Petek, 11. 6. 2010, 11.43
9 let, 2 meseca
Miha Verdnik: S stabilno trenersko ekipo do razvoja

Vloga predsednika strokovnega sveta ni nova, a vaše delo bo v novi sezoni vendarle široko presegalo dosedanje delovne zadolžitve. Na katerih ravneh boste pravzaprav delovali? Gre za nov položaj – strokovni vodja alpskih disciplin. Če se oklenem stare organiziranosti, bi lahko dejal, da ta funkcija združuje vloge športnega direktorja, vodje moške in ženske ekipe ter predsednika strokovnega sveta. Po strokovni plati bom odgovoren za vse programe, izvajanje le-teh, razvoj, nadzor, delo trenerjev in v končni fazi tudi za rezultate. Prevzemam položaj, ki združuje tri profesionalne in eno amatersko funkcijo. Velja izpostaviti, da bo tudi strokovni svet deloval drugače. Skrbel bo za nadzor, pomoč odgovornim trenerjem in razvoj. Prav zato so v svetu ljudje, ki bodo z izkušnjami veliko pripomogli k napredku. Ne gre le za strokovnjake s tekmovalnimi izkušnjami, temveč tudi za takšne, ki razvijajo alpsko smučanje, nove načine in trende, ter skrbijo za odnose s tekmovalci, pogodbe … Želimo reševati težave in s kakovostnimi pogoji preprečevati selitve tekmovalcev na svoje.
Strokovni svet, v katerem ste sedeli tudi vi, je bil pogosto deležen kritik na račun neaktivnosti. Kot bi bil neke vrste mrtva črka pa papirju. Se čuti nov veter? Tri leta sem deloval kot vodja strokovnega sveta pri Združenju učiteljev in trenerjev smučanja Slovenije. Ukvarjali smo se z izobraževanjem novih kadrov, poučevanjem vseh smučarjev, razvijanjem učenja smučanja in na tekmovalni ravni s treningom tehnike. Na tej ravni je bilo treba veliko spremeniti, zato sem bil član strokovnega sveta in v povezavi z odgovornimi trenerji posredoval novosti. A večinoma se ni zgodilo nič. Najbolj priročen izgovor za to, da nismo bili poleg, je bil seveda denar. Verjamem, da bo po spremembah drugače. Posodobili bomo tudi izobraževanje in licenciranje trenerjev.
V kolikšni meri ste sodelovali pri izbiri trenerjev in oblikovanju piramide? V delo sem se vključil dokaj pozno, saj sem bil izvoljen 22. aprila, ko so bili številni dogovori že sklenjeni. Vse odtlej pa sodelujem, pomagam z nasveti, pogovori … Glavni cilje je bil oblikovati skupino motiviranih ljudi, predvsem pa strokovni kader zadržati za vsej štiriletno obdobje. Le tako bomo lahko skrbeli za razvoj.
Nestabilnost trenerskega kadra v oči bode predvsem pri dekletih. Nova sezona bo že osma zaporedna z novimi trenerji. Lahko ocenite, da so tudi na račun tega rezultati oddaljeni od optimalnega dometa? Pri dekletih je ta tema še toliko bolj občutljiva, saj delujejo drugače. Menjave so za njih zelo stresne. Potrebujejo ustaljene tirnice in postavljene meje. Imamo skupino delovnih in zagnanih deklet, zato je bila nova trenerska garnitura postavljena po predhodnem pogovoru z njimi. Trenerji so vzpostavili dober odnos s smučarkami. Temelji za štiriletno delo so torej dobri. Strinjam pa se, da so te menjave v preteklosti preprečevale razvoj. Imeli smo celo primere, ko se je tekmovalka poškodovala in zaradi izpuščene sezone ni spoznala svojega trenerja.
Nova reprezentančna reorganizacija prinaša še za odtenek bolj jasno delitev na tehnični in hitri del, saj v piramidi kot povezovalnega člena ni več odgovornega trenerja. Bo vloga koordinacije na vašem seznamu zadolžitev? Primer: Aleš Gorza, ki je v ekipi za tehnični disciplini, bo zaradi superveleslalomske usmeritve deloval tudi s smukaško sekcijo. Tehnične discipline so osnova. Tudi hitrim disciplinam. Gorza je zanimiv primer, saj je superveleslalom zanj postal prva disciplina tudi na račun zanemarjanja veleslaloma. Njegov osebni cilj je nov poskus veleslalomskega preboja. Po mojem mnenju spada med najboljših deset veleslalomistov svetovnega pokala. To je cilj, ki ga mora motivirati. Kar pa se tiče povezave med obema trenerjema, lahko povem, da ne bo prav nobenih težav. Pravila so postavljena.
Dotaknili ste se veleslaloma, ki je že vrsto let nočna mora slovenskega alpskega smučanja, čeprav gre za bazično disciplino. Se te težave lotevate tudi z jasno razlago, zakaj je prišlo do stagnacije in koraka nazaj? Potrebujemo globlji pogled in analizo opravljenega dela. To bo osnova za delo v tej disciplini, začenši z najmlajšimi. Osebno menim, da je težava nastopila pri neustreznem prehodu ob spremembi opreme. Do te točke smo imeli sistemsko dodelan trening, kakovostni pa so bili tudi rezultati. Ocenjujem, da se je premalo pozornosti posvečalo sami tehniki smučanja in pa spremembam opreme. Prav na tem področju nameravam biti še posebej aktiven. Zavedam se, da imajo vsi trenerji v mislih najboljše namene. A voditi šest tekmovalcev z različnimi cilji in značaji, ni preprosto. Predvsem pa onemogoča spremljanje okolice. Ekipa zatorej potrebuje zunanjega moža, ki bo spremljal okolico in informacije vnašal med trenerjem in tekmovalce. V preteklosti smo pogosto skrbeli za nove trende. Lep primer je Rok Petrovič in njegov slalomski napad z roko preko količka. Prav takšne stvari so nam manjkale. Več bo treba storiti pri izobraževanju trenerjev. Gola teorija ni dovolj, zato bomo poskrbeli za več praktičnega dela na snegu.
A čez noč ne bo šlo … Se povsem strinjam. Gre za dolgotrajnejši proces. Tudi pravi rezultati bodo vidni šele čez nekaj let.
Kako pa poskrbeti za preprečitev "bega možganov" oziroma množično selitev najboljših slovenskih trenerjev v tujino? Denar verjetno ni bil ednini motiv za slovo? Vsak trener sledi izzivom in ciljem. Finančni motiv ni bil odločilen. Res je, da so trenerske plače novih trenerjev v Sloveniji nižje kot v tujini. A dogovorili smo se za dolgoročno sodelovanje, vse skupaj pa naprej žene izziv. Če bomo delovali kot ekipa in skrbeli za dobre rezultate, trenerji ne bodo iskali razlogov za odhod.
V smučarskem pogovoru seveda ne moremo obiti Tine Maze. Je dogovor z njenim taborom že sklenjen? V kratkem bomo dosegli dokončen dogovor. Morda je postopek nekoliko daljši, kot bi si marsikdo želel, saj želimo vse skupaj zelo jasno definirati. A smo na pravi poti. Tina bo delovala samostojno. Omogočeni ji bodo dobri pogoji in podpora Smučarske zveze Slovenije.
Rezultatski cilji? Smo motivirani in zagnani. Rezultati bodo boljši kot v minulih sezonah. A cilji niso le rezultatsko obarvani. Delali bomo na vseh ravneh in skrbeli za širšo bazo.