Ponedeljek, 23. 8. 2010, 13.35
9 let
Osnovna pravila v slalomu na divjih vodah

Da bi bilo spremljanje svetovnega prvenstva v Tacnu bolj zanimivo tudi za tovrstne gledalce, vam predstavljamo le nekaj osnovnih pravil tega športa.
Kajakaš oziroma kanuist mora s progo opraviti v čim krajšem času. Proga je lahko dolga najmanj 250 metrov in ne sme biti daljša od 400 metrov. Časovno pa je priporočljivo, da je za kajakaše dolga okrog 100 sekund in ne krajša od 90 sekund. Pomembno je, da tekmovalec na progi stori čim manj napak (dotik ali zgrešena vratca), saj ga lahko to stane kar nekaj mest, predvsem med najboljšimi, med katerimi so razlike izredno majhne, kar tekmovanje naredi še bolj napeto in zanimivo.
Zeleno-bela in rdeče-bela vrata
Na kajakaški progi so zeleno-bela vrata in rdeče-bela vrata. Za prva velja, da jih je potrebno odpeljati naravnost oziroma s tokom, rdeče-bela vrata pa se odpelje protitočno. Vrata morajo biti tudi oštevilčena po vrstnem redu in od vodne gladine dvignjena približno 20 cm.
Kazenske sekunde
Tekmovalec si lahko na progi z dotikom vrat prisluži dve kazenski sekundi. Omeniti je treba, da če se tekmovalec večkrat dotakne istih vrat, se kazenske sekunde ne seštevajo. Če tekmovalec vrata odpelje napačno ali jih zgreši, dobi petdeset kazenskih sekund.
Sistem tekmovanja
Na največjih tekmovanjih so najprej na sporedu kvalifikacije. Tekmovalec ima v kvalifikacijah na voljo dva teka, od katerih šteje boljši. V polfinale se tako v vsaki disciplini uvrsti po 20 najboljših. V polfinalu imajo tekmovalci na voljo le eno vožnjo, najboljših deset pa se uvrsti v veliki finale. V finalu prav tako šteje le ena, finalna vožnja. To pomeni, da polfinalna vožnja ne šteje in da se praktično vse začne z ničle.
Moštvene vožnje
V moštvenih vožnjah se tekmuje v vseh disciplinah. Na progi vozijo trije čolni iz iste države hkrati. Pravila glede kazenskih sekund so enaka kot v posamičnih vožnjah, štejejo pa za vsakega tekmovalca posebej in se na koncu seštejejo.
V moštvenih vožnjah se izpeljeta dva teka. Prvi velja kot kvalifikacijski tek, v finalno vožnjo pa se uvrsti polovica najboljših. V finalu šteje le finalna vožnja. V primeru izrednih razmer se lahko izpelje le en tek.