Petek, 17. 7. 2009, 19.35
8 let, 9 mesecev
Štirje atleti ostajajo v boju za zlato; Bolt 9,79
![](/media/img/41/14/61cc7130408359fa2d0f.jpeg)
V slednjem je nastopil jamajški superzvezdnik Usain Bolt in po slabem štartu v deževnem vremenu na štadionu Stade de France postopoma prehitel vse konkurente in zmago slavil v času 9,79. Trikratni olimpijski prvak in svetovni rekorder je odtekel svoj najboljši izid v sezoni, a je za izidom Tysona Gayja zaostal za dve stotinki sekunde. Šprinterja se bosta prvič letos pomerila šele na svetovnem prvenstvu v Berlinu ter poskrbela za vrhunec največjega športnega dogodka v letu 2009. Drugo mesto si je pritekel Daniel Bailey, ki je s časom 9,91 postavil rekord Antigve, tretji pa je bil še en Jamajčan Yohan Blake (9,93).
Štirje v boju za zlato
Boj za glavno nagrado, milijon ameriških dolarjev, ki si jo bodo razdelili vsi, ki bodo zmagali na vseh šestih mitingih letošnje lige, je po mitingih v Berlinu, Oslu in Rimu v francoski prestolnici prva potrdila Sanya Richards. Američanka je bila ponovno razred zase v teku na 400 metrov, saj je konkurentke prehitela za več kot sekundo. Ciljno črto je prečkala v času 49,34.
Kenenisa Bekele je imel v teku na 3000 metrov na štartu močnega konkurenta Američana Bernarda Lagata. Slednjega je strl z močnim tempom od samega začetka, saj mu po polovici preizkušnje ni mogel slediti nihče več. Etiopijec je zmago slavil z odličnim rezultatom 7:28,64 in prav tako ostaja v igri za zlato pogačo.
Zanjo se bo na preostalih dveh mitingih v Zürichu in Bruslju borila tudi jamajška šprinterka Kerron Stewart, ki v najkrajši ženski disciplini ni imela prave konkurentke. S časom 10,99 je brez težav zmagala tudi v Parizu, a je z atletske steze odšepala, vendar bržkone ne gre za resnejšo poškodbo. Prav namučila pa se tokrat ni ruska nabiralka svetovnih rekordov v skoku ob palici Jelena Isinbajeva. Po preskočenih 465 centimetrih si je že zagotovila zmago, s skakanjem pa ni želela nadaljevati, saj je na štadionu v Parizu tedaj začelo deževati.
V moškem teku na en štadionski krog je ciljno črto prvi prečkal večkratni svetovni prvak, Američan Jeremy Wariner, ki pa z rezultatom 45,28 ni navdušil. Na dvakrat daljši razdalji, teku na 800 metrov, je odsotnost najhitrejših tekačev v letošnji sezoni izkoristil Sudanec Ahmed Ismail, ki je zmagal s časom 1:45,85. Dva štadionska kroga je med ženskami nekoliko presenetljivo v ciljnem šprintu dobila Američanka Anna Willard (1:58,80).
V teku na visokih ovirah je bil po smoli na ameriškem prvenstvu, ko se ni uvrstil v reprezentanco za svetovno prvenstvo v Berlinu, prepričljivo najhitrejši Dexter Faulk (13,14). Njegova rojakinja Dawn Harper je bila s časom 12,68 najhitrejša v ženskem teku na visokih ovirah. Tesen obračun so uprizorile tekačice na 400 metrov z ovirami, v zadnjih metrih pa je največ moči ostalo Poljakinji Anni Jesien, ki je slavila s časom 54,37. Skok v višino je dobila Hrvatica Blanka Vlašić, a tudi tokrat ni preskočila dveh metrov (199 cm).
Domača ljubljenca navdušila
V teku na 3000 metrov z zaprekami je domačin Mahiedine Mekhissi-Benabbad obljubil napad na evropski rekord, a so deževne razmere to preprečile. Vseeno se je Francoz domači publiki oddolžil s pomembno zmago, saj je v zadnjih 200 metrih brez težav opravil z nekdanjim olimpijskim prvakom, Kenijcem Ezekielom Kemboijem, ter v ciljni ravnini pozdravljal svoje navijače. Končni rezultat na semaforju se je ustavil pri 8:13,23. Celo dvojno zmago sta v skoku ob palici uprizorila Francoza Renaud Lavillenie in Damiel Dossévi. Lavillenie je skočil najvišje, preskočil je letvico na 570 centimetrih. Britanec Phillips Idowu je zmagal v troskoku (17,17 m), Norvežan Andreas Thorkildsen pa je dosegel prvo zmago v Parizu (88,03 m), edinemu prizorišču zlate lige, kjer do sedaj še ni bil uspešen.
Zlata liga se po svetovnem prvenstvu nadaljuje 28. avgusta v Zürichu, končala pa se bo 4. septembra v Bruslju.