Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Ponedeljek,
20. 2. 2012,
10.46

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 2. 2012, 10.46

9 let

Kdo bo odpovedal univerzijado?

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pri Mednarodni študentsko športni zvezi poudarjajo, da (še) niso dočakali uradne mariborske odpovedi, v Sloveniji pa se ob tem poraja vprašanje, kdo bo usodni sel.

Vlada je sporočila, da država vendarle ni vreča brez dna, iz katere bi se pet minut pred dvanajsto namenjala sredstva za investicije in plačevalo za izvedbo univerzijade. Organizacijski odbor je podal kolektivni odstop. Družba Univerziada 2013 je sprožila postopke za ukinitev. A študentsko-športnega dogodka pod Pohorjem vendarle ni odpovedal še nihče. Še več, v krogu najširše vpletenih poteka tudi pravo medijsko podajanje žogice, prelaganje odgovornosti in poigravanje z vprašanjem, kdo je pravzaprav tisti, ki lahko naposled odpove dogodek in vest o dokončni kapitulaciji prenese ustreznim organom Mednarodne študentsko športne zveze. Neizpodbitno dejstvo je, da sta podpisnika pogodbe s FISU mesto Maribor oziroma organizacijski komite in pa slovenska študentsko-športna organizacija SUSA, oba slovenska partnerja pa s prstom kažeta proti državi, ki je – kot ob tovrstnih mednarodnih dogodkih veleva tudi zakonodaja – prižgala zeleno luč za kandidaturo. "Mi čakamo na uradno odpoved. SUSA in mesto morata zahtevati stališče državnih organov, da se projektu odpovedujejo. Po mojem mnenju je tisti, ki lahko odpove dogodek, le državni zbor," razmišlja Srečko Vilar, direktor skorajda (samo)likvidirane družbe Univerziada 2013.

Na odpoved ali vsaj uradno pojasnilo o težavah s pripravami pa čakajo tudi pri FISU. Člani najvišjega odločujočega organa omenjene študentsko-športne organizacije so se ob koncu tedna zgolj seznanili s sporočilom Toneta Vogrinca o kolektivnem odstopu organizacijskega odbora in indicih o vladni nenaklonjenosti projektu. Zato so zahtevali sestanek sprva s slovenskim veleposlanikom v Švici, ki naj bi bil tudi prva stopnica na poti do želenega srečanja z novim predsednikom slovenske vlade Janezom Janšo. "Ponavljam, mi brez uradnih informacija ne moremo razpravljati o čemerkoli. Ne dvomim o kakovostnem novinarskem prenosu ministrovih besed, a mi si ne moremo privoščiti tolmačenja teh besed. Za ukrepanje torej potrebujemo uradne vesti. Čakamo, kaj bo prinesla diplomatska iniciativa, s katero se želimo sestati z gospodom Janšo, ki je bil, kar je resda le naključje, tudi predsednik vlade, ki je pred leti podprla projekt. Na ta način bi iz prve roke izvedeli, kaj se pravzaprav dogaja. To je edina prava pot. Seveda pa želimo tudi, da nam SUSA in mariborski partnerji sporočijo, kaj se dogaja," je za Sportal povedal Dejan Susović, ki pri FISU skrbi za stike z javnostmi, in dodaja, da zanj vprašanje tistega, ki bi moral naznaniti odpoved, ni sporno. Ob tem s prstom pokaže na pogodbo, na kateri sta podpisa predstavnikov SUSA in mestne občine. "Fizično lahko odpoved pride le iz tega kroga. Vem pa, da je moral imeti tudi isti, ki je prevzel kandidaturo pred tem vladno in parlamentarno odobritev. Zato mi je jasno, da ne gre za odločitev gospoda Kanglerja. Ne gre za lokalni, temveč državni projekt," se je gordijskega vozla izpod Pohorja dotaknil Susović.

Da bo cena skorajšnje odpovedi vsaj 3 milijone evrov, kolikor je bilo iz Slovenije v obliki kotizacije že nakazano v Švico, je že znano. Srečko Vilar ob tem dodaja, da bi FISU po prvotnem scenariju del tega denarja "vrnila" z najemi dvoran in drugi storitev za organizacijo različnih seminarjev, simpozijev in drugih dogodkov med univerzijado. Vprašanje pa je, ali bo ostalo le pri tem. Pri FISU namreč že vse od prvih težav grozijo s postopkom pri mednarodnem športnem razsodišču v Lozani. "Težko je predvideti, kakšna bo reakcija našega vodilnega telesa. Vem pa, da se bo skušalo zaščititi naše ime. Vedeti morate, da smo nekaj let dogodek napovedovali, ga oglaševali, o njegovi resnosti prepričevali naše člane … Poleg tega odgovarjamo tudi mednarodnim panožnim zvezam športov, ki so vključeni v univerzijado. Ob odpovedi bi nas torej čakal niz pogovorov," se z vprašanjem posledic poigrava prvi mož službe za stike z mediji pri FISU.

Ne spreglejte