Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
25. 3. 2008,
15.18

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 25. 3. 2008, 15.18

8 let, 8 mesecev

Pöttering ne izključuje bojkota OI zaradi Tibeta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering ni izključil bojkota olimpijskih iger v Pekingu zaradi dogodkov v Tibetu.

O protestih v Tibetu bo sicer v sredo razpravljal zunenjepolitični odbor Evropskega parlamenta, razprava pa bi se lahko preselila tudi na izredno plenarno zasedanje.

Na programu sredinega izrednega plenarnega zasedanja parlamenta je sicer predvsem spomadanski vrh EU, o čemer bo evropskim poslancem poročal tudi slovenski premier in predsedujoči Evropskemu svetu Janez Janša. Ali bodo rapravljali tudi o krvavem zatrtju protestov v Tibetu, pa naj bi bilo jasno danes pozno popoldne, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa namignili v Bruslju.

Zagotovo pa bo o krizi v Tibetu v sredo popoldne razpravljal odbor Evropskega parlamenta za zunanjo politiko. Poslancem naj bi položaj orisala tudi predsednica tibetanskega parlamenta v izgnanstvu v Indiji, Karma Chopel.

Pöttering sicer meni, da bi morali v Evropi razmisliti tudi o morebitnem bojkotu olimpijskih iger, če Kitajska ne bo ustavila nasilja v Tibetu in začela dialoga z dalajlamo. "Ne bi sicer rad sprejemal dokončnih odločitev, toda moramo ohraniti odprte vse možnosti," je dejal Pöttering za nemški Bild am Sonntag. Pri tem je še pozval vse države članice, naj "pri obrambi človekovih pravic v Tibetu govorijo z enim glasom".

Evropska komisija je sicer danes vnovič izrazila zaskrbljenost zaradi položaja v Tibetu in v sosednjih kitajskih pokrajinah ter pozvala vse strani k zadržanosti. Predvsem pa bi morale kitajske oblasti ustaviti uporabo sile proti demonstrantom, je dejala tiskovna predstavnica komisije.

V Pekingu so se medtem na razprave v EU o morebitnem bojkotu olimpijskih iger že odzvali kritično. "Odločno zavračamo, če države ali osebnosti politizirajo igre in jih povezujejo z drugimi nameni," je po poročanju dpa izjavil tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva. "Škodovanje olimpijskemu duhu je nepravično do Kitajske, nepravično pa je tudi do vseh športnikov na svetu," je še dejal. Pri tem pa je izrazil še upanje, "da bodo določeni politični vrhovi zavzeli odgovorna stališča".

Ne spreglejte