Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Sreda,
14. 9. 2011,
14.11

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 14. 9. 2011, 14.11

8 let, 7 mesecev

Šuler opozarja: Brugge nevaren po krilih

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Belgijski nogomet ima tri klubske velikane. Eden izmed njih je Club Brugge, ki je brez lovorike vse od leta 2007, a ga želi novi ambiciozni predsednik vrniti na vrh. V moštvu prevladujejo tujci.

Devetkratni slovenski prvaki bodo evropski potep po mestih, ki se začnejo s črko B, začeli v Belgiji. V četrtek se bodo na štadionu Jan Breydel v Bruggeju, ki sprejme skoraj 30.000 mest, srečali s 13-kratnim belgijskim prvakom Club Brugge Koninklijke Voetbalvereniging (po slovensko Kraljevo nogometno združenje Club Brugge). Eden najstarejših evropskih klubov, če odštejemo otoške, se je v središče zanimanja prerinil v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. V finalu pokala državnih prvakov leta 1978 ga je na Wembleyju zaustavil šele strel Kennyja Dalglisha, s katerim je Liverpool zmagal z 1:0, ''rdeči'' iz pristaniškega mesta ''kuštravcev'' pa so bili za belgijskega tekmeca usodni tudi dve leti poprej v finalu pokala UEFA (2:3 in 1:1). To je bila zlata generacija moštva Club Brugge, ki ga je vodil legendarni avstrijski strateg Ernst Happel. Kasneje so v klubu igrali številni velemojstri, ki so ohranili svežino belgijskega nogometa. Tudi Jan Ceulemans, Franky van der Elst, Dany Verlinden, Timmy Simons ... Vsi so nosili kapetanski trak, ki od lani pripada Carlu Hoefkensu. Izkušenemu branilcu z večletnimi izkušnjami iz angleške premierlige.

Nastja Čeh dvakrat na prestolu

V ''severnih Benetkah'', prekrasnem srednjeveškem mestu, kjer prednjačijo številni mostovi in rečni kanali, sta nogometni kruh služila tudi dva slovenska legionarja. Nastja Čeh je barve Bruggeja branil pet let in osvojil tri lovorike, med drugim tudi dva državna naslova, med vratnicama pa je stal še eden nekdanji slovenski reprezentant, vratar Dejan Nemec. Med drugim je nastopil tudi na tekmi pokala UEFA z Barcelono. Brugge se lahko pohvali tudi s svetovnim ''rekorderjem''. Nigerijec Daniel Amokachi, ki je kasneje blestel tudi na SP 1994, je bil strelec sploh prvega zadetka v zgodovini novoustanovljene lige prvakov. Pred 19 leti je zatresel mrežo moskovskega CSKA in poskrbel za zmago.

Na trenerskem stolčku že nekaj let sedi nizozemski strateg Adrie Koster. Predsednik Bart Verhaeghe, ki je z opravljanjem funkcije začel 1. februarja, mu zaupa. V sezoni 2010/11 je nastopil v skupinskem delu lige Europa, a v skupini z Villarrealom, solunskim PAOK-om in zagrebškim Dinamom ostal prikrajšan za zmago. Na račun treh remijev je osvojil tri točke in končal na zadnjem mestu. Neuspešno sezono, vsaj kar se tiče najvišjih pričakovanj, ki so med navijači ''modro-črnih'' vedno prisotna, je sklenil s četrtim mestom v belgijskem prvenstvu. Dovoljšnjem, da si je priigral Evropo in se nato prek Azerbajdžancev in Gruzijcev prebil v ligo Europa.

Odšel Perišić, najdražji Odjidja-Ofoe

Na evropski klubski lestvici zaseda 60. mesto, krepko pred Mariborom (235.). Prevladujejo kakovostni tujci, največjo vrednost na mednarodnem trgu pa ima vseeno ''domačin'' z ganskimi koreninami, mladi belgijski reprezentant Vanis Odjidja-Ofoe. Vreden je skoraj pet milijonov evrov, izstopajo pa še novinec v konici napada Björn Vlemincky, prodorni Maročan Nabil Dirar in nekdanji produkt mladinske šole Barcelone, 24-letni Španec Victor Vazquez Solsona. Ne smemo pa pozabiti tudi na Izraelca Liora Refaelova, na katerega opozarja Marko Šuler. Lani je bil najboljši izraelski nogometaš. Za 2,5 milijona evrov je prestopil iz Maccabija Haife v Brugge. Če bi ostal, bi se z Mariborom pomeril v kvalifikacijah za ligo prvakov, tako pa je srečanje s slovenskimi prvaki dočakal v skupinskem delu lige Europa. Brugge je 3,3 milijona evrov zapravil za Belgijca Björna Vleminckxa, ki je tresel mreže pri sosedih na Nizozemskem (NEC Nijmegen). Zapravljal je lahko zaradi bogate odškodnine, ki jo je za Ivana Perišića (mladi Hrvat je na tekmi lige prvakov z Arsenalom poskrbel za izjemen ''evro-gol'') plačala Borussia Dortmund. Nemški prvak je odštel 5,5 milijona evrov, še poltretjega pa je za reprezentanta Venezuele Rolanda Vargasa pristavil največji belgijski tekmec Anderlecht. Dovolj za nakup številnih novincev. Zadnjič se je pred domačim občinstvom predstavil 28. avgusta, ko je z Anderlechtom remiziral 1:1. V nedeljo je v gosteh odpravil Mechelen z 2:1, zadetka sta dosegla kapetan Hoefkens in Nigerijec Joseph Akpala, v začetni postavi pa je bilo kar sedem tujcev iz sedmih različnih držav.

Ne spreglejte