Ponedeljek, 7. 3. 2011, 9.21
9 let
Citroënu v Mehiki kljub premoči (pre)slab izkupiček

Loebu zmaga, toda premalo točk
Mehiški reli je imel dve osnovni zgodbi – na eni strani izenačen in nepopustljiv dvoboj Citroënovih dirkačev Sebastiena Ogierja in Sebastiena Loeba, ki je pripeljal do nesreče prvega in posledično majhnega izkupička točk francoske ekipe, in na drugi strani ugibanja okrog številnih okvar novodobnih dirkalnikov WRC. Največ znanja in sreče je imel v Mehiki Loeb, ki pa je kljub zmagi dobil le štiri točke več od drugouvrščenega Mikke Hirvonena.
Ogier dovolj hiter za Loeba
Loeb je dobil najbolj kakovostnega moštvenega tekmeca do zdaj. Sebastien Ogier je lačen uspehov in dokazovanja ob boku najuspešnejšega voznika relija vseh časov. Ogier ni ubogljiv dirkač, kakršen je bil zadnja leta Dani Sordo. Ogier je pač Citroënova naložba za prihodnost, ko se bo Loeb umaknil v pokoj ali pa k drugi ekipi (Volkswagen?). Ogier je bil od svetovnega prvaka uspešnejši na Švedskem, tudi v Mehiki pa je vodil večino relija. Pred zadnjim dnevom je imel 10,5 sekunde prednosti pred Loebom (ta je dobil 50 sekund pribitka, zaradi težav z menjalnikom), toda na 20. hitrostni preizkušnji je naredil napako, odlomil kolo in ostal brez uvrstitve.
Ko sta v moštvu dva enakovredna dirkača ...
"Hotel sem se boriti, moštvenih ukazov ni bilo. Tak razplet pa za nas ni dober," je dejal Loeb, ko je ob progi videl mlajšega rojaka. Njegov šef Olivier Quesnel je v servisu zagotovo besnel, ko je ostal brez enega tovarniškega dirkalnika, toda ob dveh vrhunskih dirkačih je to neizogibno tveganje. Gledano s stališča moštev, je bil zmagovalec mehiškega relija Ford. Mikko Hirvonen in Jari-Matti Latvala sta se uvrstila na stopničke, Hirvonen pa je Loeba ugnal še na zadnji hitrostni preizkušnji "power stage". Ford je dobil več točk od Citroeëna, Loeb pa je Hirvonena tudi ugnal le za štiri točke. Ob realno zelo prepričljivi zmagi je to za Francoze majhen izkupiček.
Ford je bil v podrejenem položaju
Na prvem makadamskem reliju sezone je bil Fordov dirkalnik v podrejenem položaju. Šele na 17. hitrostni preizkušnji najhitrejši čas ni šel v roke dirkaču Citroëna, Hirvonen pa je dobil le zadnjo hitrostno preizkušnjo. Na visoki nadmorski višini je bil Ford lani sicer še veliko dlje od uspeha, toda neubogljivost je vendarle begala vodjo ekipe Malcolma Wilsona. Ne švedski in niti mehiški reli nista realna pokazatelja razmerji moči – karte se bodo na cesto položile šele ob prihodu v Evropo in na klasičnih makadamskih relijih (Portugalska, Sardinija, Grčija).
Dirkalniki WRC se še kvarijo
Svetovno prvenstvo skrajno raznovrstno letos vendarle ne bo. Na Švedskem je posamično hitrostno preizkušnjo dobilo sedem različnih dirkačev, v Mehiki pa so najboljši čas postavili le še štirje. V boju za vrh je odločala tudi vzdržljivost materiala. Novi dirkalniki WRC so še ranljivi – elektrika je iz boja za zmago oddaljila Pettra Solberga, menjalnik je ponagajal Loebu, veliko električnih težav so imeli tudi vozniki ford fiest WRC (Wilson, Block).
Ko se bo svetovno prvenstvo konec meseca nadaljevalo na Portugalskem, nas bo pred več sto tisoč gledalci v Algarvu čakala prva letošnja ura resnice. Konkurenčnost (in vzdržljivost!) na makadamski podlagi bo na letošnjem svetovnem prvenstvu odločala.