Četrtek, 6. 9. 2012, 7.17
8 let, 7 mesecev
Durić peti, Cerkvenikova sedma, Majcen Ljubičeva osma
Atletinji Tanja Cerkvenik in Tatjana Majcen Ljubič sta nastopili v metu kopja v kategoriji 54/55/56 in osvojili sedmo oziroma osmo mesto. Đurić je že dopoldne v kvalifikacijah plaval osebni rekord 1:26,93, kar mu je prineslo četrto izhodišče pred finalom. A je že takoj poudaril, da se bo težko vmešal v boj za medalje. Vseeno se je pogumno podal tudi v večerni finale; po obratu je bil še šesti, nato pa je v zadnjih 50 metrih pridobil eno mesto ter na cilj priplaval kot peti, čas 1:26,12 pa je pomenil kar za 81 stotink popravljen osebni rekord.
"Izboljšal sem svojo uvrstitev in jutranji rezultat. Še enkrat sem popravil osebni rekord, tako da sem zadovoljen. Malo sem dodal na obratu, ki sem ga zjutraj slabo izvedel, malo pa sem popravil taktiko in nisem tako silovito začel, potegnil sem šele v zadnjih 50 metrih, ko sem se povsem približal konkurenci," je drugi nastop na igrah - na 50 m prosto je bil šesti - ocenil 22-letni slovenski plavalec. V petek ga čaka še tekma na 50 m delfin, v kateri upa na finale, v soboto pa paradna disciplina 200 metrov prosto.
Za medaljo je Đurić zaostal 36 stotink, a ni bil nezadovoljen z razpletom: "Sezono smo začeli z 12. časom na svetu. Zdaj sem plaval peti rezultat, kar je velik preskok. Ko pa vidiš, da si samo nekaj desetink oziroma stotink stran od medalje, se seveda apetiti povečujejo. Vidim, da sem dobro pripravljen in na 200 metov bom nevaren za medaljo." Đurić je pohvalil tudi izjemno vzdušje v olimpijskem bazenu in odlično akustiko, tako da je lahko slišal tudi svoje navijače, kar je tudi pripomoglo k boljšemu izidu. Zlato je sicer dobil Mehičan Gustavo Sanchez Martinez, drugi je bil Španec Richard Oribe, tretji pa Francoz David Smetanine.
Skoraj istočasno sta na bližnjem atletskem stadionu nastopili Cerkvenikova in Majcnova. Za slednjo je met kopja njena slabša disciplina, saj je na višje uvrstitve računala v suvanju krogle, tam je bila šesta. Za Cerkvenikovo pa je bil današnji dan tisti, v katerem je želela čim boljšo uvrstitev. Slovenski tekmovalki sta se uvrstili v finale, kar je Majcnova ocenila kot lep uspeh, obe pa sta imeli isto težavo: tekmice oziroma predvsem eno tekmico, Kitajko Liwan Yang. Ta je znova postavila svetovni rekord v kategoriji 54, v kateri je tudi Majcen Ljubičeva, obenem pa je za Cerkvenikovo, ki sicer nastopa v kategoriji 55, postavila tako visoke meje, da bi morala za medaljo vreči več kot 23 metrov. Kitajka se zdaj sicer ponaša z novim najboljšim dosežkom v svoji kategoriji, 17,89 metra. Kitajka je zmagala tudi v suvanju krogle, kjer je rekord odvzela prav Majcen Ljubičevi.
"Jaz sem si želela finale, kar mi je v Pekingu zmanjkalo. Tudi tukaj je bila konkurenca huda, a mi je uspelo, tako da sem zadovoljna. Želela sem vreči čez 14 metrov, za zaključek kariere, a ni šlo," je na skorajšnji konec atletske poti namignila Majcen Ljubičeva ter se nato pritožila zaradi Kitajke: "Jaz hočem nazaj svetovni rekord. Vsi smo videli, vsi smo protestirali, ampak tega nočejo sprejeti. Ženska meče ne samo s trebušnimi in prsnimi mišicami, ampak tudi z 'ritjo', kot smo danes posebej gledali. To ni več šport," je bila o tej temi ostra slovenska atletinja.
Cerkvenikova je bila sicer zadovoljna s sedmim mestom, ne pa tudi z dosežkom: "Uvrstitev je v redu, ker je finale. Zelo sem si želela vreči 20 metrov, kar bi bil osebni rekord. Ni mi uspelo, upala sem, da se bom vzdignila v finalu, pa ni šlo. Glede združevanja skupin pa lahko rečem, da sem bila v svoji druga, kar ni slabo. Če bi želela vreči blizu medalje, bi morala doseči svetovni rekord. Klasifikacija je tukaj odpovedala, ker v skupini 54 mečejo blizu 18 metrov, kar ni več normalno."
Zlato je osvojila Yangova s 17,89 metra oziroma 1022 točkami, druga je bila Tunizijka Hania Aidi s 17,40 (1006), tretja pa Nemka Katarina Willing s 23,15 metra (975). Cerkvenikova je za najboljši met 18,64 metra dobila 850 točk, Majcen Ljubičeva pa za 13,49 metra 809.
Za slovensko paraolimpijsko ekipo pa je konec namiznoteniških nastopov. V današnji četrtfinalni preizkušnji sta bili namreč v kategoriji 4-5 za Andrejo Dolinar in Matejo Pintar premočni korejski tekmici. Prvi posamični dvoboj je Pintarjeva z Moon Sung Hye izgubila z 0:3 (-6, -4, -5), drugega Dolinarjeva z Jung Young-A z 0:3 (-8, -2, -4), po tretjem pa sta Korejki že slavili skupno zmago, potem ko je Dolinarjevo premagala še Moonova s 3:0 (6, 6, 7).
V dopoldanskem sporedu sedmega dne paraolimpijskih iger je Slovenija osvojila dve 11. mesti: kolesar Roman Pongrac je to mesto dosegel na kronometru, strelec Franc Pinter pa z malokalibrsko puško v trojnem položaju.