Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
12. 12. 2009,
12.14

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 12. 12. 2009, 12.14

8 let, 9 mesecev

Favoriti v Carigradu po načrtih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Damir Dugonjič in Matjaž Markič na 50 prsno ter Peter Mankoč na 100 mešano so se brez težav prebili do polfinala, ob tem pa so drugi plavalci postavili še številne državne rekorde.

Slovenska disciplina je bila tudi v odsotnosti lani bronastega Emila Tahiroviča 50 prsno, glede na dobre nastope na 100 prsno pa je bil spet najboljši Ravenčan Damir Dugonjič z osebnim rekordom 26,60 in sedmim dosežkom kvalifikacij. Šest stotink slabši je bil Koprčan Matjaž Markič, ki se je z 11. dosežkom prav tako prebil v polfinale. "Za zjutraj je kar v redu. Izid sicer ni preveč dober, a za polfinale več kot dovolj. Zdi se mi, da je danes medalja dosegljiva," je po tekmi napovedal Dugonjič in dodal, da je v polfinalu preizkušal tudi nove kopalke. "Nekako srednje sem zadovoljen, saj se na nastop nisem povsem skoncentriral. Prava tekma se bo začela šele popoldan. Vsi smo zelo skupaj in že v polfinalu bodo odločale stotinke," pa je bil Markičev komentar. Osebna rekorda sta dosegla tudi Ljubljančan Grega Plevelj in Radovljičan Robi Vovk, ki sta zasedla 24. in 41. mesto, oboleli Plevelj pa ni skrival, da si je želel dosežek pod 27 sekundami.

Nesrečna Nina Cesar

Peter Mankoč je začel "operacijo 10. zaporedno zlato na 100 mešano". Z dosežkom 52,88 sicer ni prepričal, a je z lahkoto zmagal v svoji skupini, kjer je nadziral tekmece in si privoščil precej lahkoten tempo. "Zakaj bi se posebej trudil. Že tako je bilo precej hitro in ni razloga, da bi plaval na vso moč. Tudi v polfinalu še ne bo treba pokazati vsega, glavna bo nedeljska tekma, saj mislim, da nas je tukaj pet ali šest, ki lahko plavamo pod 52 sekundami," je bil kratek Mankoč, ki ga popoldan čaka polfinale. Že zjutraj je novi svetovni rekorder Rus Sergej Fesikov dokazal, da računa na prvo zlato, saj je bil najhitrejši z rekordom prvenstev 51,35.

Nesrečnica v slovenskem taboru je bila tokrat Nina Cesar, ki se ji je finale na 400 prosto izmuznil za mesto. Z dobrim dosežkom 4:07,52 je osvojila 12. mesto. "Malce prepočasi sem začela za več, a mislim, da sem na tem prvenstvu v celoti lahko zadovoljna s svojimi nastopi," je ocenila Cesarjeva. Ravenčanka Tjaša Oder, Radovljičanka Neja Škufca in Triglavanka Nika Karlina Petrič so se s solidnimi dosežki zvrstile na mestih 20., 21. in 23.

S postavljanjem slovenskih rekordov je na 100 prsno začela Tanja Šmid z dosežkom 1:07,81 in zasedla 29. mesto, obenem pa je za vsega tri desetinke zgrešila večerni polfinale. "Z rekordom sem seveda zadovoljna in posebej bi se zahvalila Alešu Aberšku, ki mi je omogočil treninge v Kranju ter Cirilu Globočniku za pogoje v Radovljici, saj me v nasprotnem primeru na tej tekmi ne bi bilo," je povedla Šmidova in priznala, da ji je do rekorda pomagala tudi jeza po petkovi nesreči, ko so se ji pri nastopu na 200 prsno preko cele zadnjice strgale kopalke. Sicer pa je plavalka letos zamenjala klub, odšla od kranjske Zvezde k Plavalnemu društvu Maribor, zato je skupaj s svojim trenerjem Borutom Petričem potrebovala precej pomoči na Gorenjskem, da sta zagotovila pogoje za delo. Ilirijanka Tjaša Vozel je zasedla 42., dozdajšnja slovenska rekorderka Velenjčanka Tina Meža 48. in še ena Ilirijanka Kaja Kolšek, tokrat z osebnim rekordom, 49. mesto.

Rekordna Katja Hajdinjak

Rekordna je bila tudi Katja Hajdinjak iz ljubljanske Olimpije, ki je lasten rekord na 100 delfin izboljšala na 59,60 in osvojila 24. mesto, a le tri desetinke zaostala za polfinalom: "Seveda sem vesela rekorda, a za polfinale to ne bo dovolj. To ostane za naslednjič. Pred tem bom morala še trdo trenirati." Sofija Djelič iz Ilirije je bila 33. Nato je bil na 200 delfin z 1:55,16 rekorden še Radovljičan Robi Žbogar: "To je moj prvi članski rekord, zato mi seveda pomeni veliko. Obenem pa je še ena potrditev dobre forme in lep obet za jutri, ko bom plaval na 200 prosto." Prav na koncu je kot prva v štafeti 4 x 50 mešano dosegla še Anja Čarman s 27,52 na 50 hrbtno. V štafeti pa se je skupaj s Katjo Hajdinjak, Tino Mežo in Nino Drolc veselila 16. mesta v Evropi. Osebni rekord je na 50 hrbtno dosegla tudi Urša Bežan in osvojila 37. mesto.

S svojima nastopoma pa sta že opravila tudi oba dolgoprogaša, Triglavan Jan Karel Petrič in Radovljičan Luka Turk, ki sta po jutranjem delu nastopov na 1.500 prosto na 9. in 11. mestu, po popoldanskem nastopu najboljših pa se bosta bržkone pomaknila 10 mest navzdol.

Ne spreglejte