Ponedeljek, 7. 4. 2008, 14.56
7 let, 1 mesec
V Parizu ugasnil olimpijski ogenj (video)
Varnostne oblasti so morale olimpijsko baklo iz varnostnih razlogov kar štirikrat pogasiti in jo pred protestniki shraniti na avtobus. Najmanj deset ljudi je bilo aretiranih, poročajo tuje tiskovne agencije.
28 kilometrov dolga pot olimpijske bakle je pri Eifflovem stolpu pričel francoski atlet Stephane Diagana, vendar so že po 200 metrih poti izbruhnili spopadi med policijo in protikitajskimi protestniki. Baklo so prvič pogasili in jo umaknili na avtobus, nato pa ponovno prižgali. Potovanje bakle je sicer varovala skupina policistov na motorjih, gasilci ter policisti na rolerjih.
Ob pobočju Sene si je druga skupina protestnikov znova skušala prisvojiti in pogasiti baklo, kar je policija s hitrim posredovanjem preprečila, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Še tretjič pa je policija po poročanju ameriške tiskovne agencije AP iz previdnosti prekinila potovanje bakle in slednjo pogasila, ker so na mostu Alma na Seni, kateremu so se približevali, zagledali skupino protestnikov. Baklo so prepeljali na vrh Elizejskih poljan, kjer so jo ponovno prižgali. Četrtič pa so pogasili in spravili v avtobus, ko je baklo blizu Louvra hotel z gasilnim aparatom pogasiti protestnik. Policija ga je pravi čas prijela, še preden je sprožil aparat.
Nekaterim aktivistom se je uspelo izogniti varnostnim ukrepom, nakar so splezali v notranjost Eifflovega stolpa in razgrnili črno zastavo s petimi olimpijskimi krogi v obliki lisic. Nato so se na višini 75 metrov priklenili na stolp. Med njimi so bili tudi trije člani organizacije Novinarji brez meja (RSF), ki so prekinili prižiganje ognja tudi v Atenah, navaja AFP.
Ob pričetku poti olimpijske bakle v Parizu je na Trgu človekovih pravic več sto protibetanskih protestnikov žvižgalo in nosilo zastave z različnimi napisi. Po poročanju AFP je bilo aretiranih najmanj pet ljudi, med njimi dva protestnika, ki sta mahala s tibetansko zastavo in poskušala ovirati pot olimpijskega ognja, dva člana RSF ter namestnica vodje pariškega regionalnega sveta in članica stranke Zelenih Mireille Ferri. Slednja je z gasilnim aparatom hitela proti Eifflovemu stolpu, so sporočili iz stranke.
Aktivisti so kljub strogim varnostnim ukrepom že pred tem obljubili dan "spektakularnih" protestov ob poti olimpijske bakle po Parizu, socialistični pariški župan Bertrand Delanoe pa v bran človekovim pravicam danes načrtuje razgrnitev velike zastave na mestni hiši.
Svetovalec kitajskega veleposlaništva v francoski prestolnici je dejal, da bo pot olimpijske bakle "velik praznik", kakršne koli proteste pa bo organizirala "mala manjšina". Na Kitajskem državna televizija o protestih ni poročala, kitajska tiskovna agencija Xinhua pa je kasneje sicer poročala, da so baklo "iz varnostnih razlogov" dvakrat pogasili.
Vodja tibetanske skupnosti v Parizu Thupten Gyatso pa je dan protestov označil kot "velik uspeh". "Navdušeni smo," je za AFP dejal Gyatso. Predsednik Francoskega olimpijskega komiteja Henri Serandour pa je na drugi strani proteste obsodil in jih označil za "obžalovanja vredne".
Mednarodni inštitut za tisk (IPI) je medtem v današnji izjavi Kitajsko pozval, naj spoštuje svobodo tiska in tujim novinarjem zagotovi popoln dostop do Tibeta. IPI je opozoril tudi na poskuse Kitajske, da bi omejila dostop do interneta in tako preprečila, da bi novice o nemirih v Tibetu in okoliških regijah prišle na dan.
Pot olimpijskega ognja se bo iz Pariza preselila v Ameriko, kjer se bo v sredo ustavila v San Franciscu, v petek pa v Buenos Airesu, še navaja AFP.
Pot olimpijskega ognja je tudi v nedeljo v Londonu zaznamovalo več nasilnih incidentov med policijo in protikitajskimi protestniki, ki so se hoteli polastiti bakle ali pa jo pogasiti.