škandal William Sikazwe afriški pokal narodov Afriško Prvenstvo

Sreda, 12. 1. 2022, 21.51

AFRIŠKO PRVENSTVO 2022 (4. DAN)

Kaj je bilo temu sodniku? "Česa takega še nisem videl!"

2

Tunizija : Mali, škandal William Sikazwe | Sodnik William Sikazwe je v 85. minuti odpiskal konec tekme. | Foto Guliverimage

Sodnik William Sikazwe je v 85. minuti odpiskal konec tekme.

Afriško nogometno prvenstvo v Kamerunu se še ni dobro začelo, pa že zaseda naslovnice zaradi napake, ki se je zgodila na današnji tekmi prvega kroga med Tunizijo in Malijem. Glavni sodnik iz Zambije je konec tekme pri vodstvu Malija z 1:0 določil v 85. minuti, torej pet minut pred uradnim koncem.

Sodnik William Sikazwe je v 85. minuti vzel piščalko v usta in na presenečenje vseh na stadionu Limbeju ter pred televizijskimi zasloni ekipam pokazal pot v slačilnico. Po ostrih protestih Tunizijcev je delivec pravice spregledal napako in dal ukaz za nadaljevanje tekme, ki pa jo je znova prekinil pri 89:47 minute in dokončno nogometaše poslal pod tuš.

A zadeva se s tem ni končala. Sodnik je potreboval spremstvo varnostnikov, da je lahko zapustil igralno površino, ko sta trenerja že odgovarjala na vprašanja medijev na novinarski konferenci, pa je Afriška nogometna zveza odločila, da morata ekipi odigrati preostale tri minute. Na zelenico je nato prišel le Mali, medtem ko so Tunizijci iz protesta ostali v slačilnici.

Sodnik William Sikazwe je dvignil veliko prahu. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Sodnik William Sikazwe je dvignil veliko prahu. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

"Težko je razumeti, kaj se je zgodilo. V 30 letih v nogometu še nisem videl česa takšnega. Sodnik je tudi v prvem polčasu predčasno piskal konec, tako da nam je skupno vzel sedem ali osem minut," je po tekmi dejal trener Tunizije Mondher Kebaier. Njegova ekipa je imela v zaključku tekme igralca več zaradi izključitve El Bilala Toureja.

Edini zadetek za Mali je v 48. minuti z bele točke dosegel Ibrahima Kone. Tunizija bi lahko izenačila v 77. minuti, vendar je vratar Malija Mounkoro ubranil enajstmetrovko.

Na drugi tekmi skupine F je Gambija z 1:0 odpravila Mavretanijo, pri čemer je edini gol dosegel Ablie Jallow v deseti minuti.

Na zadnji tekmi 1. kroga pa je v skupini E tudi Slonokoščena obala v Douali ugnala Ekvatorialno Gvinejo z 1:0, kar je bila že deveta od 12 tekem uvodnega dela prvenstva s tem izidom. Za zmago "slonov" je zadel Max Gradel v peti minuti.