Petek, 29. 5. 2015, 15.18
9 let
Dragiša Drobnjak: Žal mi je, drugače ne znam

"Drobnjak je kot vino. Starejši je, boljši je," je sredi nenadejane finalne serije slovenskega košarkarskega prvenstva na socialnem omrežju Twitter zapisal najboljši slovenski košarkar Goran Dragić, navdušen nad predstavami 37-letnega Kranjčana v dresu Tajfuna.
Ta je v svojem slogu opravil dobršen del zanj značilnega "umazanega posla" v obrambi in napadu, izvajal vlogo trenerjeve podaljšane roke na parketu, za nameček pa večkrat prevzel tudi strelsko pobudo. Na štirih tekmah je dosegel 76 točk in ujel 22 odbitih žog, izstopal pa je na prelomni drugi tekmi, ko je v statistiko vpisal 31 točk in pet skokov.
Prav zaradi tega ni bilo nikakršno presenečenje, ko je nekdanji reprezentant kmalu po koncu četrte tekme, na kateri je Tajfun s tretjo zaporedno zmago dokončno ugnal sicer borbeno Rogaško ter se zavihtel na slovenski prestol, prejel priznanje za najkoristnejšega košarkarja velikega finala (MVP).
Večkrat je vzrojil, a je bilo koristno
Drobnjak je bil prvič državni prvak že pred desetletjem in pol, skupno pa šestkrat s tremi različnimi klubi. Vseeno ima letošnja lovorika na njegovi vrednostni lestvici posebno mesto. Ne le zaradi priznanja za najboljšega posameznika, temveč zaradi popolne senzacije in mentorske vloge, ki jo je odigral ob odobravanju in navdušenju trenerja Dejana Mihevca.
"Po mesecu ali dveh v Šentjurju sem po treningih in tekmah večkrat vzrojil in norel. Odnos ni bil pravi. Ko sem o tem pripovedoval svojim prijateljem, so mi dejali, naj se sprijaznim z nižjo ravnjo. Nisem se! Nisem stopil koraka nazaj. Vse po vrsti sem gnal do konca in, vsaj takšno je moje mnenje, iz njih potegnil maksimum. Zakaj? Nisem se jim prilagodil. Oni so se prilagodili meni," razmišlja Drole.
Sreča spremlja hrabre
Tajfun je v prvem delu državnega prvenstva na 20 tekmah zabeležil kar 19 zmag. V ligi za prvaka, kjer sta se najboljšim priključila še Union Olimpija in Krka, so Šentjurčani na desetih tekmah resda le trikrat zmagali, a so nato v višjo prestavo prestavili v končnici, kjer so iz boja za prvaka zapovrstjo izločili Zlatorog, Krko in Rogaško.
"Če želiš postati državni prvak, se ti mora iziti marsikaj. Pravijo, da sreča spremlja pogumne. No, mi smo lep dokaz. Srečo si moraš zaslužiti. Tako kot tudi naslov slovenskega prvaka," pravi Drobnjak in dodaja: "Ko sem bil lani kot član Olimpije poraženec finala, se kar mesec dni nisem mogel sprijazniti z razpletom. Kot kaže, pa so si pri Krki bolj zaslužili zlate kolajne. Zdaj sem bil znova v zmagoviti ekipi."
Ključna večerja z Andrejem Urlepom
Prvi mož velikega finala, v katerem prvič v zgodovini ni bilo bodisi Krke bodisi Olimpije, je znova navduševal z zanj značilno borbenostjo. Ta ga je zaznamovala v dobršnem delu kariere in pomagala prekrivati nekatere igralske hibe. Teh se zaveda tudi sam, ob tem pa razkriva, kdaj in zakaj je postal tako srčen in borben košarkar. "Krivdo" pripisuje Andreju Urlepu, ki ga je pred dvajsetimi leti povabil v reprezentanco mlajših članov, v kateri so bili med drugim tudi Rašo Nesterović, Marko Tušek, Marko Milič …
"Na pripravah na Bjelolasici me je pri večerji presenetil z vprašanjem, kaj bi rad dosegel v karieri. Po premisleku sem odvrnil, da bi nekoč igral na visoki evropski ravni. 'Zagotavljam ti, da ti lahko uspe, a v poplavi talentov boš moral delati dvakrat več kot drugi,' mi je dejal. Sledil je klik v moji glavi. To me je zaznamovalo kot košarkarja. Postal sem nepopustljiv garač in za nagrado zaigral v evroligi. Tako sem igral tudi v Šentjurju. Žal mi je, a drugače ne znam," pripoveduje 200 centimetrov visoki krilni košarkar.
Ni še čas za slovo
Kje bo igral v prihodnje, še ne ve. Ne skriva pa, da osrednji motiv niso več lovorike, temveč prav omenjena mentorska vloga. "V takšni vlogi sem se videl že lani pri Olimpiji. Nisem se želel izpostavljati. Kot veteran sem skušal iz ozadja pomagati mlajšim. Žal mi je, 'mulci' pri Olimpiji so v glavah prehitro zrasli in ne upoštevajo starejših. V Šentjurju pa so spoznali, da jih lahko veliko naučim. Izkazalo se je, da moram ob tem še vedno igrati po 30 minut ali več. A nič ne de. Tudi v prihodnje bi rad pomagal mladim in jih učil. Rad bi jim pokazal pot do uspeha ter pri tem izpostavljal trdo delo. V Sloveniji se namreč marsikdo zadovolji z eno vrhunsko predstavo, po kateri pričakuje reprezentančni poziv in pogodbo v tujini," dodaja Drobnjak, ki je v svoji karieri igral za Triglav, Krko, Slovan, Olimpijo, Turow, Napoli, Oostende, Albo in Tajfun.