Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Deja Crnović

Petek,
3. 1. 2014,
13.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 3. 1. 2014, 13.32

8 let, 7 mesecev

Umetnik, ki se bo v New Yorku predstavil s projektom Crystal C

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Jašo so pri reviji Modern Painters uvrstili med sto najbolj obetavnih umetnikov, poleti pa bo razstavljal na umetniškem bienalu v brazilskem Sao Paulu.

Jaša Mrevlje-Pollak, rojen leta 1978, velja za enega od najbolj prodornih slovenskih umetnikov mlade generacije. Slikarstvo je študiral v Benetkah, kjer je sodeloval na predlanskem bienalu z delom I Can Give You 2 Hours (Of My Time), But Can Not Give You 5 minutes, lani pa v galeriji A+A s skupinskim projektom SINGLE_ride out while touching the sky.

Pri nas je v okviru trienala sodobne umetnosti zaznamoval Moderno galerijo s svojim vsestranskim projketom I'm Culture, ki se je nato prelevil v tri leta trajajoči projekt The Lovest, lani pa je prvič zelo uspešno samostojno razstavljal v New Yorku v galeriji On Stellar Rays (recenziji o razstavi sta takrat objavili tako Art in America, kot Modern Painters, zadnja ga je v izboru desetih razstav v tistem obdobju uvrstila celo na prvo mesto), kamor se vrača tudi spomladi s projektom Crystal C.

Po New Yorku bo odpotoval v Sao Paulo, kjer se bo predstavil na drugem najstarejšem umetniškem bienalu na svetu.

Umetnik, ki z alkimistom ustvarja nov eliksir V jedru projekta Crystal C, ki ga bo Jaša februarja predstavil v Ljubljani, nato pa v New Yorku, je eliksir, ki ga razvija skupaj z neimenovanim alkimistom. "Sestavni deli eliksirja so različne substance, ki povzročijo specifična emotivna stanja. Gre za alkimistični koktajl, nekakšen sprožilec, kar je po mojem mnenju vsako umetniško delo, ki v tebi povzroči čutenje."

Z alkimistom in ekipo tako že leto in pol išče prave elemente. "Crystal C ima predvsem pozitiven naboj, saj stimulira odprtost posameznika in iskreno zanimanje do drugega. Za razliko od drugih substanc, ki so zaznamovale zlasti 80. in 90. leta prejšnjega stoletja, ne neguje zgolj ega."

Ko bo Crystal C izpopolnjen, bodo sodelujoči uničili vse dokumente, tako da formula ne bo postala "open-source", torej na voljo vsem, temveč bo služila kot osnova projekta. Iz te "gline" bo nastalo jedro, kip – kristalna steklenička, v kateri bo temno vijoličasta, skoraj črna tekočina, Crystal C.

Čarobna lebdeča steklenička "Z uporabo določenih substanc se spremeni slika realnosti, in tej spremembi verjameš. Ko je sprememba skladna s čustvenim stanjem, ki se posledično odraža v miselnih procesih in izkustvu, je to zame umetnost," pravi Jaša.

Steklenička, v katero bodo spravili Crystal C, bo lebdela. Skupaj z Meto Grgurević in finskim matematikom Ottom Urpelainenom so namreč ustvarili Levitation Machine H.No. 3, torej stroj za lebdenje, ki je nastal po ideji Nikola Tesle. Prvotno napravo, ki jo je pred leti naredila Meta Grgurević in ki je znala dvigniti deset gramov, so zdaj nadgradili, da lahko v stanju lebdenja drži 280-gramsko stekleničko, kolikor bo tehtala tista s Crystal C.

Po New Yorku v Sao Paulo Po vsej verjetnosti bo Crystal C svoje nadaljevanje doživel na bienalu v Sao Paolu, ki bo potekal poleti in kamor ga je povabil glavni kurator Charles Esche. Na vprašanje, ali je tudi za bienale v Sao Paolu tako kot za beneškega treba prestati razne državne razpise in galerijske izbore, odgovori, da ne ve. "Letošnjega glavnega kuratorja Charlesa Escheja sem srečal v Benetkah na nekem mostu in dejal mi je, da me ima na seznamu za bienale. In takrat sem mu skočil v naročje," je v smehu povedal Jaša.

Pahor se je v njegovo delo zaljubil Med Jaševimi oboževalci je tudi Borut Pahor, ki je v času svojega premierskega mandata svoje prostore opremil z Jaševimi deli, med katerimi je še posebej izstopala slika z naslovom Lust has never been so beautiful. Takrat so bile slike zaradi varčevanja na izposoji, in kot v šali pove Jaša, je seveda čisto dober občutek, da je tvoja energija v prostoru tistega, ki "vlada", čeprav sam ne ve, ali je nanj dobro vplival. Malo manj dober občutek je, ko po koncu vladanja premier reče, da se je v sliko zaljubil in da se od nje ne more več ločiti, začasna usluga pa postane trajna.

"Plačilne navade v kulturni produkciji v Sloveniji so obupne in žal vedno slabše – pri nas nihče ne plača, zunaj pa se vsaj odpirajo druge možnosti," pove Jaša, ki so ga pri reviji Modern Painters pred dvema letoma uvrstili med sto najbolj obetavnih umetnikov ter mu namenili celo stran v reviji.

Crystal C februarja v Ljubljani, nato pa v New Yorku Ker je bil seznam objavljen tik pred njegovo prvo samostojno razstavo v New Yorku, je to pomenilo, da je ta dobila tri recenzije v ameriških revijah, eno tudi v Art in America, kar je bil precejšen dosežek tudi za mlado galerijo On Stellar Rays, kjer je razstavljal.

Tokrat se v New York vrača v precej večji prostor, kjer bo z rezidenčnim trimesečnim projektom svoj novi projekt Crystal C predstavil v centru za umetniško inovacijo Pioneer Works. Crystal C bo pred tem predstavil v kulturnem centru Tobačna 001 ter v Galeriji Vžigalica, kjer bo odprtje 7. februarja.

"If you must, you must. Bi rekel Ulay," še doda Jaša.

Ne spreglejte