Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
1. 5. 2020,
14.03

Osveženo pred

4 leta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,06

Natisni članek

Petek, 1. 5. 2020, 14.03

4 leta

Plezalne dvorane ostajajo zaprte, je pa možno plezati na prostem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,06
plezanje svetovno prvenstvo Hačiodži Janja Garnbret | Janja Garnbret bo še naprej morala trenirati doma. | Foto Manca Ogrin

Janja Garnbret bo še naprej morala trenirati doma.

Foto: Manca Ogrin

Športni plezalci bodo kljub postopnemu sproščanju ukrepov še naprej prisiljeni trenirati doma oziroma za štirimi stenami svojih stanovanj, tudi obe slovenski olimpijski predstavnici v tem športu, Janja Garnbret in Mia Krampl. Plezalne dvorane namreč še naprej ostajajo zaprte.

"Plezalne dvorane zaradi vladnega odloka o prepovedi rekreacije v zaprtih prostorih do nadaljnjega ostajajo zaprte. Zunanje stene v plezalnih centrih so ponekod že začele obratovati pod posebnimi pogoji," je sporočila Planinska zveza Slovenije.

Tudi v zvezi s športnim plezanjem v naravnih plezališčih ostajajo v veljavi omejitve. Naravna plezališča lahko plezalci obiščejo ob upoštevanju določil, ki so še v veljavi, zato je pri športnem plezanju v naravnih plezališčih, suhem orodjarjenju in balvaniranju na prostem treba upoštevati kar nekaj priporočil.

Plezalna partnerja naj bosta člana istega gospodinjstva, če to res ni mogoče, naj se naveza omeji na stalna in odgovorna plezalna partnerja. Če plezalca nista iz istega gospodinjstva, naj se ves čas gibljeta v medsebojni razdalji več kot 1,5 metra.

Tudi v naravnih plezališčih po novem veljajo posebna pravila. | Foto: Urban Urbanc/Sportida Tudi v naravnih plezališčih po novem veljajo posebna pravila. Foto: Urban Urbanc/Sportida Če plezalca nista iz istega gospodinjstva, naj vsak plezalec uporablja svoje varovalne pripomočke (vponke, varovalo, komplete). Vsak plezalec naj se navezuje izključno na svoj konec vrvi.

Osebno opremo naj imata plezalca pospravljeno v torbi oz. nahrbtniku v svoji bližini. Plezalec naj izbira smeri takšnih težavnosti, ki so pod njegovimi siceršnjimi sposobnostmi. Do drugih plezalnih navez v plezališču držite osebno razdaljo vsaj 1,5 metra.

Plezalci naj ne plezajo v sosednje smeri, v kateri je že druga naveza. Med plezanjem naj se ne dotikajo obraza z rokami. Po plezanju si je treba roke umiti z milom ali si jih razkužiti.

Prav tako velja tudi priporočilo glede plezališč: "Ne uporabljajte plezališč, ki so v bližini vasi, oziroma plezališč, ki za dostop uporabljajo krajevno infrastrukturo (poti, parkirišča). Če je na parkirišču večje število avtomobilov, obisk plezališča preložite na pozneje. Izogibajte se srečanjem z domačini in ne uporabljajte lokalnih trgovin. Plezalce prosimo, da so v tem obdobju še posebno strpni do domačinov in upoštevajo njihove želje glede plezanja na njihovem območju."

Tudi alpinistične ture so v času od 30. aprila do preklica mogoče samo z najožjimi družinskimi člani gospodinjstva in ob upoštevanju priporočene varnostne razdalje.

Komisija za alpinizem Planinske zveze Slovenije za čas razglašene epidemije "odsvetuje alpinistično dejavnost zaradi povečane obremenjenosti reševalnega in zdravstvenega sistema z zagotavljanjem oskrbe okuženim s koronavirusom in delovanja v posebnih okoliščinah. Če se že odpravljate na alpinistično turo, naj bo ta strogo v dometu vaših sposobnosti, znanja in izkušenj!"

Več o priporočilih Planinske zveze Slovenije o varnejšem gibanju v gorskem svetu si lahko preberete na povezavi www.varneje.pzs.si.
Ne spreglejte