Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
7. 4. 2014,
11.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

industrijsko oblikovanje

Ponedeljek, 7. 4. 2014, 11.53

8 let, 7 mesecev

Z inovativno embalažo navdušili mednarodne strokovnjake

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Gregor Humar, Vanja Lojen in Adelina Pervanje so mladi študentje oblikovanja, ki so na mednarodnem natečaju s svojim inovativnim izdelkom pometli s konkurenco in se uvrstili med 15 najboljših.

Z inovativno embalažo navdušili mednarodne strokovnjake Embalaža z imenom Florami je organizatorje mednarodnega natečaja Recreate Travel packing 2014 navdušila s svojo konstrukcijo in inovativnostjo. Natečajnega izziva se je udeležilo več sto oblikovalcev in oblikovalskih skupin iz več kot 20 držav po svetu. Visoka uvrstitev izdelka Florami, ki je rezultat dela slovenskih študentov tretjega letnika Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani pod mentorstvom docenta Jureta Miklavca in rednega profesorja Ranka Novaka, je tako res izjemen uspeh.

Biti na lestvici 15 najboljših na svetu je izstopanje iz povprečja. "Merjenje na domačih tleh, na študijski ravni je navzoče vse leto, a ni toliko relevantno kot dosežek na svetovni ravni. Obenem pa je možnost, da vidiš, kako dober si, ko se ne primerjaš z vrstniki, s katerimi si pridobival enako količino znanj, temveč z vso stroko, tako profesionalno kot študijsko," je razložil Gregor Humar. V okviru študijskega programa so študentje poslušali predmet Embalaža IP. Del učnega načrta je bilo oblikovanje embalaže, kar je odlično sovpadalo z omenjenim natečajem. "Odločili smo se sodelovati, ker načrtovaje rešitve za projekt, za katerega zahteve razpiše resnični naročnik, pomeni pristno izkušnjo," je dodal.

Florami je primer za vsako ročno prtljago Finski proizvajalec celuloze in papirja Stora Enso je želel s svojim natečajem vzpodbuditi oblikovalsko skupnost k razmisleku o novih načinih oblikovanja papirnate embalaže, ki je primerna za potovanja. "Oblikovati smo morali embalažo, ki olajša potovanje ter omogoča pametno in odgovorno uporabo izdelka. Treba je bilo oblikovati nekaj majhnega, kar je primerno za vsako ročno prtljago," sta povedala Gregor in Vanja Lojen, ki sta bila zadolžena za zasnovo embalaže, pri oblikovanju grafične podobe pa jima je pomagala Adeline Pervanje. "Mi trije nismo sošolci iste smeri, saj Vanja in Gregor študirata industrijsko oblikovanje, jaz pa grafično oblikovanje, na predavanjih nismo skupaj. Zato takšni natečaji spodbujajo tudi sodelovanje med našimi različnimi, a vseeno zelo vzajemnimi smermi," je razložila Adelina.

Rešitev Florami kot embalaža s premerom 10 centimetrov je sestavljena iz sedmih delov, vsak pa v ločenih predelih ponuja dva proizvoda – kremo za obraz in antibakterijski robček. "Morali smo raziskovati način in čas potovanja, da smo prišli do številke sedem, in sicer so krajša potovanja v povprečju dolga do sedem dni. Spoznali smo še, da dlje ko smo na potovanju, manj bi naj imeli prtljage. Vsak dan potovanja se naš Florami tako zmanjšuje. Po uporabi zavržemo del, ki smo ga porabili. Od tod tudi slogan 'your travel story'," nadaljuje Vanja. Snovalci so izdelku Florami dodali tudi osmi del, ki je prazen, vanj pa lahko spravimo, kar potrebujemo (na primer zobno nitko, ličila …)

Vsak dan uporabnik uporabi en cvetni list Oblika izdelka spominja na cvet, kar je pripeljalo do izbire imena Florami. To je izpeljanka iz besed Flora, imena rimske boginje cvetja in pomladi, ter origami – japonske veščine zgibanja papirja. Florami je zasnovan tako, da uporabnik za vsak dan uporabi en cvetni list, prizmo odtrga in porabi vsebino. Uporabi je dodana tudi izkušnja uporabnika, saj ta cvet vsak dan zmanjša za en cvetni list, embalaža pa kljub praznjenju ostaja zanimiva. Mentor sprva malce podvomil o njihovem izdelku

Inovativen izdelek Florami pa ne bi dobil mednarodne pozornosti, če za njim ne bi stali trmasti in samozavestni študentje. Vanja je namreč povedala, da je eden izmed njihovih mentorjev, docent Jure Miklavc, najprej malce podvomil o izdelku. "Namignil nam je, naj v fazi zbiranja idej raziščemo še katere druge možnosti in naj se ne usmerimo le v ta koncept. Vendar smo pri tej ideji vztrajali. Po prvih maketah in bolje razdelanem konceptu je bil tudi mentor pozitivno presenečen in zadovoljen z delom. Tako smo skupaj z njegovo pomočjo svojo Florami pripeljali do konca, " je projekt opisala Vanja.

Mednarodni uspehi niso naključje Njihov mentor Jure Miklavc je seveda nad delom svojih študentov več kot navdušen. Njihove uspehe je pokomentiral skozi malce širšo sliko. "Oddelek za industrijsko in unikatno oblikovanje je kot edina slovenska izobraževalna inštitucija uvrščen med 50 najboljših šol za področje oblikovanja v Evropi. Oddelek se v svoji 30-letni zgodovini lahko pohvali z izjemnimi posamezniki, tako med profesorji kot med nekdanjimi in zdajšnjimi študenti. Ena izmed lastnosti oddelka je tudi aktivno sodelovanje na mednarodnih natečajih, kjer naši študenti zelo pogosto prejemajo najvišja priznanja. Mednarodni uspehi torej niso naključje in tudi na natečaju za Stora Enso so bili naši študenti zelo uspešni že v preteklosti."

Ne spreglejte