Četrtek, 10. 12. 2009, 11.59
8 let, 9 mesecev
Štafeta le sedem desetink od starega SR
Najbolj je izstopala moška mešana štafeta, ki je z 1:33,65 dosegla četrti čas, obenem pa za lanskim svetovnim rekordom Italijanov s prvenstva na Reki (1:32,91) zaostala le za sedem desetink sekunde.
Mankoč: Vsi smo nastopili nad pričakovanji
Po odhodu Blaža Medveška Slovenija še kar nima izrazitega specialista za hrbtno plavanje, a je Radovljičan Robi Žbogar z novim osebnim rekordom 24,96 dokazal, da se počasi bliža najboljšim, vseeno pa je bila Slovenija v svoji skupini ob menjavi le 10. Matjaž Markič je z dosežkom 25,76 v prsnem slogu pripeljal ekipo v boj za finale, svoje pa je nato z 22,02 oziroma sekundo hitreje od lastnega državnega rekorda na 50 delfin opravil Ilirijan Peter Mankoč, s čimer je bil Slovenija v boju za najvišja mesta. Njegov klubski kolega Jernej Godec je 20,91 v kravlu le še potrdil napredovanje in Slovenci so v svoji skupini zaostali le za nekdanjimi svetovnimi rekorderji Italijani. "Vsi smo nastopili nad pričakovanji, čeprav imamo prav vsi po mojem tudi še malo rezerve. Popoldan bomo 'razturili' še enkrat," je po tekmi povedal Mankoč, nad dosežkom in sedem sekund izboljšanim slovenskim rekordoma pa je bila navdušena vsa slovenska četverica. Že v prvi skupini so Rusi z 1:32,08 dosegli tudi nov svetovni rekord, hitrejši od Slovencev so bili tudi Nemci in prav te tri štafete bodo težko dosegljive, a bodo morale v boju za zlato prav tako veliko tvegati v finalu.
Godec poskrbel za prvi rekord
Za prvi slovenski rekord je v uvodni disciplini prvenstva poskrbel Godec, ki je bil z 21,18 na 50 prosto natančno štiri desetinke hitrejši, kot aprila lani na svetovnem prvenstvu v Manchestru in dosegel peti izid, tudi sam ni verjel, da je bil že zjutraj tako hiter: "Morda je kriva časovna razlika, saj sem šele v nedeljo zvečer dopotoval iz ZDA in že ob četrti uri sem bil povsem zbujen, zato zame ta nastop sploh ni bil jutranji."
Na 100 prsno je bil rekorden tudi Ravenčan Damir Dugonjič z dosežkom 58,11, a je priznal, da je želel še več: "Moj načrt je bil dosežek pod 58, a sem imel občutek, da sem zelo počasen. Za popoldan imam še precej rezerve." Kasneje so se njegove napovedi potrdile z dosežki drugih plavalcev, saj je slovenski rekord zadostoval "le" za 11. mesto, Madžar Daniel Gyurta pa je že zjutraj s 56,89 postavil tudi nov evropski rekord.
Čarmanova ni povsem zadovoljna
Blizu rekordu je bil s 50,21 na 100 delfin tudi Mankoč, ki je obračal s 23,06, nato pa nekoliko popustil: "Nisem več najmlajši, čaka me še štafeta in popoldan polfinale, zato nisem šel na vso moč. Mislim, da lahko v polfinalu plavam okrog 49,5." Glede na prvih 50 metrov pa bi moral Mankoč doseči še nekaj desetink boljši dosežek, jutranji je zadostoval za tretje mesto. Lepo pa je presenetil tudi Žbogar, ki je z 52,15 osebni rekord za 1,4 sekunde in se kot 19., prebil v polfinale.
V polfinale se je s 14. dosežkom na 100 hrbtno zavihtela tudi Triglavanka Anja Čarman, ki z izidom 59,23 ni bila povsem zadovoljna, a je zaradi bolezni v ključnem delu priprav izgubila precej moči. "Imela sem veliko težav. Težko se bo uvrstiti v finale, a se bom potrudila," je dejala Čarmanova. Njena klubska kolegica Urša Bežan je bila z zanjo solidnim dosežkom 43. V polfinale pa bi se brez težav z 12. izidom 2:10,35 in okroglo sekundo izboljšanim osebnim rekordom zavihtela tudi Anja Klinar, a je na tovrstnih tekmovanjih popoldan na sporedu že finale. Klinarjeva je bila z nastopom zadovoljna: "Tudi jaz sem imela težave z boleznimi in kar malce me je bilo strah prvega nastopa. Davi je bilo vse lažje, saj sem se na razplavanju počutila dobro. Vsekakor je to lep obet pred nastopom na 400 mešano."
Velenjčanka Tina Meža je na 200 mešano z 2:20,30 osvojila 31. mesto, mesto boljša pa je bila na 50 prsno, kjer je z 31,51 le za štiri stotinke zgrešila lasten državni rekord. Blizu osebnih rekordov pa so v tej disciplini plavale tudi Ilirijanka Kaja Kolšek, Kranjčanka Tanja Šmid, ki nastopa za manjši mariborski plavalni klub in še ena Ilirijanka Tjaša Vozel, ki so se zvrstile na mestih 41., 42. in 44. Osebne rekorde sta na 100 prsno dosegla tudi plavalec Ljubljane Grega Plevelj in Radovljičan Robi Vovk ter tekmovanje končala na 53. in 58. mestu. Osebna rekorda Velenjčanke Nine Drolc in plavalke Olimpije Katje Hajdinjak na 100 prosto sta zadostovala za 40. in 44. mesto. Radovljičan Luka Turk in Kranjčan Jan Karel Petrič sta bila na 400 prosto 26. in 36.