Sreda, 5. 2. 2014, 15.35
8 let, 7 mesecev
To niso milijonarji, ampak dijaki, ki so z idejo zaslužili vsaj en evro
Ustvarjalnik je podjetniški inkubator, ali kot mu pravijo ljubkovalno, podjetniški peskovnik, ki deluje že peto leto. Vse skupaj se je začelo s podjetniškim krožkom, ki ga je na svoji nekdanji šoli vodil zdajšnji vodja Ustvarjalnika Matija Goljar. Čeprav sta se takrat krožka udeležili le dve dijakinji, se je prav takrat začela zgodba o uspehu in tako imajo danes že 52 krožkov po vsej Sloveniji.
Ustvarjalnik je namenjen vsem tistim, ki delajo svoje prve podjetniške korake, glavni cilj pa je motivirati čim več mladih, da si upajo stopiti na podjetniško pot, na tej poti pa jih usmerjati.
"Verjamem, da ima vsaka mlada in malo manj mlada oseba svoje sanje, da ima neko vizijo, želje, če ne drugega, kak hobi, ki bi ga z veseljem počela vse življenje. Kar mi želimo mi, je preprosto to, da mlade srednješolce opolnomočimo, da znajo ta cilj doseči," je poudaril Goljar.
Ob tem je Goljar pojasnil, da v teh primerih ne gre za dijake, mlade milijonarje v kravatah, ampak so to ljudje, ki so imeli priložnost in možnost, da so svojo idejo pripeljali tako daleč, da je ta zaslužila vsaj en evro.
Njihov namen sicer ni, da bi ustvarjali kapitaliste, ampak želijo le skleniti krog. "Mladim je treba ponuditi tiste praktične izkušnje, ki jih v šoli tako zelo manjka," je dejal Goljar in ob tem še pojasnil, da bo mlad človek, ko enkrat razume, kako priti od ideje, do njene uresničitve, potem tudi pozneje znal izpeljati kak projekt in bo morda zaradi tega prvega uspeha še toliko bolj samozavesten in bo lahko zgrabil svoje sanje.
"Ta generacija ima več kot dovolj znanja, da mladi poskusijo in se tudi lažje spopadejo z neuspehom, če je to potrebno, ter se iz tega nekaj naučijo," je dejal.
Njihovo delo po besedah Praha prinaša dolgoročen vpliv tudi na zaposljivost in podjetnost. Tudi takrat, ko mladi ne bodo več mladi, jim bodo znanje in izkušnje še vedno koristile.
"Ker smo tako razvejana organizacija in pokrivamo tako veliko šol, so v naši družini računalniške šole, strojne šole, lesarske šole … To znanje lahko zelo lepo zmešamo," je pojasnil Goljar.
Predvsem pa je pomembno, kot ob tem dejal Prah, da se ukvarjajo s tem, kar mlade zanima. Niso oni tisti, ki jim dajejo ideje in jim govorijo, kaj je treba storiti. "Verjamemo, da so njihove ideje dobre in da so več kot sposobni presojati svet okrog sebe, ga razumeti in tudi spreminjati," je prepričan Prah.
Cilj mentorskega programa je, da vključene iniciative razširijo svoje delovanje v tujino in dosežejo vsaj milijon uporabnikov. Ekipa Ustvarjalnika si bo tako poleti v Koloradu pod mentorstvom strokovnjakov s področja socialnega podjetništva prizadevala, da svoje podjetniške delavnice razširi v čim več držav. Pospeševalnik Unreasonable Institute bo pomagal z iskanjem ključnih partnerjev in finančnih sredstev.
Financirajo se iz komercialne dejavnosti: predavajo za različne naročnike, poleg tega pa njihove krožke šole plačujejo oziroma jih v imenu šol plačuje agencija Spirit Slovenija.
"To, da smo povsem neodvisni in tržno usmerjeni, je bil ključni dejavnik za naš uspeh na Unreasonable Institutu. Organizacij, ki nimajo poslovnega modela, ne podpirajo," je pojasnil Goljar.