Četrtek, 3. 9. 2009, 9.03
8 let, 9 mesecev
Francija 1999
Slovenski tabor, ki ga je tokrat vodil Boris Zrinski, ponovno ni zadovoljil apetitov, ki so zaradi zvenečih imen in vtisa v kvalifikacijah postali sila veliki. Naši so doživeli trd pristanek že ob prvem dvoboju, ko so visoko izgubili z Rusijo. Žarek upanja je posijal ob zmagi nad reprezentanco Španije in pričakovanem uspehu nad Madžarsko. V drugem delu je slovenska reprezentanca ob obilici smole in nespretnosti ostala praznih rok. Solidna predstava proti ZRJ, nesrečen poraz proti Izraelu in za konec še neuspeh proti Franciji so bili po eni strani razlog za jezo ter slabo voljo, po drugi - manj črnogledi različici - pa bi lahko za nastop v Franciji dejali, da je Slovenija na dobri poti za skok proti evropskemu vrhu. Slednjo misel bi moral okrepiti uspeh na 32. evropskem prvenstvu, ki pa ga nato ni bilo … "Ekipa je bila kombinacija izkušenih in mladih košarkarjev. Imeli smo visoke ambicije. Od mladih sta na tem prvenstvu uspešno začela reprezentančno kariero Bečirovič in Smodiš. V začetku tekmovanja smo naleteli na rusko reprezentanco, ki nas je prepričljivo premagala. V prvem polčasu je tekmec vodil celo za 20 točk, vendar smo ga v zadnjem delu nekako ujeli, a nato vnovič popustili. Sledilo je veliko presenečenje proti Španiji. Kasneje smo bili blizu zmagi še proti Jugoslaviji in Franciji. Že uspeh proti eni izmed teh ekip bi nam nudila mirnejše nadaljevanje. Nato je prišel Izrael in nesrečni poraz. Kar se tiče rezultata, smo bili nekako zadovoljni, saj je bila do tistega trenutka to najboljša slovenska uvrstitev na evropskih prvenstvih, čeprav smo se zavedali, da bi lahko storili tudi kaj več," se spominja Zrinski.
Odločil že polfinale
Sloviti trener Bogdan Tanjević je z izjemno enotnim moštvom, ki mu je poveljeval prilagodljivi trio Fučka-Myers-Meneghin, Italiji po dolgih šestnajstih letih vnovič prinesel naslov evropskih prvakov. Na ta način je do zlata prišel tudi Slovenec, sicer v Italijanskem dresu - Gregor Fučka.
V polfinalnem dvoboju, pravem finalu pred finalom, so morali italijansko premoč priznati tudi košarkarji Zvezne republike Jugoslavije. S slednjo so naši sosedje "pometli" v polfinalu in se tako na najlepši možni način maščevali za potaz v finalu 30. evropskega prvenstva. V drugem polfinalnem obračunu so Španci premagali gostitelje. Slednji v boju za zlato proti košarkarjem z Apeninskega polotoka niso imeli prav nobenih možnosti, tako kot tudi Francozi, ki so jih v tekmi za tretje mesto nadigrali "opečeni" Jugoslovani.