Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
3. 7. 2008,
16.23

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 3. 7. 2008, 16.23

8 let, 8 mesecev

"V Peking 60 do 65 slovenskih športnikov"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Odbor za vrhunski šport pri Olimpijskem komiteju Slovenije bo prihodnji teden določil okvirni spisek športnikov, ki bodo nastopili na olimpijskih igrah v Pekingu.

Sekretar odbora Janko Dvoršak je razkril, da pričakuje podobno veliko ekipo kot na zadnjih igrah v Atenah, dotaknil pa se je tudi nekaterih ključnih problemov športa.

"Pričakujem nastop 60 do 65 športnikov, v 13 športnih panogah, če seveda odštejemo košarkarsko reprezentanco, ki jo še čakajo kvalifikacije. Odprtih vprašanju skoraj ni, saj je vprašljiv le nastop ene športnice (plavalka Nina Sovinek op. p.), ki trka na vrata reprezentance. Vsi ostali so norme lani in letos potrdili. Natančna analiza prijav še ni narejena, a si bo odbor vzel čas in natančno preučil zadeve."

Ostri kriteriji mednarodnih zvez

Kot poudarja Dvoršak, Olimpijski komite Slovenije prav veliko dela s kriteriji za nastop na igrah nima. "Večino kriterijev so sprejele mednarodne zveze in te imajo ostre kriterije, saj so vse omejene s kvotami s strani Mednarodnega olimpijskega komiteja, zato so norme seveda ostre in med posameznimi federacijami poteka predvsem boj, da bi povečale svoje kvote na igrah. Kot vselej so majhna izjema plavalci in atleti, čeprav smo potrdili tudi atletske mednarodne norme, plavalna zveza pa ima svoje norme, ki smo jih prav tako potrdili, saj so tudi te ostre in naj bi zagotavljale uvrstitve nekje okrog 16. mesta. V primeru odstopanj se seveda na koncu odločamo od primera do primera, a prav veliko odprtih vprašanj ni."

Cilj je osvojitev kolajne

Glede na ostre mednarodne norme v OKS seveda pričakujejo dobre uvrstitve slovenskih športnikov. "Seveda je treba vedeti, da je konkurenca ostra in visoke uvrstitve bodo kot vselej težko osvojljive. Naš cilj v Pekingu je osvojitev kolajne, a je nehvaležno govoriti o kandidatih in jih tako izpostaviti tudi dodatnemu pritisku. Na podlagi osvojenih medalj v letošnjem in lanskem letu pa imamo kar precej upanja, da bomo osvojili tudi načrtovano medaljo. Nabor kandidatov za medalje je kar širok, po mojih ocenah je vsaj 20 športnikov v reprezentanci, ki so kandidati za visoka mesta." Prav širok krog kandidatov je po Dvoršakovem mnenju dokaz, da je moč slovenskega športa bistveno večja, kot denimo na prvih nastopih samostojne slovenske reprezentance pred 16 leti, kar zgovorno priča o dobrem strokovnem delu s slovenskem športu."

Premajhna pomoč trenerjem

Prav strokovno delo pa je po Dvoršakovem mnenju tudi eden aktualnih problemov v športu. "Sistem zelo mačehovsko obdeluje položaj slovenskih trenerjev, ki imajo premajhno pomoč s strani države in premajhne plače. Analiza lani je pokazala, da trenerji bežijo iz profesionalnega športa v šole in delno v popoldanskem času honorarno ostajajo tudi trenerji. Stanje je alarmantno. Glavni razlog ob vseh drugih obremenitvah trenerja je predvsem osebni dohodek. Že dolgo se trudimo, da bi se status trenerja in učitelja športne vzgoje izenačila in z ministrstvom se že dolgo pogovarjamo v to smer, a pravega premika še nismo dosegli. Vsekakor moramo položaj trenerja izboljšati, če ne, bomo ostali brez strokovnega kadra. Te težave so res pereče in nenazadnje imajo posamezni trenerji naših najboljših športnikov denimo le pogodbeni status z društvi."

Bo vlada našla čas tudi za položaj športa?

Država se poglavju športa po mnenju Janija Dvoršaka v vseh teh letih še ni lotila v vseh svojih segmentih. "Upam, da bo ta vlada po tem napornem predsedovanju Evropski uniji zdaj našla čas tudi za položaj športa. Pa tudi sicer bi moral biti šport pomemben segment programa strank. Športa s tem ne želim politizirati, a je zelo pomembna dobrina in ta šport bo treba bolj resno obravnavati," še pravi Dvoršak, ki je zadovoljen denimo z urejanjem infrastrukture.

Zato pa na drugi strani po njegovem mnenju manjka denimo tudi sofinanciranje dela stroškov pri organizaciji največjih športnih tekmovanj: "Posebej v športih, ki niso tako imenovani visoko komercialni športi, to pa velja tudi za vsa mladinska prvenstva. Še vedno so neurejene tudi olajšave. Odprtih vprašanj je kar nekaj in upam, da bo vlada, ko se bo v takšni ali drugačni podobi sestala jeseni, našla več posluha tudi za to vprašanje."

Seveda pa so to le nekateri problemi, saj ostajajo ob položaju trenerja odprta tudi nekatera vprašanja okrog položaja športnikov ter organiziranosti društev, ki imajo številne nerešene težave. "Vsekakor bo treba čim prej urediti položaj teh društev, posebej kar se tiče dela z mladimi, ki bodo nosilci uspehov v prihodnje."

Ne spreglejte