Sreda, 7. 3. 2012, 8.56
9 let
Vitamin B5 za vitkost in dobro voljo

Kdor se hrani pretežno z gotovimi jedmi iz embalaž, ocvrtim krompirčkom, belim kruhom, s picami in testeninami iz bele moke, uživa preveč sladkorja in sladkarij, mu primanjkuje tako pomembnega vitamina B5 ali pantotenske kisline. S preveč kisline, na primer kisa, uničujemo vitamin B5 v zeleni solati. Uničujemo ga tudi s segrevanjem ali močno bazičnimi snovmi. Pantotensko kislino vsebujejo predvsem jetra, meso, ledvice, rumenjak, žitni kalčki, otrobi in polnovredna živila ter zelena zelenjava.
Dnevne potrebe po vitaminu B5 Zdrav posameznik dnevno potrebuje nekje med 2 in 6 miligrami pantotenske kisline. Nosečnice in doječe matere ter psihično in fizično obremenjeni ljudje naj zaužijejo več tega vitamina. Vitamin B5 pomaga pri tvorbi celic, zagotavljanju normalne rasti in razvoju osrednjega živčnega sistema. Je nepogrešljiv za pravilno delovanje nadledvičnih žlez ter posledično kroti stres in preprečuje vnetja ter celo spodbuja razgradnjo maščob v maščobnih celicah. Pomemben je za pretvorbo maščob in sladkorja v energijo.
Preprečuje prezgodnje staranje Pospešuje izločanje stresnih hormonov, ki spodbujajo in poživljajo delovanje srca in večajo zbranost. Pospešuje celo rast las in ohranja njihovo barvo. Preprečuje prezgodnje staranje in nastajanje gub. Eden od encimskih procesov, ki jih omogoča pantotenska kislina, je pretvorba holina z možgansko presnovo v acetilholin, ki skrbi za dobro razpoloženje.