Sreda, 29. 7. 2009, 8.50
9 let, 2 meseca
Bo Maribor prekinil nadmoč švicarskih klubov?

Odkar je Slovenija samostojna in mednarodno priznana država, njeni klubi pa vsakoletni del evropskih tekmovanj, je bilo med slovenskimi in švicarskimi tekmeci odigranih sedem medsebojnih tekem. Statistika je porazna, če jo pogledamo z zornega kota ''domačega'' očesa. Slovenski klubi še niso dočakali zmage, v sedmih dvobojih so le trikrat remizirali, razlika v zadetkih, predvsem na račun visoke zmage Basla nad Korotanom, pa je prepričljivih 10:2 za Švicarje. Če se v nogometnem žargonu velikokrat uporablja žargon, da je obrambna vrsta zlahka prejemala zadetke in pri tem spominjala na švicarski ''luknjičarski'' sir, bi lahko tovrstno prispodobo, vsaj kar se tiče slovensko-švicarskih dvobojev, brez zadržkov pripisali slovenskim ekipam.
Maribor in Zürich prvič
Vsaj delno je slovensko čast v sezoni 1989/90, ko je Evropska nogometna zveza (UEFA) še preizkušala tekmovalni format v predhodnici pokala Intertoto, reševala Olimpija.
''Zeleno-beli'' so na domačih tleh (tekma je bila odigrana v Prekmurju) napolnili mrežo moštva Grasshopper iz Züricha (4:1), ki se je doma maščeval s tesno zmago 3:2, vseeno pa je luč sveta zagledala zmaga nad švicarskim predstavnikom, kasneje tako pogrešana v obdobju državne samostojnosti. Zanimivo je, da pri vseh dvobojih nista sodelovala tako Maribor kot Zürich, ki se bosta prvič pomerila drevi na ''atletsko prestižnem'' štadionu Letzigrund, po drugi strani pa sta barve domovine v omenjenih dvobojih predstavljala tudi kasneje finančno obubožana Korotan ter Lausanne. Kar se tiče gostovanj slovenskih klubov, je rubrika skromna (dva remija in dva poraza, upoštevajoč še dvoboj Olimpije s konca osemdesetih let minulega stoletja pa tri).