Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
12. 1. 2008,
21.32

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Sobota, 12. 1. 2008, 21.32

8 let

Zgodovina evropskih prvenstev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Evropsko prvenstvo v rokometu je na sporedu vsake dve leti, doslej se jih je zvrstilo sedem. Gostiti prvega je čast pripadla Portugalski, ko je naslov prvaka slavila Švedska.

Rumeno-modri so tudi najuspešnejša reprezentanca, saj so osvojili štiri naslove najboljšega na "stari celini". Slovenija je največji uspeh dosegla prav na domačem terenu, ko je bila druga leta 2004. Sodelovala je na šestih prvenstvih, doslej je izpustila le prvenstvo leta 1998, ki je potekalo v Italiji.


EP 1994 – Portugalska

Čast, da kot prva gosti evropsko prvenstvo je doletela Portugalsko (prizorišči sta bili Porto in Almada), ki sicer pred tem nikoli ni nastopila na velikem tekmovanju kot je evropsko prvenstvo. Tudi doma se ni odrezala najbolje, saj je osvojila zadnje mesto, s šestimi porazi. So pa kot prvi osvojili naslov evropskega prvaka Švedi, ki so v finalu premagali Rusijo s 34:21. Najboljši strelec turnirja je bil ruski krilni igralec Valeri Gopin, ki je dosegel 50 golov. Slovenija je svoj krstni nastop končala na 10. mestu.

EP 1996 – Španija

Dve leti po prvem prvenstvu se je tekmovanje preselilo v sosednjo Španijo, prizorišči pa sta bila Ciudad Real in Sevilla. Finalista prvega prvenstva "stare celine" sta se tokrat srečala v polfinalu, kjer so Rusi pred vsega 650 gledalci maščevali poraz na Portugalskem. V finalu so se pomerili z domačo reprezentanco, ki je v polfinalu pred 7500 gledalci ugnala Jugoslavijo. Slednja je prvič po vojni nastopila na kakšnem mednarodnem tekmovanju. Zlate medalje so tako romale v Rusijo, ki je bila boljša za zadetek. Slovenija je tekmovanje končala na predzadnjem mestu, saj je bila slabša le še Danska.

EP 1998 – Italija

Prvenstvo v Italiji je minilo brez Slovenije, saj se ji ni uspelo uvrstiti na tekmovanje. Po Portugalski je tudi Italija država gostiteljica, ki nikoli ni imela večjega uspeha na velikih tekmovanjih. Že da se je kvalificirala je bil velik uspeh. Prizorišči tretjega EP sta bila Merano in Bolzano, kjer je bilo tudi finalno srečanje. Tam so s 25:23 zmago slavili že drugič Švedi, ki so bili boljši od Špancev.

EP 2000 – Hrvaška

Četrto prvenstvo je bilo odigrano na Hrvaškem, točneje na Reki in v Zagrebu. Tega tudi Slovenija nikoli ne bo pozabila. Prvič je bil Euro odigran v mesecu januarju, saj so bila predhodna na sporedu v maju ali juniju. Tekmo proti Hrvatom, ki jo je dobila Slovenija za zadetek, je ostala v spominu vsem Slovencem, saj je obračun za peto mesto proti južnim sosedom pomenil tudi uvrstitev na olimpijske igre v Sydneyju. Zmagovalci tekmovanja pa so že tretjič postali Švedi, ki so bili v finalu z 32:31 boljši od Rusije.

EP 2002 – Švedska

Na Švedskem se je prvenstvo razširilo iz 12 ekip na 16, Slovenija pa je dosegla svojo najslabšo uvrstitev doslej, saj je bila 12. Švedi so na domačih tleh osvojili tudi zadnjo lovoriko v tem obdobju. V finalu so premagali Nemce po podaljških.

Idealna sedmerka: Vratar: Peter Gentzel (Švedska) Krožni napadalec: Magnus Wislander (Švedska) Levo krilo: Lars Christiansen (Danska) Levi zunanji: Stefan Lövgren (Švedska) Organizator igre: Daniel Stephan (Nemčija) Desni zunanji: Olafur Stefansson (Švedska) Desno krilo: Denis Krivošljikov (Rusija)

EP 2004 – Slovenija

Leta 2004 je Slovenijo doletela čast, da je priredila prvenstvo, ki je potekalo v Ljubljani, Celju, Velenju in Kopru. Bilo pa je tudi najuspešnejše doslej za našo izbran vrsto, saj je Slovenija klonili šele na zadnji stopnički, ko je bila v finalu boljša Nemčija. Znova pa bo ostal v spominu polfinalna zmaga proti Hrvatom v Hali Tivoli, ki je sprejela kar 7000 gledalcev.

Idealna sedmerka prvenstva: Vratar: Henning Fritz (Nemčija) Krožni napadalec: Michael Knudsen (Danska) Levo krilo: Edvard Kokšarov (Rusija) Levi zunanji: Nikola Karabatić (Francija) Organizator igre: Ivano Balicć(Hrvaška) Desni zunanji: Volker Zerbe (Nemčija) Desno krilo: Vid Kavtičnik (Slovenija)

EP 2006 – Švica

V Švici je leta 2006 prvenstvo potekalo v Baslu, Bernu, Lucernu, St. Gallnu in Zürichu. Prvič so se na najvišjo stopničko povzpeli Francozi, ki so v finalu premagali Špance. Slednji so na evropskih prvenstvih postali še tretjič drugi. Slovenija je osvojila osmo mesto, veliko bolj kot uvrstitev pa je odmevalo slovo nekaterih reprezentantov. Čeprav bo v spominu ostala tudi slaba bera naše ekipe, ki je tekmovala v domala popolni zasedbi. Po treh suverenih zmaga v predtekmovanju, je sledil niz treh porazov.

Idealna sedmerka: vratar:Thierry Omeyer (Fra) Levo krilo: Edvard Kokšarov (Rus) Levi zunanji:Iker Romero (Špa) Krožni napadalec: Rolando Urios (Špa) Organizator igre: Ivano Balić (Hrv) Desni zunanji: Olafur Stefansson (Isl) Desno krilo:Soran Stryger (Dan)

Ne spreglejte