Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Peter Kastelic

Ponedeljek,
26. 8. 2013,
20.55

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 26. 8. 2013, 20.55

8 let, 7 mesecev

V enem tednu petkrat "na Everest in nazaj"

Peter Kastelic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Marjan Zupančič, odličen gorski tekač in turni smučar, se je pred dnevi vrnil z enotedenskega "potepanja" po slovenskih gorah. Postavil je nov rekord Slovenske planinske poti oziroma transverzale.

Marjan Zupančič je vsestranski vzdržljivostni slovenski športnik. Poleti teče, raje po gorah kot po ravnini, pozimi se prelevi v tekmovalnega turnega smučarja. Živi v Bohinjski Bistrici, obkrožen z gorami, tako da ni presenetljivo, kam ga najraje ponesejo noge. Pri 168 centimetrih telesne višine je njegova teža 55 kilogramov, svoje srce pa je tako streniral, da v mirovanju utripne le 28-krat v minuti.

V sedmih dneh, 14 urah in 45 minutah je pretekel pot iz Maribora v Ankaran in tako slovensko transverzalo, ki prav letos praznuje 60-letnico obstoja, premagal v rekordnem času. "Pričakoval sem, da bo hudo, vendar pa si nisem mislil, da je lahko tako hudo. Zadnji dan sem resnično trpel," nekaj dni po podvigu strne misli Zupančič, ki je moral preteči 600 kilometrov, na poti pa premagati tudi več kot 45.000 višinskih metrov vzponov in spustov, kar je več kot pet vzponov in spustov na najvišjo goro sveta Mount Everest. Njegov podvig dolgoročnih posledic ne bo pustil, je pa trenutno priklenjen na posteljo. "Noge so še vedno zelo otečene. Nisem mogel verjeti, da lahko oteklina tako hitro naraste. V trenutku sem imel 'podvojene' noge. Rekel sem si, da sem videti, kot da imam 100 kilogramov. Spim skoraj že tri dni. Normalno hoditi ne morem, a hodim brez bergel. Premikam se le na med kavčem in straniščem. A gre na bolje. Bil sem na pregledu in ni nič resnega," razloži 42-letni pravosodni policist.

Zamisel dobil lani, projekt začel januarja

Zupančič še zdaleč ni prvi, ki si je zadal cilj čim hitreje preteči transverzalo. Pred njim so bili že številni, njega pa je spodbudil lanski rekord Klemna Trilerja. Leta 2008 je bila postavljena tudi ločnica med "preteči" in "prehoditi" Slovensko planinsko pot. Bojan Jevševar je v Planinskem vestniku zapisal: če jo zmoreš v manj kot 14 dneh, si jo pretekel, če v več kot 14 dneh, pa si jo prehodil. Lahko bi rekli, da jo je Marjan kar prešprintal. "Kmalu po tem, ko je Klemen postavil rekord, sem se odločil, da bi tudi sam poskusil. Začel sem razmišljati, kako bi to izpeljal. S projektom sem se začel ukvarjati januarja. Vso pot sem pregledal in si jo shranil v uro. Vso transverzalo sem letos pretekel že drugič – prvič po odsekih in zdaj vse naenkrat," še razloži, prepričan, da izzivalcev v prihodnjih letih ne bo manjkalo. Triler naj bi že napovedal, da bo prihodnje leto poskusil znova, pridružil pa naj bi se mu tudi slovenski ultramaratonski tekač Toni Vencelj: "Če bosta poskusila, bom šel z njima in rekord branil neposredno." Morda lahko v prihodnjih letih pričakujemo celo uradno tekmovanje. "Če bi nekdo to organiziral, bi bilo super, vendar bi bilo treba zaradi nevarnih odsekov traso nekoliko spremeniti," nima nič proti aktualni rekorder.

Mogoče je iti še hitreje

Kljub postavljenemu rekordu je prepričan, da je mogoče transverzalo preteči še hitreje. "Sam sem zaradi slabega vremena na planini Razor izgubil šest ur, nekaj dragocenega časa pa je šlo tudi zadnja dva dneva zaradi težav z nogami. Kakšnih 12 ur hitreje bi bilo zagotovo mogoče končati. Moj cilj je bil, če bi bilo vse optimalno, manj kot sedem dni, a na koncu je šlo le še za boj priti do konca. Resnično nisem mogel več," se spominja trpljenja v zadnjih dneh, ko so mu nagajale vnete stegenske mišice. Spal je zelo malo, po nekaj ur na dan, zadnjo noč pa sploh nič, saj se je bal, da bi bile noge po spancu tako slabe, da ne bi mogel nadaljevati: "O odstopu nisem razmišljal, sem pa zadnji dan na najvišjem vrhu Brkinov na Artižah moral leči v travo in eno uro odspati."

Slovenija je čudovita, a najlepše je bilo na cilju

Čeprav je Zupančič na poti obiskal številne prelepe slovenske kotičke, se povzpel na 23 čudovitih vrhov, pa v šali pove, da je bilo najlepše v Ankaranu: "Najlepše je bilo, ko sem prišel v cilj (smeh). Bil sem na številnih koncih, kjer do zdaj še nisem bil. Tempo je bil tak, da sem kljub vsemu lahko veliko videl. Sklenem lahko le, da je Slovenija res lepa dežela."

To ni bil ne njegov prvi ne zadnji projekt. Je sedemkratni zmagovalec Triatlona jeklenih, s časom 2;20:16 pa drži tudi rekord te ekstremne preizkušnje (osem kilometrov veslanja, 16 kilometrov gorskega kolesarjenja in osem kilometrov gorskega teka). Je večkratni in tudi aktualni državni prvak v gorskem maratonu, leta 2011 pa je na svetovnem prvenstvu v gorskem maratonu skupaj s kolegoma iz reprezentance Mitjo Kosoveljem in Petrom Lamovcem osvojil srebrno medaljo v ekipni razvrstitvi. Ponosen je tudi na rekord Tržiške transverzale (T-24), ki ga je postavil lani. Šestdeset kilometrov s 7.000 metri vzponov in spustov je premagal v 13 urah, 42 minutah in 50 sekundah.

Ne spreglejte