Ponedeljek, 30. 1. 2012, 9.15
8 let, 9 mesecev
So prehranski dodatki sploh potrebni?
Kot človek, ki se dnevno ukvarja s prehrano, velikokrat slišim stavek: "Današnja zelenjava in sadje sta že čisto brez vitaminov in mineralov." Ali pa: "Ker hodim na fitnes in želim dobiti na masi, moram pojesti štiri grame beljakovin na kilogram telesne mase." Nasprotniki prehranskih dodatkov so malo manj "glasni" ali pa jih preprosto utiša živilski lobi.
Dejstvo je, da je dobro telesu zagotoviti vse, kar potrebuje za normalno delovanje. Primerne količine tekočine, zadosten vnos beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob, vlaknin ter vitaminov in mineralov. Če nam tega ne uspe doseči z običajno hrano, si pomagamo s prehranskimi dopolnili, ki jih je na trgu že več kot 200 vrst.
Vsak, ki ima težave s telesno težo ali z zdravjem, bi moral opraviti katero od teh metod, kajti dlje časa trajajoče pomanjkanje določenih hranil lahko pusti hude posledice, tako fizične kot psihične. Zdravo ali če hočete primerno prehrano skušajmo držati vsakodnevno in ne samo, ko se bliža poletje ali ob bolezenskem stanju. Še posebej pomembna je prehrana v fazi rasti. Ne pozabimo, da nam prehranski dodatki včasih lahko rešijo življenje in prehrana dojenčka z nadomestki materinega mleka je lep primer.
Ugotovili smo naš povprečen vnos hranil v nekem obdobju. Zdaj pa se moramo vprašati, kakšno količino hranil naše telo potrebuje? To bo tema našega naslednjega prispevka.