Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
26. 5. 2009,
12.56

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 26. 5. 2009, 12.56

9 let, 2 meseca

Manchester United sinonim otoškega nogometa

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Manchester United bo drugič zapored igral v finalu najelitnejšega evropskega klubskega tekmovanja in obenem tudi branil naslov. Lahko v Rimu že uspešno sezono kronajo še z najprestižnejšo lovoriko?

Ustanovljen je bil daljnega leta 1878, doslej pa je postavil že številne mejnike v angleškem nogometu. Veliko bolj črno je bilo za zgodovino kluba leta 1958, ko je prišlo do tragedije v Münchnu, kjer je strmoglavilo letalo z nogometaši Manchester Uniteda, ki so se vračali z gostovanja v Beogradu. Kar osem nogometašev tedanje ekipe pod vodstvom Matta Busbyja nesreče ni preživelo. Po okrevanju pa je Manchester United popeljal med največje klube na svetu. Leta 1968 je postal prvi angleški klub, ki je osvojil naslov evropskega prvaka.

Uspehi v večji meri so začeli prihajati po prihodu Alexa Fergusona na mesto trenerja. Do kakšnih razsežnosti se je prebil klub priča podatek, da je trenutno najbogatejši in najbolj cenjeni klub gledano skozi vse športe. Najuspešnejša sezona je bila leta 1999, ko so osvojili "trojček" (prvenstvo, pokal FA in ligo prvakov). Nekaj podobnega lahko ponovijo tudi v tej sezoni, če jim seveda uspe ubraniti naslov evropskih prvakov. Uspešno sezono so že uveljavili z osvojenim prvenstvom in ligaškim pokalom.

Trener: Alex Ferguson

Škot s polnim imenom Alexander Chapman Ferguson je pred prihodom na Old Trafford vodil škotske klube kot so East Stirlingshier, St. Mirren in Aberdeen, bil pa je eno leto tudi selektor škotske reprezentance. Od leta 1986 pa je trener Manchester Uniteda. Po prihodu je bil klub bleda senca današnje podobe. Na začetku mu ni bilo lahko, vendar je v klub uspel prenesti svoje ideje, na noge je postavil mladinsko šolo, od koder so začeli prihajata talenti kot so Ryan Gigg, Paul Scholes, Garry Neville … Kako uspešno pot je prehodil v tem času priča že neverjetnih 23 lovorik. Prvo je osvojil leta 1990, ko je v vitrino postavil pokal FA. Sledilo je še enajst naslovov prvaka v angleškem državnem prvenstvu, štirje pokali FA, trije ligaški pokali in štiri evropske lovorike. Prvo je osvojil leta 1991, ko je zmagal v pokalu pokalnih zmagovalcev, druga leto kasneje, ko je osvojil evropski superpokal, tretja leta 1999, ko je v Barceloni osvojil naslov evropskega prvaka z zmago nad münchenskim Bayernom in četrto lani v moskovskem finalu proti Chelseaju. Zdaj, ko je star 67 let, ima možnost, da na evropski prestol stopi še četrtič.

Da se je nekdanji napadalec res vpisal med legende, priča dejstvo, da je Manchester United vodil na več kot 1000 tekmah. Je najbolj trofejni otoški trener vseh časov. Lahko se pohvali tudi s tem, da je edini britanski trener, ki je angleško ekipo popeljal do trojnega naslova – to mu je uspelo leta 1999, ko so bili ''rdeči vragi'' zmagovalci prvenstva, pokala FA in lige prvakov. Slovi tudi po prepoznavanju talentov, eden izmed takšnih v zadnjem času je nedvomno Cristiano Ronaldo, s katerim naskakuje drugi evropski naslov.

Moštvo

Ogrodje moštva je tudi v tej sezoni precej podobno iz prejšnjih sezon. Med vratnicama je številka ena nizozemski veteran Edwin van der Sar, ki je v tej sezoni postavljal številne rekorde po številu minut brez prejetega zadetka. To le priča o tem, kako trdna je obramba "rdečih vragov". Glavna moža sta izjemna osrednja branilca Srb Nemanja Vidić, ki se dobro znajde tudi pred nasprotnikovimi vrati in kapetan Rio Ferdinand. Njuno odsotnost dobro zapolni Jonny Evans. Na desnem bočnem položaju v tej sezoni največ igra Irec John O'Shea, vse bolj pa nase opozarja tudi Brazilec Rafael. Na levi strani obrambe prodira Francoz Patrice Evra, ki dostojne zamenjave na svojem mestu nima, zato igra večino tekem.

Največ igralcev ima Manchester United na sredini igrišča, kar trener Alex Ferguson s pridom izkorišča. Pomemben člen je Michael Carrick, ki v angleški reprezentanci zaradi velike konkurence ne pride do izraza.

Je pa zato glavni povezovalec igre Manchestra, ob nekoliko previdnejši postavitvi pa ob njem igra še Brazilec Anderson, ki najbrž zaradi svoje mladosti ne kaže konstantnih predstav, in nepopustljivi Škot Darren Fletcher, ki pa zaradi prejetega rdečega kartona proti Arsenalu ne bo smel igrati v velikem finalu. Namesto njega utegnejo zaigrati legendarna Ryan Giggs in Paul Scholes ali Ji-Sung Park. Predvsem Giggs navdušuje s svojim pristopom, zato ni čudno, da je pri 35 pomladih še vedno neuničljiv.

V napadu ima Manchester United sladke skrbi. Wayne Rooney je raznovrsten igralec, ki lahko dosega zadetke, organizira napade, ob tem pa še veliko sodeluje tudi v obrambnih nalogah, zato njegov strelski izkupiček morda ni tako bogat. Za drugo mesto konkurirata Carlos Tevez in velika okrepitev Dimitar Berbatov. Bolgar je v uvodnem delu sezone dosegal zadetke, trenutno pa bolj sedi na klopi. Posebno pozornost gre nameniti prvemu zvezdniku Cristianu Ronaldu, ki je "rdeče vrage" na prestol popeljal že v minuli sezoni. Kaj pomeni Manchestru Unitedu, je pokazal v četrtfinalu in polfinalu. Lani najboljši igralec na svetu ima izjemen udarec iz prostega strela, odličen je tudi v igri z glavo, ob tem pa se giblje na vse smeri, zato ga je težko zaustavljati. Predvsem njegova igra bo zelo pomembna, kakšen bo izid v finalu najbolj prestižnega klubskega tekmovanja.

Ne spreglejte