George Russell Mercedes Lewis Hamilton Oscar Piastri McLaren Lando Norris Red Bull Racing Sergio Perez Max Verstappen Ferrari Williams Franco Colapinto Charles Leclerc Baku VN Azerbajdžana Formula 1

VN Azerbajdžana, petkova treninga

Leclerc najprej razbil Ferrarija, nato odpeljal najhitrejši krog

Baku Max Verstappen Red Bull | Max Verstappen je bil na prvem treningu zelo hiter, samo na dolgi ravnini je veliko izgubljal. | Foto Guliverimage

Max Verstappen je bil na prvem treningu zelo hiter, samo na dolgi ravnini je veliko izgubljal.

Max Verstappen bo po šestih dirkah brez zmage očitno na VN Azerbajdžana znova zelo hiter. Dobil je prvi prosti trening, ko so imeli številni dirkači težave s spolzkim asfaltom in slabim oprijemom. Svoj dirkalnik sta razbila zmagovalec Monze Charles Leclerc in Franco Colapinto, ki bo odpeljal drugo dirko formule ena. Je bil pa Monačan nato na drugem treningu najhitrejši, še dve sekundi boljši od Nizozemca na prvem. Na progi, kjer je že dvakrat zmagal, se očitno v formo vrača Sergio Perez.

Lando Norris
Sportal Ni več šale, McLaren sprejel odločitev o ekipnih ukazih

V Bakuju je najmanjša napaka usodna. To je sredi prvega treninga občutil tudi Charles Leclerc. | Foto: Guliverimage V Bakuju je najmanjša napaka usodna. To je sredi prvega treninga občutil tudi Charles Leclerc. Foto: Guliverimage Razlike so na šestkilometrskem uličnem krogu nekoliko večje kot na prejšnjih dirkah, a očitno se znova obeta četveroboj Red Bulla, McLarna, Mercedesa in Ferrarija. Na prvem treningu je najhitrejši čas odpeljal Max Verstappen (Red Bull), čeprav je v zadnjem sektorju kroga, torej na kilometrski zadnji ravnini, izgubil skoraj pol sekunde v primerjavi s tekmeci. Prekiniti skuša niz šestih dirk brez zmage. Bil je dobre tri desetinke hitrejši od Lewisa Hamiltona (Mercedes), nekaj tisočink več pa je zaostal tretji Sergio Perez (Red Bull), ki je edini z več kot eno zmago v Bakuju. To bo sedma velika nagrada Azerbajdžana. Manj kot pol sekunde je zaostal samo še Lando Norris (McLaren).

Tako je sprednji del Williamsa razbil Franco Colapinto. | Foto: Guliverimage Tako je sprednji del Williamsa razbil Franco Colapinto. Foto: Guliverimage V petek se je steza izkazala za zelo zahrbtno, ulične so pač take, ko je asfalt zelo spolzek, oprijem pa zato precej slab. Za piko na i je na tleh nekaj listja (prvič je tu dirka jeseni in ne več spomladi) in tako so številni drseli skozi zavoje in lovili svoje dirkalnike. Zmagovalec prejšnje dirke v Monzi Charles Leclerc (Ferrari) je bil sredi treninga vodilni, nato se je v dveh krogih zapored komaj izognil trčenju, v naslednjem pa se mu je to res pripetilo. S polomljenim prednjim desnim vpetjem in uničeno pnevmatiko je bilo zanj treninga konec. Končal je na devetem mestu. Ob koncu je bil trening še drugič zaradi trčenja prekinjen z rdečo zastavo, v zaščitnih gumah je končal Franco Colapinto (Williams), ki bo ta konec tedna odpeljal svojo drugo dirko v kraljici avtomotošporta. Bil je 16. Drugič bo na veliki nagradi nastopil tudi Oliver Bearman, ki v Haasu menja za eno dirko suspendiranega Kevina Magnussena (12 kazenski točk zaradi trčenj).

20. Esteban Ocon (Alpine) brez časa

Lando Norris na drugem treningu ni odpeljal hitrega kroga z najmehkejšimi pnevmatikami in zato je bil samo 17. | Foto: Guliverimage Lando Norris na drugem treningu ni odpeljal hitrega kroga z najmehkejšimi pnevmatikami in zato je bil samo 17. Foto: Guliverimage Na popoldanskem treningu so imeli dirkači precej manj težav, njihovi dosežki pa so bili tudi dve sekundi hitrejši. Najboljši čas dneva je odpeljal Leclerc 1:43,484. Bil pa je le šest tisočink hitrejši od Pereza, tretji Hamilton je zaostal 66 tisočink. To bo še ena nepredvidljiva dirka. Carlos Sainz (Ferrari), Oscar Piastri (McLaren) in Verstappen na šestem mestu pa so imeli že pol sekunde zaostanka. Petkovim rezultatom seveda veliko teže ne gre dati, Norris denimo na drugem treningu ni vozil z rdečimi najmehkejšimi in najhitrejšimi pnevmatikami in je bil zato šele 17.

Pozitiven dan, lep obet. S temi besedami sta petek v Bakuju opisala Verstappen in Perez. Red Bull je po nekaj dirkah znova bolj konkurenčen. Na prejšnjih dveh dirkah je bil McLaren hitrejši, Norris pa zdaj pravi: "Smo precej zadaj." Tako nepredvidljiva je letošnja sezona, ko smo dobili že sedem različnih zmagovalcev.

20. Guanju Džov (Sauber) 2,463

Kvalifikacije bodo v soboto ob 14. uri, 51 krogov dolga dirka pa v nedeljo uro prej, ob 13. uri.

VN Azerbajdžana je 17. v letošnjem rekordno dolgem prvenstvu (24 dirk). V skupnem seštevku vodi Verstappen, ki ima 62 točk prednosti pred Norrisom in 86 pred Leclercom.