Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Petek,
24. 9. 2010,
10.58

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 24. 9. 2010, 10.58

9 let, 1 mesec

Kek: Po Madridu sprijaznjen z resničnostjo

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovenski selektor Matjaž Kek se je v Madridu udeležil kongresa evropskih trenerjev. Hvalospevi stanovskih kolegov o presežkih Slovenije so ga navdali s ponosom. Nasprotno kot ''ping-pong'' na NZS.

Mariborčan, ki je najboljše slovenske nogometaše popeljal na svetovno prvenstvo, se je v španski prestolnici mudil tri dni. Na rednem kongresu evropskih trenerjev pod okriljem Evropske nogometne zveze (UEFA), udeležila se ga je tudi večina selektorjev, je na vsakem koraku naletel na pohvale kolegov, ki jih je navdušila zgodba o nogometnem uspehu državice na sončni strani Alp. ''Izredno vesel in ponosen sem, kako veljavo smo dobili z igrami na SP 2010. V tako eminentni družbi je bila Slovenija izpostavljena kot lep primer, kako lahko majhne države pridejo na tako tekmovanje in da ne odločajo vedno moč ter finančne zmožnosti. Doživel sem potrditev trdega dela. Slovenska reprezentanca je namreč produkt trdega dela, strahovitega motiva, samozavesti. Mene pa navsezadnje zanima samo to. Najlažje je razmišljati o Špancih, Nemcih in Angležih, ki pa jih ne moremo posnemati. Mi imamo nekaj drugega, kar smo tudi dokazali,'' je Sportalu zaupal Matjaž Kek, ki ga čez dva tedna čaka nov kvalifikacijski izziv, domača tekma s Ferskimi otoki.

Bolje tehnologija kot četica sodnikov

Tri dni druženja v Madridu s trenerji najvišjega kova je doživel kot privilegij. ''To je lahko samo dobro za moj razvoj, smo pa podali velik poudarek tudi novim smernicam in trendom v nogometu, denimo uporabi tehnologije pri golih. To vprašanje je dvignilo veliko prahu, sploh zaradi tega, ker se je to zgodilo Angležem (krivično nepriznan zadetek Franka Lamparda na tekmi osmine finala SP med Anglijo in Nemčijo, op. p.). Zaključna misel je bila, da se bodo zgodile spremembe,'' je dodal selektor 19. nogometne svetovne velesile, ki se bolj nagiba k možnosti, da bi v svetu najbolj priljubljene mošteve igre vstopila tehnologija. ''Bolje tehnologija kot četica sodnikov. Na igrišču je že 22 igralcev, če bi imeli še šest sodnikov, to ne bi bilo to,'' razmišlja Kek in dodaja, da se še vedno ne sme izključiti sodniški faktor, saj bi tehnologija po njegovem mnenju morala pomagati le pri iskanju odgovorov na vprašanje, ali je žoga resnično prečkala golovo črto ali ne. Udeležencem kongresa so gostitelji predstavili tudi špansko nogometno šolo, ki je na slovenskega gosta pustila ogromen vtis. ''Zelo zanimiv projekt, ki dokazuje, da lahko samo z načrtnim delom in organizacijo računaš na rezultate v kontinuiteti.''

Takšen način ne koristi nikomur

Ko se je vrnil v domovino, je naletel pri krovni zvezi na naelektreno vzdušje, za katerega je poskrbel ''namizni tenis''. Namesto žogice sta si predsednika NZS in sindikata SPINS podajala obtožbe in dodatne razlage, javno pranje morebitnega umazanega perila pri ponosu slovenskega športa, kar nogometaši vsekakor predstavljajo, pa v javnosti ni naletelo na odobravanje. Milo rečeno. ''V Madridu sem bil zelo ponosen na našo zgodbo, ko pa sem se vrnil, sem se pač hitro sprijaznil z resničnostjo. Govoril sem že z igralci, predsednikom in generalnim sekretarjem. Strinjali smo se, da takšen način ne koristi nikomur. Problem se lahko reši le s pametno komunikacijo. Meni ni všeč samoreklamerstvo. Zanj ni mesta v okolju reprezentance. Vemo pa, kdo odgovarja za to, da imajo igralci mir. To je moja naloga. Z igralci imam normalno komunikacijo, sem jih pa opozoril, da pred tekmo s Severno Irsko zbranost ni bila prava, zato zahtevam sedaj popoln mir,'' je odločen selektor, ki ga čakata dve oktobrski preizkušnji. Domača tekma z ''ribiči'' s Ferskih otokov in še zdaleč ne lahkotno gostovanje pri Estoncih. Če ne bo dodatne napetosti, ki jo je zanetil požar med ''užaljenima'' predsednikoma, bo cilj lažje dosegljiv. Znaša šest točk, z njimi pa bi se Slovenija približala vrhu kvalifikacijske skupine.

Ne spreglejte