Četrtek, 15. 10. 2009, 20.02
9 let
Odslej v Sloveniji dve sodniški organizaciji

Potem ko prvoligaški moški klubi niso sklenili dogovora o sodelovanju z Zvezo društev rokometnih sodnikov Slovenije (ZDRSS), so tik pred tretjim krogom MIK 1. lige sklenili nekaj individualnih pogodb s sodniškimi pari. Le-te pa je nato ZDRSS suspendiral. Tako so se odločili, da ustanovijo novo sodniško organizacijo, ki je z 18 ustanovnimi člani tudi nastala (na današnji skupščini je bilo prisotnih 14). Za predsednika Slovenskega društva rokometnih sodnikov (SDRS) je bil izvoljen ugleden nekdanji rokometni delavec, Vili Trofenik. Slednji se je iz rokometa umaknil poleti 2006, vanj pa se po "postu" kot ga je poimenoval vrača na prigovarjanje sodnikov. "Do zadnjega nisem verjel, da bo pristal na to nalogo, a bolj kot sem razmišljal, več odgovorov sem imel. Odločil sem se zato, ker sem si nekoč prizadeval za identične cilje," je ob imenovanju povedal Trofenik in dodal: "Končno je poknilo na področjih, kjer je dolgo časa pokalo. Ne morem verjeti, da je prišlo tako daleč, da je bilo celo ogroženo slovensko prvenstvo."
V tričlanskem predsedstvu sedijo Vili Trofenik, Andrej Juratovec in Branko Pirc. Vsi člani bodo seveda plačevali letno članarino, glavni cilj novega društva, ki bo postal tudi enakopravni član Rokometne zveze Slovenije pa je: "Društvo smo ustanovili z namenom biti servis vsem rokometnim ligam, kar ZDRSS ne nudi. Kdor bo delegiran in ne bo šel soditi, bo kaznovan, ne pa obratno, kar se je zgodilo nekaterim, ki so jih suspendirali," pravi disciplinski sodnik in delovni predsednik novega društva na ustanovni skupščini Branko Celar.
Delegati in kontrolorji bodo podaljšana roka tekmovalne komisije, ne bodo imeli nič skupnega s sodniki, le da speljejo tekmo, tako kot je treba. Sodniki bodo izvedeli, katero tekmo sodijo le dan pred njo, hkrati ne bodo vedeli, kje se bodo pojavili kontrolorji.
Nič slabega, da Slovenija dobi še eno sodniško organizacijo, če bo le plula v pravo smer, ne pa tja, kamor ZDRSS, ko se je včasih zdelo, da sta moč in vpliv pomembnejša od poštenega sojenja in uveljavljanja mladih sodnikov …