Torek, 29. 11. 2011, 13.17
8 let, 9 mesecev
Slovenija v Sofijo, da ali ne?
Vsi, ki se vsaj malo zanimajo za to lepo športno panogo, si belijo glavo, kakšna so pravila FIVB in CEV o zapolnjevanju prostih mest za kvalifikacijski olimpijski turnir v Bolgariji. Omenjeni zvezi kot po pravilu ponavadi vlečeta vsaka v svojo stran. Vprašanje je, kako bosta uskladili interese in kakšno rešitev bosta našli. Zna se zgoditi, da bo njuna odločitev povsem nelogična in brez pravih obrazložil, kar ne bi bilo prvič.
Kdo bo odpotoval na zadnji kvalifikacijski turnir v Bolgariji, ki bo maja prihodnje leto? Za zdaj lahko naredimo le nekaj špekulacij, kar nam za zdaj dovoljujejo le logika in nekakšna nepisana pravila. Zaključnega turnirja v Bolgariji se bo udeležilo osem reprezentanc. Pet jih je že znanih. Prva je gostiteljica Bolgarija, ki je za organizacijo plačala nekaj manj kot milijon evrov in ji ni bilo treba v predkvalifikacije. Ostale tri so zmagovalke turnirjev na Hrvaškem, v Franciji in na Slovaškem – Finska, Nemčija in Španija. Peta reprezentanca bo Srbija, ki ji na svetovnem pokalu na Japonskem ne gre po načrtih. V osmih tekmah je zbrala zgolj šest točk, njen zaostanek za uvrstitev med najboljše tri pa je prevelik.
Komu še tri vstopnice?
Skoraj zagotovo bo ena izmed vstopnic romala v roke še ene izmed evropskih predstavnic na svetovnem pokalu v Tokiu. Ni za pričakovati, da bi na prvih treh mestih, ki vodijo neposredno na olimpijske igre, znašle kar tri evropske reprezentance. Če predpostavimo, da bo šesta udeleženka turnirja v Sofiji še Italija, - zgolj zaradi dejstva, da jim trenutno izmed trojice, ki jo tvori s Poljsko in Rusijo, kaže najslabše -, bosta na voljo še dve vstopnici. Tukaj pa se začne skrivnostnost pravil, ki bi se jih FIVB in CEV morali držati, a ni zato nobenega zagotovila. Po zdravi logiki bi morali mesti zapolniti dve poraženki final predkvalifikacijskih turnirjev. Slednje so Slovaška, Slovenija in Belgija. Ker so tri reprezentance zasedle druga mesta, naj bi o tem, katera ima prednost, odločala svetovna lestvica. Tukaj je v najboljšem položaju Slovaška, druga je Slovenija, nato sledi Belgija. Kot že poudarjeno, nič se še ne ve, niti Odbojkarski zvezi Slovenije (OZS) se ne sanja, kako se bosta odzvali svetovna in evropska odbojkarska organizacija. Prav nič čudnega ne bi bilo, če bi vodstvi zvez podelili ''wild card'' Turčiji, ki bi na njihov tekoči račun nakazala ''nekaj'' evrov, morda bi posebno povabilo romalo na naslov Portugalske ali celo Nizozemske, manjše državice, med njimi tudi Slovenija, pa bi potegnile kratko.
Še trije krogi do konca svetovnega pokala na Japonskem
Tri kroge pred koncem še vedno odlično kaže Rusiji in Poljski, ki zasedata prvi dve mesti. Ravno v 8. krogu se je na tretje mesto prebila Italija, ki je po presenetljivem porazu Brazilcev s Srbijo, prehitela Južnoameričane. Najtežji razpored v zadnjih treh krogih ima zagotovo vodilna Poljska, ki se bo pomerila z Italijo, Brazilijo in Rusijo, a potrebuje za potrditev obstanka med prvo trojko zgolj eno zmago. Brazilija, ki je v 8. krogu doživela še drugi zaporedni poraz (tretji na turnirju), ne kaže nič kaj dobre forme, kar navdaja evropske predstavnice z optimizmom. Obstajajo še možnosti, da prva tri mesta zasedejo le evropske države, a bi bil to pravi mali čudež. Če bi se to zgodilo, bi se za turnir v Bolgariji sprostilo še eno prosto mesto, ki bi ga po vsej verjetnosti morala zapolniti še Belgija. Ali je to vse delanje računa brez krčmarja, bomo videli v kratkem.