Ponedeljek, 19. 7. 2010, 22.49
8 let, 9 mesecev
"Boltmanija" ne popušča
Med njimi je bil tudi njegov rojak Asafa Powell, ki si je v prvih nekaj metrih celo nabral korak ali dva prednosti, a ko Bolt prestavi v najvišjo prestavo, ga ne zaustavi nihče.
Svetovni rekorder je s časom 9,84 sicer zaostal za želenim časom - pred tekmo je napovedal tek okoli 9,70, pomagal pa mu ni niti novi dres iz njegove kolekcije športnih oblačil - a mu tega nihče ne zameri, saj že s svojo prisotnostjo zadovolji vsa pričakovanja gledalcev.
Za slednje je bila moška preizkušnja na 100 metrov še toliko slajša, saj je med obema Jamajčanoma tekel najhitrejši belec vseh časov, domačin Christophe Lemaitre, ki pa je nekoliko zaostal za pričakovanji. Tekel je 10,09, kakšen je pritisk, ko si star dvajset let in ob tebi tečeta superzvezdnika, kot sta Bolt in Powell, pa obetavni Francoz ve le sam.
Bolt, ki se je, kot že večkrat, večer pred nastopom prelevil v vlogo DJ-ja pred hotelom de Ville v Parizu, je v najkrajši disciplini osvojil prve štiri točke v diamantni ligi, kjer z 10 točkami vodi Powell. Ker je najhitrejši človek na svetu po poškodbi napovedal, da se bo izogibal teku v krivini – beri teku na 200 metrov – bo bržkone do konca sezone nastopal predvsem v teku na 100 metrov, kar bi pomenilo, da se obeta še zanimiv razplet v boju za štirikaratni diamant.
Kako kaže v preostalih disciplinah?
Sicer pa se je diamantna liga že prevesila v drugo polovico in v nekaterih disciplinah so skoraj že znani zmagovalci. Tako imata Američana Walter Dix in Jeremy Wariner v tekih na 200 in 400 metrov že 12 točk prednosti pred zasledovalci, lepo prednost 12 točk ima tudi Asbel Kiprop v teku na 1500 metrov, dobro pa kaže tudi Davidu Oliverju v teku na visokih zaprekah. Prav Američan je poskrbel za dosežek večera v francoski prestolnici, saj je le za dve stotinki sekunde zgrešil svetovni rekord konkurenta Dayrona Roblesa, ki letos še ni našel prave forme. Oliver je s tekme v tekmo hitrejši in ob prvem popolnem prehodu čez ovire bi znal pasti Kubančev rekord. V Parizu je Oliver zadel kar v zadnje štiri ovire in tudi sam je bil prepričan, da je nekaj časa šlo po zlu.
V tehničnih disciplinah so si zavidljivo prednost v skupnem seštevku priborili francoski skakalec ob palici Renaud Lavillenie, ameriški metalec krogle Christian Cantwell in norveški metalec kopja Andreas Thorkildsen. Lavillenie je vsekakor upravičil pričakovanja svojih navijačev v Parizu, saj je prepričljivo zmagal, naskakoval pa je tudi osebni rekord na višini 607 cm, a žal neuspešno. Za razočaranje je poskrbel Avstralec Steven Hooker, ki je bil trikrat neuspešen že na začetni višini 540 cm. Tekmovanja v suvanju krogle ni bilo na sporedu, je pa v metu kopja še četrto zmago dosegel Thorkildsen, ki je letos razred zase. Finski metalci ga sicer poizkušajo ogroziti, a zaenkrat brez uspeha.
Pet najboljših izidov sezone na svetu
V moških disciplinah so padli trije najboljši izidi na svetu, dva pa sta postavili dekleti. Najhitrejši letos je bil poleg Oliverja še Wariner, ki se vrača v formo iz najboljših let, v teku na 3000 metrov z zaprekami pa je najboljši izid na svetu ter rekord mitinga postavil Kenijec Brimin Kipruto. Slednjemu je le slaba sekunda zmanjkala in prebil bi magično mejo osmih minut, kar je nazadnje maja lani uspelo rojaku Ezekielu Kemboiju, ki je bil tokrat tretji.
V ozadju na 1500 m, v ospredju na 5000 m
Afriške tekačice so doživele presenečenje v teku na 1500 metrov, saj ni bilo nobene v prvi šesterici. Z izjemno samozavestnim tekom je do zmage in odličnega rezultata prišla Rusinja Ana Alminova, ki bo glavna favoritinja na bližnjem EP v Barceloni, s francoskim rekordom in tekom pod štirimi minutami pa je presenetila domačinka Hind Dehiba Chahyd.
Najboljši izid sezone je padel še v teku na 5000 metrov, slednjega pa je postavila svetovna prvakinja Kenijka Vivian Cheruiyot. Tudi slednja se je po odstopu narekovalk tempa samozavestno postavila na čelo tekmovalk in v zadnjem krogu odbila vse napade etiopskih tekačic. To zmorejo le najbolj vrhunski tekači in tekačice …