Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Sreda,
17. 3. 2010,
9.39

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 17. 3. 2010, 9.39

9 let, 2 meseca

Planica z naskokom najdražja športna prireditev

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Recesija je dodobra oklestila proračune slovenskih klubov in zvez, a zneski za največje športne prireditve so ostali na lanski ravni ali pa se jim je celo dodal kakšen evro.

Planica že vrsto let velja za največji slovenski športni praznik. A skakalna Meka ni prva le v zavesti športnih navdušencev, temveč tudi na proračunski lestvici. Letos, ko bo slovita letalnica pod Poncami gostila svetovno prvenstvo v poletih, se bodo izdatki približali magični meji dveh milijonov. V ta znesek seveda niso vključeni stroški obnovitvenih del v dotrajanem skakalnem centru. Za želeni in zahtevani certifikat FIS so morali letos v Planici postaviti novo sedežnico in opraviti nekaj popravnih del na letalnici. Skupna vrednost investicijskih del je po pogodbah znašala slabih 3,5 milijona evrov, še precej višji pa bodo stroški v prihodnjih letih, ko naj bi v Planici nastal sodoben nordijski center.

Z višjim proračunom kot v minuli sezoni se lahko pohvalijo tudi v nekaj streljajev oddaljeni Kranjski Gori oziroma Podkorenu. Organizatorja pokal Vitranc so to pot prevzeli odpadli veleslalom iz Adelbodna, v ta namen zbrati dodatnih 160 tisočakov, tako da je skupni proračun tridnevne prireditve znašal približno 1,3 milijona evrov. Organizacijski komite je stroške priprave in izvedbe tekmovanj pokril s prodajo televizijskih pravic in marketiškim delovanjem, velik del pogače (221 tisoč) pa je moral nameniti za nagradni sklad. Podoba je zgodba z mariborsko Zlato lisico, ki je tudi letos vključevala preizkušnji svetovnega pokala v veleslalomu in slalomu. Štajerski organizatorji so v proračunsko blagajno letos položili 1,2 milijona evrov. Tradicionalna pohorska prireditev je hkrati tudi zadnja, ki še presega mejo enega milijona.

Krepko nižji so stroški organizacije svetovnega pokala v biatlonu in teku na smučeh. Predvsem na Pokljuki so z novim športnim centrom nekoliko znižali investicije, tako da so decembra za gostovanje najboljših biatloncev in biatlonk namenili 550.000 evrov, pri čemer je zanimiv podatek, da je že izdelava snega stala vrtoglavih 30 tisočakov. Na Pokljuki so med tem že pognali organizacijsko kolesje za nove tekme, saj bo svetovna elita na slikoviti gorenjski planoti zanesljivo gostovala decembra, prvi mož Mednarodne biatlonske zveze Andreas Besseberg pa je ob tem že zatrdil, da je slovenski status v koledarju po posodobitvi zelo trden. Medtem ko so na Pokljuki že pravi organizatorski rutinerji, pa so se s krstno izvedbo tekme svetovnega pokala v sezoni 2009/10 soočili na Rogli. Dvodnevna prireditev naj bi po grobi oceni stala pol milijona evrov. Precej več, po zagotovilih organizatorjev kar 700 tisoč evrov, pa je stala organizacija prvih zimskih iger veteranov. Blejsko športno dogajanje, ki je vključevalo preizkušnje v hokeju na ledu, alpskem smučanju, biatlonu, teku na smučeh, smučarskih skokih in futsalu, je bilo tudi izjemno množično, saj se ga je udeležilo skoraj 3000 športnikov iz več kot 40 držav.

Proračunsko malho pa še polnijo organizatorji tekmovanj, ki bodo na sporedu v prihajajočih mesecih. Precejšen organizacijski zalogaj bo aprilsko svetovno prvenstvo v hokeju na ledu divizije I. (skupina B). Pri tem bodo organizatorjem še kako prav prišle bogate izkušnje, vseeno pa bodo morali za prvenstvo zbrati približno 0,6 milijona evrov. Največja postavka je bivanje ekip (6 reprezentanc po 35 ljudi), številnega spremstva, predstavnikov tujih hokejskih zvez, mednarodne zveze in spremljevalnih članov, sledi pa najem dvorane, za katero bo tokrat treba odšteti polovično ceno. Nekoliko nižji proračun se obeta teniškem turnirju v Portorožu, za katerega se bo znesek gibal med 400 in 500 evri (nagradni sklad bo znašal 160.000). Po primorskih zagotovilih priprave pospešeno potekajo, žal pa se letos bržkone ne bodo mogli pohvaliti z gostovanjem št. 1 svetovnega tenisa. Nagradni sklad pa predstavlja zajeten del proračuna tudi pri tradicionalnem namiznoteniškem turnirju v Velenju, kjer se za nagrade nameni 90 tisoč evrov, proračun pa znaša 300.000, in na tekmi svetovnega pokala v preskakovanju ovir v Celju, kjer je za nagrade predvidenih 60 tisočakov, skupni proračun pa znaša 250 tisoč evrov. S takšnim proračunom se spogledujejo tudi novomeški organizatorji kolesarske dirke Po Sloveniji, ki bo letos na sporedu med 17. in 20 junijem. Med dražje športne prireditve v letu 2010 sodita tudi svetovni pokal v veslanju na Bledu (400.000) in pa svetovno prvenstvu v kajaku in kanuju na divjih vodah v Tacnu (300.000).

Ne spreglejte