Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
28. 6. 2017,
17.06

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15

Natisni članek

Natisni članek

Hillsborough

Sreda, 28. 6. 2017, 17.06

7 let, 2 meseca

Tragedija na Hillsboroughu

Po 28 letih kazenske ovadbe zoper odgovorne za smrt 96 navijačev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,15
Hillsborough | Foto Reuters

Foto: Reuters

Britansko tožilstvo je 28 let po eni največjih tragedij na nogometnih stadionih, ko je v paniki, stampedu in gneči na Hillsboroughu življenje izgubilo 96 ljudi, navijačev angleškega velikana iz Liverpoola, 700 pa jih je bilo poškodovanih, vložilo obtožnice proti šestim odgovornim, med njimi so tudi štirje policijski uslužbenci.

Danes upokojeni višji policijski nadzornik David Duckenfield s policije v Južnem Yorkshiru, ki je bil odgovorni poveljnik za varnost na dan tekme, je bil obtožen zaradi uboja iz hude malomarnosti. Obtoženi so še trije policijski uslužbenci ter pravni zastopnik policije v Južnem Yorkshiru, nekdanji načelnik policije v Zahodnem Yorkshiru Norman Bettison, Donald Denton, Alan Foster in Peter Metcalf, ki jim tožilstvo očita prikrivanje dokazov, namensko širjenje laži o odgovornosti domnevno vinjenih navijačev za tragedijo in potvarjanje resnice o neustreznem policijskem ravnanju med tekmo, kar je privedlo do tragedije in smrtnih žrtev. Prav tako je bil obtožen Graham Mackrell, nekdanji sekretar nogometnega kluba Sheffield Wednesday, ki je lastnik stadiona, ker niso poskrbeli za varnost navijačev na objektu.

"Odločila sem se, da obstaja dovolj trdnih dokazov za vložitev obtožnic zoper šest posameznikov zaradi njihove kazenske odgovornosti," je vložitev obtožnic pojasnila Sue Hemming, vodja posebnega oddelka v kraljevskem tožilstvu za boj proti kriminaliteti in terorizmu. Britansko tožilstvo se je za postopek odločilo po tem, ko je lani posebna sodna porota odločila, da ni šlo za nesrečne primere, temveč je napačno ravnanje policije pripeljalo do tragičnih dogodkov in smrtnih žrtev.

Nogometna tekma, ki se je spremenila v največjo grozljivko

Svojci žrtev iščejo pravico. | Foto: Reuters Svojci žrtev iščejo pravico. Foto: Reuters 15. aprila 1989 je Sheffield gostil polfinale angleškega nogometnega pokala FA. Na stadionu Hillsborough, kjer še danes igra Sheffield Wednesday, sta se pomerila Liverpool in Nottingham Forest. Nogometna tekma se je spremenila v največjo grozljivko in tragedijo, ki je zaznamovala generacije ljubiteljev nogometa na Otoku.

Resnica o dogodkih, ki so pripeljali do tragedije, je bila dolgo prikrita, najprej so za odgovorne okrivili navijače, a se sorodniki žrtev s takšno razlago, zakaj so umrli njihovi bližnji, niso sprijaznili. Po letih opozarjanja so le naleteli na razumevanje, da je bila tragedija posledica velikih varnostnih spodrsljajev ter napačnega ukrepanja policije. Angleške oblasti so 20 let prikrivale dokumentacijo, ki je šele leta 2012 razkrila napake v delu policistov in drugih, ki so skrbeli za varnost in reševanje.

Po tej tragediji na stadionih le še sedišča

Tragedija je angleške oblasti prisilila k obsežni preiskavi, ki je vodila do t. i. Taylorjeva poročila (po Petru Taylorju). Ta je ugotovila več nepravilnosti. Od tega, da na stadionu ni bilo zadosti vrat, da je bilo vpoklicanih premalo varnostnikov in policistov, ki so nepravilno že pri vhodu razporejali navijače. Na podlagi poročila so sprejeli standard, da so na stadionih lahko le še sedišča, prav tako na stadione ne spadajo visoke ograje pred igriščem, ki so bile prvotno namenjene krotenju huliganov.

Na Hillsboroughu je življenje izgubilo 96 ljudi. | Foto: Reuters Na Hillsboroughu je življenje izgubilo 96 ljudi. Foto: Reuters

Iščejo samo pravico. Nič več in nič manj.

Nepovratni scenarij dogodkov, ki so pripeljali do tragedije, se je začel odvijati, ko je policija na že tako prepolne tribune spustila množico Liverpoolovih navijačev, nova množica navijačev pa je navijače v prvi vrsti povsem stisnila. V gneči je umrlo 94 ljudi, sodnik pa je tekmo prekinil po šestih minutah, ob 15.06. Takrat je bilo jasno, da navijači ne skušajo vdreti na igrišče, ampak si z begom s tribun in preskakovanjem železne ograde rešujejo življenja. Po nesreči sta umrli še dve osebi zaradi hudih poškodb, tudi 14-letni deček.

"Iščemo samo pravico, nič več, nič manj. Zavedamo se, da nas čaka še dolga pot, vendar družine nikoli ne bomo odnehale," je še pred odločitvijo tožilstva dejala predsednica skupine za podporo svojcem žrtev Hillsborougha Margaret Aspinall.

Ne spreglejte