Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Viškovič

Ponedeljek,
7. 12. 2009,
11.54

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 7. 12. 2009, 11.54

9 let, 2 meseca

Razjarjeni puščavski lisjaki

Rok Viškovič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ko je postalo znano, da bo Slovenija na svetovnem prvenstvu 2010 v skupini igrala skupaj z Alžirijo, so bili mnogi navdušeni. Toda Alžirci še zdaleč niso naivna ekipa, ki bi kar tako prepuščala točke.

Uspehi: zlato na afriškem pokalu 1990, srebro na afriškem pokalu 1980, bron na afriških pokalih 1984 in 1988; Nastopi na SP: SP 1982 Španija (predtekmovanje), SP 1986 Mehika (predtekmovanje)

Alžirci so na svetovno prvenstvo 2010 čakali kar 24 let, kar je za državo s 33 milijoni prebivalcev, od katerih jih je kar 70 odstotkov mlajših od 30 let, dolgo časa. Za primerjavo: Slovenija, ki premore bora dva milijona prebivalcev, se je v 18 letih doslej na največje nogometno tekmovanje na svetu uvrstila že dvakrat. Prvič so se Alžirci na SP uvrstili leta 1982, ko so v Španiji v prvem krogu pripravili senzacijo in premagali velesilo Zahodno Nemčijo z 2:1. V drugem krogu so izgubili proti Avstriji z 0:2, v tretjem pa premagali Čile s 3:2, a se vseeno predčasno poslovili. Takrat so namreč v škandalozni tekmi Nemci premagali Avstrijce prav z 1:0, kolikor je bilo potrebno, da se obe reprezentanci uvrstita v drugi krog. Že štiri leta kasneje je Alžirija igrala na SP v Mehiki, kjer pa je po remiju na prvi tekmi s Severno Irsko in dveh porazih proti Braziliji in Španiji izpadla po predtekmovanju.

Na afriškem pokalu narodov so doslej Alžirci igrali trinajstkrat. Prvič leta 1968, ko so obstali v skupinskem delu tekmovanja. Na nov nastop na tem tekmovanju so čakali kar 22 let in takrat prišli vse do finala, v katerem so jih premagali domačini Nigerijci. A bolj kot na to, da so osvojili srebro, so bili Alžirci ponosni, da so v polfinalu premagali večnega tekmeca Egipt. Takrat se je začelo zlato obdobje alžirskega nogometa, saj so bili Alžirci že dve leti kasneje na afriškem pokalu narodov četrti, potem ko so v polfinalu proti kasnejšemu zmagovalcu Gani izpadli šele po podaljških. Leta 1984 so v polfinalu proti kasnejšemu zmagovalcu Kamerunu izgubili po enajstmetrovkah, v tekmi za tretje mesto pa spet premagali velike tekmece Egipčane. Leta 1986 so izpadli v skupini, štiri leta kasneje osvojili še en bron, potem ko so v tekmi za bron premagali domačine Maročane, štiri leta kasneje pa pred domačimi prišli do največjega uspeha doslej in osvojili naslov afriškega prvaka. Takrat so se blesteli in dobili vseh pet tekem z impresivno gol razliko 13:2. V finalu so bili z 1:0 boljši od Nigerijcev. Sledil je zaton in izpadi v skupinskem delu tekmovanja v letih 1992, 1998 in 2002 ter četrtfinala v letih 1996, 2000 in 2004, kar je tudi zadnji afriški pokal, na katerem so Alžirci nastopili. Na zadnja dva se namreč niso uvrstili.

Vzdevek: Puščavski lisjaki Selektor: Rabah Saadane Kapetan: Yazid Mansouri (Lorient, Fra) Mesto na lestvici FIFA: 30. Zvezdniki: Karim Ziani (Wolfsburg, Nem), Antar Yahia (Bochum, Nem), Madjid Bougherra (Glasgow Rangers, Ško);

Vsi nogometaši: 1.790.200 Registrirani nogometaši: 203.900 Klubi: 2.090 Uradne osebe: 24.500

Selektor alžirske vrste je 63-letni Rabah Saadane, ki je v tej vlogi od leta 2007, a njegov zdajšnji mandat še zdaleč ni prvi. Že pred tem je bil namreč kar štirikrat selektor Alžirije. Med drugim jo je vodil tudi na SP 1986 v Mehiki. Vratar zdajšnje reprezentance je 32-letni Lounes Gaouaoui, ki si kruh služi pri alžirskem ASO Chlefu. V obrambi ključne vloge igrajo 27-letni član škotskega Rangersa Madjid Bougherra, njegova vrstnika Nadir Belhadj iz Portsmoutha in soigralec našega Zlatka Dediča pri nemškem Bochumu Antar Yahia, ki je zabil kar tri gole v kvalifikacijah, med drugim tudi odločilnega na tekmi proti Egiptu, ter 23-letni Rafik Halliche, ki si pri portugalskem Nacionalu garderobo deli z Nejcem Pečnikom. V zvezni vrsti, ki je najmočnejše orožje alžirske vrste, glavne niti vleče kapetan, 31-letni Yazid Mansouri iz francoskega Lorienta, prvi zvezdnik reprezentance pa je 27-letni Karim Ziani, ki je član nemškega Wolfsburga, pred leti pa je igral tudi za Marseille in Sochaux, pri katerem je bil soigralec z Valterjem Birso. Od vezistov velja omeniti še 28-letnega Yacina Bezzaza iz francoskega Stasbourga ter njegovega vrstnika Khaleda Lemmouchia.

V napadu glavna beseda pripada izkušenemu 34-letnemu napadalcu francoskega Istresa Rafiku Saifiju, ki se lahko pohvali že z 18 goli v reprezentanci, in članu italijanske Siene, 25-letnemu Abdelkaderju Ghezzalu. Pozabiti pa ne smemo niti Karima Matmourja, ki je član Borussie Mönchengladbacha.

Za Alžirci so zelo razburljive kvalifikacije in dolga pot do Južne Afrike. Začeli so jo v drugem krogu afriških kvalifikacij za SP 2010, ko so v svoji skupini s tremi zmagami, remijem in dvema porazoma za las osvojili prvo mesto. V zadnjem krogu so le remizirali v gosteh pri Libiji, kar bi jih lahko stalo napredovanja, saj so ob koncu le za točko prehiteli Senegal in Gambijo. Ti dve reprezentanci sta se v zadnjem krogu pomerili med seboj, a na srečo Alžircev zgolj remizirali. Vse do 87. minute so Senegalci vodili in bili z eno nogo že v tretjem krogu, a je na tekmi v Dakarju za goste nato izid izenačil Tijan Jaiteh. Sledil je tretji krog in skupina skupaj z Ruando, Zambijo in Egiptom. Zadnjo tekmo rednega dela kvalifikacij so igrali v Kairu in za pot na SP proti večnim tekmecem Egipčanom niso smeli izgubiti z več kot enim golom razlike. Vse do sodnikovega podaljška so držali zanje ugoden izid 0:1, nato pa so v peti minuti sodnikovega podaljška, ko je zadel Emad Moteab, prejeli gol. Egipt in Alžirija sta bila povsem izenačena na prvem mestu skupine, saj sta imela isto število točk, isto razliko v golih in isto razmerje medsebojnih tekem.

Po tej tekmi je bilo zelo pestro, saj je bilo poškodovanih kar nekaj navijačev, nato pa je sledil odločilni obračun v dodatnih kvalifikacij na nevtralnem terenu. Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je določila, da bo bila odigrana Omdurmanu v Sudanu. Na tej tekmi je bilo prisotnih kar 15.000 policistov, kljub temu pa je prišlo do nekaj incidentov. Med drugim so alžirski navijači kar kamenjali avtobus, s katerim so na tekmo prišli egipčanski nogometaši. Na tej tekmi je z golom branilca Yahie z 1:0 zmagala Alžirija in pod vrsto letih proslavila uvrstitev na največje nogometno tekmovanje na svetu.

Ne spreglejte