AIK Stockholm AIK Solna NK Maribor NK Maribor UEFA liga prvakov

1 leto

Liga prvakov, kvalifikacije, 2. krog (povratne tekme)

Maribor po veliki drami in zadetku v 117. minuti preskočil švedsko oviro!

16

Maribor : AIK | Maribor je kljub porazu z 2:3 napredoval v tretji krog kvalifikacij za ligo prvakov. | Foto Reuters

Nogometaši Maribora so se po pravi drami uvrstili v tretji krog kvalifikacij za uvrstitev v skupinski del lige prvakov. Kljub porazu z 2:3 v Stockholmu so slovenski prvaki zaradi večjega števila doseženih zadetkov v gosteh preskočili švedski AIK. Zadetek za napredovanje Maribora je v 117. minuti drugega dela podaljška dosegel Alexandre Cretu. V naslednjem krogu Mariborčane čaka še en Skandinavec, norveški prvak Rosenborg.

Tekma v Stockholmu se še ni dobro začela, ko so domači že izničili prednost slovenskih prvakov. V peti minuti je po natančni podaji Sebastiana Larssona s kota neubranljivo meril branilec Per Karlsson. Švedi v nadaljevanju niso bili več nevarni, a gostom do konca prvega polčasa ni uspelo zadeti.

Navijači Maribor AIK
Sportal Švede zmotil navijaški incident, Viole razjezile domačine #video
NK Maribor
Sportal Slaba novica za Mariborčane. Po podvigu so obstali v Stockholmu.

Tako kot so Švedi hitro zabili v prvem delu, so vajo v drugem polčasu ponovili Mariborčani. Kapetan Marcos Tavares se je po lepi podaji dolgo pripravljal na strel in zadel švedski blok, žoga pa je srečno prišla pod noge Andreja Kotnika, da je neubranljivo zadel in poskrbel za izenačenje.

Odločilni zadetek za napredovanje je dosegel Romun Alexandre Cretu. | Foto: Reuters Odločilni zadetek za napredovanje je dosegel Romun Alexandre Cretu. Foto: Reuters

Le nekaj minut pozneje so spet zapretili Švedi. Po močnem strelu Larssona je dobro posredoval vratar Kenan Pirić, do odbitka je prišel Kolbeinn Sigthórsson in zadel vratnico. Izjemno razpoloženi Larsson je v 61. minuti AIK spet povedel v vodstvo. Ko so vsi pričakovali podajo v kazenskih prostor, je Šved udaril neposredno proti vratom in na levi nogi ujel vratarja Pirića, ki bi, roko na srce, lahko bolje posredoval. Do konca rednega dela se izid ni več spremenil.

Že v tretji minuti podaljški je završalo med navijači AIK. Po dolgi podaji Enocha Aduja je žoga pristala na glavi Martina Milca, ta je s tem nehote podal do Tarika Elyounoussija, ki je mojstrsko matiral mariborskega vratarja. Domači navijači so že slavili, a prehitro.

Hrabri Mariborčani se niso predali in v 117. minuti zadeli za znižanje na 2:3. Lepo je podal Mitja Viler, z glavo pa v polno meril Alexandre Cretu. Kljub minimalnemu porazu so se napredovanja razveselili slovenski prvaki, ki se bodo za uvrstitev v play-off kvalifikacij udarili z norveškim prvakom Rosenborgom.

Rosenborg
Sportal Mariborski junaki po nove milijone k velikanu, ki mu nagaja muhasti zvezdnik
Safet Hadžić, Darko Milanič
Sportal Kralj Safet in ribič Darko

Dinamo brez Stojanovića uspešen na praznem Maksimirju

Petar Stojanović je zadnjo evropsko tekmo odigral na gostovanju Dinama v Lizboni, ko je prejel rdeči karton. | Foto: Reuters Petar Stojanović je zadnjo evropsko tekmo odigral na gostovanju Dinama v Lizboni, ko je prejel rdeči karton. Foto: Reuters

Branilec zagrebškega Dinama Petar Stojanović je odslužil kazen, a se kljub temu ni uvrstil v moštvo Dinama za povratno tekmo s prvakom Gruzije Saburtalom. Dinamo je bil tako na prvi kot na drugi tekmi zanesljivo boljši od gruzijske ekipe, povratno srečanje v Zagrebu pa je bil po kazni Uefe zaradi nešportnega vedenja navijačev Dinama v prejšnji sezoni  na praznem stadionu Maksimir.

Apoel iz Nikozije je brez težav izločil črnogorsko Sutjesko. Na prvi tekmi je ciprska ekipa zmagala z 1:0, tokrat pa so na domačih tleh slavili s kar 3:0. Barve ciprskega prvaka branita tudi slovenska reprezentanta Vid Belec in Roman Bezjak. Tako na prvi kot na drugi tekmi je nastopil izkušeni vratar, ki na obeh tekmah ni prejel zadetka, Bezjak pa je zaigral na drugem srečanju, v igro je vstopil v 71. minuti.

Napredovanja se veseli tudi madžarski Ferencvaroš. Po Ludogorcu je s skupnim izidom 4:2 ugnal tudi malteškega prvaka Valletto. Obe tekmi je za madžarsko ekipo odigral tudi obrambni steber Miha Blažič.