Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
23. 1. 2008,
22.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 23. 1. 2008, 22.06

8 let, 7 mesecev

Zgražanje nad možmi v rumenem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Rokomet je igra, kjer je ogromno pritožb nad sojenji. Na EP na Norveškem ni nič drugače. Težko bi rekli, da je kriterij dveh sodniških parov enak ali vsaj podoben. Seveda je Norveška v prednosti.

Kot se je doslej dogajalo na domala vseh velikih rokometnih tekmovanjih, je sojenje tekem tisti element, ki doživlja največ kritik. Rokometna pravila so sicer jasno postavljena, a njihova interpretacija je večja težava. Zelo neprepričljivo sta delovala romunska sodnika Bejenariu in Cirligenau, ki sta sodila obračun med Poljsko in Češko v predtekmovanje. Nerazumljive odločitve, pa tudi popolna neusklajenost. Eden izmed njiju je na primer kazal na sedemmetrovko, drugi pa pokazal na žogo za nasprotnika. Ali pa obračun prvega kroga glavnega dela tekmovanja med Poljsko in Norveško, kjer sta nemška sodnika zavzela nenavadne kriterij, nato pa, ko sta precej bolj odločala v prid gostiteljem, začela kompenzirati z izključitvami na strani Norveške.

Tako so v trenutku bili na igrišču le štirje njeni igralci v polju. Kaj takega se na tako velikih tekmovanjih res ne bi smelo dogajati. Zgrožen je bil tudi legendarni poljski rokometaš, sedanji selektor Bogdan Wenta: "To, kar se je dogajalo, je bilo preveč. Gre namreč za evropsko prvenstvo!"

Gostitelji v večni prednosti

A zgroženi so bili tudi norveški rokometaši, ki so bili prepričani, da so jih sodniki oškodovali. Dejstvo je, da imajo gostitelji vselej nekaj prednosti. Sodniki so jim bolj naklonjeni, saj je čutiti pritisk, če se domača reprezentanca ne bi uvrstila visoko.

Podobno je bilo s Slovenijo na evropskem prvenstvu 2004, kjer roko na srce, so sodniki dodali delež k uspehu, enako se je godilo Nemcev lani na svetovnem prvenstvu. Kljub vsemu pa je jasno, da ekipi brez kvalitete sodniki ne morejo toliko pomagati. Denimo na EP v Švici 2006 pač gostiteljev niso mogli na vsak način "potisniti" v drugi krog. Tu na Norveškem je drugače. Skandinavci imajo močno, udarno in kvalitetno moštvo, ki se lahko ob pomoči parov v rumenem prebije vsaj do polfinala.

Poglejte tudi, kaj se je zgodilo z azijskimi kvalifikacijami. Finalni obračun med Kuvajtom in Južno Korejo je bil vrhunska manipulacija. Zamenjan ugleden sodniški par tik pred začetkom obračuna, nato pa blamaža. Še danes pa ni jasno, kaj se bo zgodilo glede azijskega prvaka. Svetovna rokometna zveza je sklenila, da se morajo azijske kvalifikacije ponoviti (potem ko je Mednarodni olimpijski komite zagrozil z izključitvijo rokometa z OI turnirja), a je Azijska rokometna zveza napovedala bojkot. Slednja vztraja pri rezultatih prvih kvalifikacij. Tako naj bi na Japonskem igrali le reprezentanci Japonske in Južne Koreje.

Ni skrivnost, da v rokometu padajo lepe vsote najmočnejših reprezentanc, ki znajo v pravem trenutku poklicati pravega človeka. Vsaka reprezentanca se pač mora soočiti s sodniškim kriterijem ter poskušati čim bolj mirno reagirati na odločitve. Nikakor pa se ne smejo pustiti, klop mora vselej vršiti pritisk. Slovenija je preživela proti Norveški, čeprav z nekaj nenavadnimi odločitvami.

Ne spreglejte