Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matej Podgoršek COVER1

Ponedeljek,
13. 2. 2012,
18.08

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 13. 2. 2012, 18.08

8 let, 8 mesecev

"LINsanity" obnorel svet in splet

Matej Podgoršek COVER1

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Jeremy Lin je v tednu dni iz neznanca postal največkrat omenjan košarkar. Na weibu ima že skoraj 900 tisoč sledilcev, na twitterju prek 200 tisoč. Liga NBA je dobila novo azijsko zvezdo.

Konec kariere Yaa Minga je bil za priljubljenost lige NBA na azijskem tržišču velik udarec. Na srečo vodstva lige in vseh tistih, ki tržijo NBA, se je zdaj zgodil Jeremy Lin, sin tajvanskih izseljencev v ZDA. Diplomant Harvarda je bil še 10 dni nazaj neznanec, fant brez honorarja, ki je spal na bratovem kavču. Po petih zaporednih tekmah s prek 20 točkami, ki so vodile v pet zmag New York Knicksov, je 23-letnik nova košarkarska zvezda. O njem govorijo vsi. Je Tim Tebow lige NBA.

Azija je Lina že vzela za svojega. V nekaj dneh se je število sledilcev na njegovem mikroblogu na omrežju weibo z nekaj 100 povzpelo na skoraj 900 tisoč. Kmalu bo imel Lin dovolj financ za lasten kavč, pa še mnogo več. "Ni dvoma, da bo zanimiv za velike blagovne znamke. Samo poglejte, koliko znamk je v ZDA in po svetu zastopal Ming. Vsak kitajski zvezdnik je zanimiv za trgovske znamke, saj si večina še naprej želi osvojiti kitajsko tržišče," je dejal Jeremy Walker, vodja športnega marketinga agencije GolinHarris iz Hong Konga. Ming naj bi s promoviranjem znamk kot so Pepsi, Visa, Apple, Reebok ... zaslužil okoli 50 milijonov ameriških dolarjev. Lin seveda zaenkrat še ni novi Ming. "Ne morete ga primerjati z Mingom. Za njim je šele pet tekem. Ne vem, če se bo njegoga slava nadaljevala. Ima potencial, a ni nekaj posebnega," je za Reuters povedal Paul, eden od ljubiteljev košarke iz Hong Konga. Bomo videli!

Dober teden je, odkar so New York Giants osvojili Super Bowl, pa se v "velikem jabolku" ne govori več o Eliju Manningu in soigralcih. New York je zajel "linsanity" ("linorost"). Pa ne le New York. Ves košarkarski svet, predvsem pa svetovni splet. #Linning, #Linsanity in #Linsane so v zadnjem tednu med največkrat uporabljenimi "hashtagi" na twitterju. "Imela sem nore sanje, da sem gledala, kako so Knicks premagali Lakers po zaslugi 190 cm visokega fanta s Harvarda po imenu Lin. Kaj!? Naj se #LINsanity začne," je tvitala Olivia Wilde, zvezdnica serije House, ena od tisočev znanih Američanov, katerih se je dotaknila norost okrog prvega košarkarja v ligi NBA s tajvanskim poreklom. Lin, katerega še nekaj tednov nazaj niso prepoznavali niti varnostniki v Madison Square Gardnu, ima na twitterju (@JLin7) že prek 200 tisoč sledilcev (10 dni nazaj jih je imel nekaj čez 20 tisoč).

Po dveh prostih dnevih Lina in soigralce priložnost za šesto zaporedno zmago čaka v torek v Torontu. Mladenič kljub vsej noriji ostaja trdno na realnih tleh. Ja pač preprost fant, ki se še niti dobro ne znajde v tolikšni izpostavljenosti. "Vse se je tako na hitro spremenilo. Vsi želijo govoriti z mano in mojo družino. Radi se držimo zase in smo zelo umirjena družina, zato je kar težko," pove Jeremy Lin, ki se obenem dobro zabava ob vseh besednih izpeljankah svojega imena, ki se v teh dneh pojavljajo v medijih: "linsane" (lin-noro), "lincredible" (lin-neverjetno), "lin-ing streak" (linov niz namesto zmagoviti niz) ... "Nisem vedel, da lahko Lin spremeniš v toliko besed. Z družino se pošteno zabavamo, saj smo podcenili, kako kreativni so lahko ljudje."

Trenerji v NBA pa so očitno podcenili, kako talentiran je zares Lin. Ni bil izbran na naboru. Lani ni dobil veliko priložnosti pri Golden State Warriors. Igral je že v dveh moštvih razvoje lige. Pred letošnjo sezono sta ga po nekaj dneh odpustili dve ekipi. Športni direktor Houston Rockets, Daryl Morey, to že obžaluje: "Morali bi obdržati Lina. Nismo vedeli, da je tako dober. Sem pa vesel zanj. Trdo dela in je prijeten. Pred njim je lepa prihodnost." Prednost je dal Goranu Dragiću. Lin v svoje kakovosti ni dvomil: "Košarko imam rad od malega. Vse, kar sem si želel, je bilo igranje košarke. Pred letošnjo sezono sem si rekel, da sem želim utrditi v rotaciji ekipe, da nočem več biti 12. ali 15. član. Menil sem, da sem tega sposoben." Priložnost mu je dal Mike d'Antoni in 23-letnik jo je izkoristil.

Ne spreglejte