Sobota, 27. 6. 2015, 18.51
9 let, 2 meseca
Začutila je paniko, nato pa jo "zadavila" z nogama

Bilo je napeto. Slovenska judoistka Anamari Klementina Velenšek je bila vse do zadnjih sekund dvoboja za tretje mesto v kategoriji do 78 kg v podrejenem položaju.
Sekunde so bežale, bližal se je končni pisk, ki označuje konec petminutnega boja, nato pa je dvorana v Bakuju zaploskala potezi, s katero je varovanka Marjana Fabjana poskrbela za popoln preobrat in sladko zmago. Le 12 sekund pred koncem je britansko tekmico Natalie Powell prisilila k predaji.
''V glavi so se mi odštevale sekunde, začutila sem paniko. Na glede na to, da sem izgubljala, sem vedela, da moram dati vse od sebe. Njena majhna napaka mi je na koncu omogočila zmago. Prijela sem jo v končni prijem in ji z nogama tako močno stisnila skupaj roko in glavo, da je predala tekmo. Zadavila sem jo z nogama, ko pa je potolkla z rokama in se predala, sem si oddahnila,'' je pojasnila 24-letna Štajerka, ko je po dvoboju s strani stanovskih kolegic in predstavnikov sedme sile prejemala čestitke za ''filmsko'' zmago.
Nemka jo je presenetila z novo tehniko
Slovenska judoistka z verjetno najdaljšim imenom nima nič proti, da jo vsi kličejo ''Ana''. V Bakuju je podobno kot vsi udeleženci tekmovanja v judu osvojila kar dve medalji. Ponosno je pozirala z dvema bronastima odličjema.
Enega je prejela za evropske igre, drugega pa za evropsko prvenstvo, ki je v prestolnico Azerbajdžana pripeljalo največjo možno konkurenco. Na slavnostni podelitvi medalj v dvorani Heydar Aliyev Arena ji je medaljo podelil predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdan Gabrovec, dolgoletni predsednik Judo zveze Slovenije.
Vedno ambiciozna Velenškova je v Bakuju ciljala še na višje mesto, zato je bil po koncu dvobojev prisoten tudi kanček nezadovoljstva. ''Malce sem razočarana, ker sem od polfinalne borbe pričakovala več, a me je Nemka presenetila z novo tehniko, na katero nisem bila pripravljena. Prednost je žal obdržala do konca,'' je v polfinalu zamudila priložnost, da bi ohranila zmagoviti niz na evropskih igrah.
Na koncu je osvojila bronasto odličje, že njenega četrtega z evropskih prvenstev. Lani je na svetovnem prvenstvu v Čeljabinsku osvojila bron, zdaj pa se lahko pohvali še z ''dvojnim'' uspehom z evropskih iger. Okrog vratu je imela obešena dve medalji. Ponosno je pogledovala po obeh in se ni mogla odločiti, kateri ji je lepša.
V Bakuju je spoznala le telovadnico, jedilnico in dvorano
Na težji, namenjeni evropskih igrah v Bakuju, je bil upodobljen tudi olimpijski simbol v podobi petih krogov. Zdaj ima medalje že s treh različnih velikih tekmovanj, za dopolnitev zbirke manjka le še tista z največjega tekmovanja.
''Za tisto bo potrebno še veliko delati,'' ne skriva ciljev, da bi jo v Rio de Janeiru poneslo višje kot leta 2012 v Londonu. Po čem si bo Velenškova poleg medalje zapomnila bogato prestolnico Azerbajdžana, ki razvaja športnike na prvih evropskih igrah?
''Odkrito povedano sploh nisem videla nič od Bakuja. Vedno smo se le pripravljali na tekme, zato sploh nismo zapuščali športne vasi. Videla sem le telovadnico, jedilnico in dvorano, saj smo želeli ohraniti zbranost za tekmo. Zaradi tega se niti nismo veliko družili z ostalimi športniki,'' je pojasnila dobitnica bronastega odličja na krstni izvedbi evropskih iger, ki je osnove juda začela spoznavati že pri štirih letih.
''Pod vodstvom trenerja smo navajeni garanja na treningih. Za to sem se odločila zavestno. Zavedam se, da rezultate prinaša le veliko odrekanja in trdo treniranje. Tisti, ki niso za to, sami odpadejo, tisti, ki pa pademo v ta ritem in sprejmemo njegov način dela, gremo naprej.''
Sama je kos nalogam in izzivom, ki se vsakodnevno začnejo že z zgodnjim treningom ob šestih zjutraj. Že vrsto let ne pozna poletnega dopusta. Najbolj vroči meseci prinašajo številna tekmovanja, Ana pa bo po nedeljski ekipni preizkušnji v Bakuju razmišljala le še o svetovnem prvenstvu v Astani. Vmes jo čaka še sladka naloga, saj bo slovenska zastavonoša na zaključni slovesnosti v Bakuju.