh streljanjih je Bauer, ki je tekmo začel kot 59. iz sprinta, vselej zgrešil po en strel, a grešili so tudi tekmeci in na zadnje streljanje je Bauer prišel kot 34. Prav na koncu pa je 21-letni slovenski reprezentant večino pridobljenega spet zapravil in po treh kazenskih krogih izgubil 10 mest. "Do zadnjega streljanja mi je šlo odlično in kar nisem mogel verjeti, da bom po treh streljanjih in s tremi kazenskimi krogi tako visoko. Nato sem imel v podzavesti, da morda še lahko osvojim kakšno točko, a žal nisem zdržal," je dejal Bauer, ki je pohvalil tekaško formo, seveda pa je bil po šestih kazenskih krogih nezadovoljen s strelskim delom svojega nastopa.